• 1.jpg
  • 3a.jpg
  • 22.jpg
  • 2024-07-16.jpg

 

 Miło nam poinformować,

że I Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie, po raz siódmy z rzędu otrzymało Brązowa Tarczę Jakości Kształcenia za rok szkolny 2023/2024 w  rankingu miesięcznika „Perspektywy”.

W stosunku do poprzedniego roku szkolnego zanotowaliśmy awans o 56 pozycji. Bardzo cieszymy się z uzyskanego wyniku i oczywiście obiecujemy, że powalczymy o wyższą pozycję w obecnym roku szkolnym.

Społeczność I LO w Mrągowie

 

Wyłoniono kandydatów na tegoroczną edycję DiscoverEU, czyli inicjatywy w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu można zdobyć darmowy bilet na podróż po Europie. Oprócz biletu, uczestnicy otrzymają też europejską kartę młodzieżową DiscoverEU, która daje zniżki na atrakcje turystyczne, lokalny transport, nocleg i jedzenie, w zależności od celu podróży.

Okres przedświąteczny bez Jasełek w szkole nie ma prawa bytu i tego samego zdania jest klasa 3e, która przy wsparciu p. Anny Chomczyńskiej przygotowała je dla nas i przedstawiła w dniu dzisiejszym. Było wyjątkowo!
Dziś jury w składzie p. Renata Nowotnik (wicedyrektor), p. Aneta Lasocka-Stasiuk (sekretarz szkoły) oraz p. Piotr Markowicz (opiekun Samorządu Uczniowskiego) oceniło dekoracje świąteczne przygotowane przez klasy naszego liceum. Jury było pod wrażeniem pomysłowości niektórych klas i ogromu pracy włożonej przygotowanie poszczególnych dekoracji.
Dziś odbyła się szósta edycja konkursu piosenki „The Voice of LO” zorganizowanego przez p. Piotra Markowicza i Samorząd Uczniowski.
 W konkursie, który składał się z dwóch etapów,  udział wzięło 11 uczniów. W pierwszym uczestnicy wykonywali dowolny utwór.

W dniach 10 -12.12. 2024 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia strzeleckie w ramach Programu upowszechniania strzelectwa realizowanego przez Akademicki Związek Sportowy. Program opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki realizowany jest w szkołach na terenie całego kraju.

W dniu 6 grudnia 2024 r. w trakcie wizyty samorządowców Powiatu Mrągowskiego w Podbrodziu w rejonie święciańskim na Litwie zostało podpisane porozumienie partnerskie pomiędzy Gimnazjum „Żejmiana” w Podbrodziu, jedyną szkołą w tym rejonie Litwy z polskim językiem nauczania a I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie.

W nocy z piątku na sobotę (6/7.12.2024 r.) w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów pod patronatem Amnesty International, w którym bierze udział cały świat. Nasi uczniowie pisali listy do rządów krajów w sprawie osób, których prawa są łamane.

Środa 27.11.2024r.
Pierwszy dzień obchodów Dnia Kultury Języka Polskiego!

Korytarze szkolne ozdobione były obrazkami aktorów robiących różne miny i cytatami Witolda Gombrowicza związanymi z tematyką theatrum mundi, aktorstwa i maski. Mogliśmy podziwiać prace plastyczne uczniów naszej szkoły porozwieszane na tablicach.

W dniu 26 listopada 2024 r. w Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W roku szkolnym 2024/2025. Wyróżniono w województwie warmińsko-mazurskim 155 uczniów ze szkół kształcących w formie dziennej, które umożliwiają uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Zawody okręgowe IX edycji Olimpiady Statystycznej odbyły się we wtorek 3 grudnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Naszą szkołę reprezentowała Maja Dąbkowska i Adam Łukaszewski.

Udało się! Po miesiącu zbierania pieniędzy i przynoszenia niezbędnych rzeczy akcja mająca wesprzeć schronisko w Pudwągach została oficjalnie zakończona. W jaki sposób? W minioną sobotę odwiedziliśmy schronisko - zawieźliśmy mnóstwo jakościowych karm, smyczy, obroży, zabawek i tak dalej...

14 listopada, mimo dżdżystej pogody, uczniowie dwóch klas o profilu biologiczno-chemicznym 2c i 3c udali się do Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego SM Mlekpol.

W piątek 15 listopada ogłoszone zostały oficjalne wyniki zawodów szkolnych tegorocznej Olimpiady Statystycznej, które odbyły się 5 listopada, a wzięło w nich udział 19 uczniów z klas: 2a, 3a i 4a. Młodzież rozwiązywała różnorodne zadania z szeroko pojętej statystyki,  matematyki, geografii społeczno-gospodarczej Polski i świata.

7 listopada, w spowity jesiennymi mgłami poranek, dzielni uczniowie klasy 2d  pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Olender  zostali przetransportowani promem przez Jezioro Czos do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo- Kondycyjnego w Mrągowie.

W I Liceum Ogólnokształcącym akademie nigdy nie są nudne. Mimo jesiennej aury jaka towarzyszy rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, postanowiliśmy spojrzeć na wydarzenia z 1918 r. z radością i optymizmem. Naszą akademię oparliśmy o całkiem niepatetyczne piosenki z repertuaru ... Męskiego Grania.

Dziś odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadpodstawowych, w którym damska reprezentacja zajęła I miejsce.
W pierwszym meczu dziewczyny grały przeciwko CKZiU. Nasza reprezentacja wygrała 2:0(25:12, 25:10).

Pod koniec października 3a wraz z opiekunami wyruszyła w podróż do Londynu. Zwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej ze wspaniałą kolekcją dinozaurów, Brytyjskie Muzeum oraz Muzeum Figur Woskowych. Nacieszyliśmy oko w Galerii Narodowej, w której znajduje się malarstwo od Leonarda da Vinci aż do Picassa. Pokochaliśmy spacery.

"Ojczyzna to ziemia i groby. Naród, tracąc pamięć, traci życie" - słowa Jerzego Waldorffa, założyciela Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Z jego inicjatywy corocznie 1 listopada odbywa się tam kwesta na ten cel prowadzona przez osoby kultury i mediów

Wczoraj odbył się Szkolny Turniej Piłki Siatkowej zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, nauczycieli wychowania fizycznego i opiekuna Samorządu. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym. Wszystkie mecze wzbudzały niesamowite emocje a poziom turnieju był bardzo wysoki. Żadna drużyna nie odpuszczała i walczyła do końca. Mistrzem I LO w piłce siatkowej została klasa 2a, która w finale pokonała klasę 3d. Gratulujemy!
W dniach 23-27 września uczniowie naszej szkoły odwiedzili Londyn. Była to pierwsza w historii szkoły wycieczka do stolicy Wielkiej Brytanii.
Wycieczka rozpoczęła się w nocy przejazdem na warszawskie lotnisko Chopina. Tam spotkaliśmy się z naszym pilotem, który przez następne kilka dni dzielnie pokazywał nam uroki Londynu.

Dnia 23 października w naszej szkole został zorganizowany przez klasę 2c - Dzień mola.Uczniowie na przerwach rozwiązywali krzyżówki chemiczne, trudzili się z chemicznymi rebusami a na długiej przerwie zmierzyli się z zadaniami rachunkowymi dotyczącymi oczywiście 1 mola i liczby Avogadro.

21 października klasy  4d, 3d i 3c pojechały na wycieczkę do Sejmu RP. Była ona możliwa dzięki uprzejmości Pana Posła Macieja Wróbla oraz pomocy Pana Przewodniczącego Rady Powiatu Adama Kręciewskiego, którym niniejszym serdecznie dziękujemy.

W piątek 18 października klasy 3b i 3c pod opieką wychowawców p. Aliny Pawelczyk i p. Łukasza Gawlińskiego oraz p. Piotra Markowicza postanowiły uczcić Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Obchodzony jest on 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
W dniu 18.10.2024 odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej szkół średnich. W turnieju udział wzięły trzy mrągowskie szkoły. Nasze liceum reprezentowali głównie uczniowie klasy sportowej 2E wspierani przez dwóch starszych kolegów. I LO w Mrągowie zaprezentowało się z najlepszej strony i po dwóch bardzo dobrych meczach wygrało turniej. Wyniki meczów:
I LO - CKZiU 4-0
I LO - ZS nr 2 3-0
Wycieczka do Olsztyna może być ciekawym wydarzeniem, mimo że pewnie wielu z nas zna to miasto i często tam bywa. Dziś doświadczyła tego klasa 2a.
Pierwszym punktem wycieczki był spektakl „Wesele” w Teatrze im. Stefana Jaracza. Uczniowie pozytywnie wyrażali się na temat gry aktorskiej i chętnie rozmawiali na temat treści spektaklu.

16.10.2024r, klasa 1ab spędziła czas z opiekunami: p. Jarosławem Kobusem oraz p. Mateuszem Przybyszem na wycieczce integracyjnej do Mamerek. Zwiedziliśmy bunkry z czasów II wojny światowej, a potem zjedliśmy obiad w Węgorzewie.

W tym roku Dzień Papieski odbywał się pod hasłem:

JAN PAWEŁ II. EWANGELIA STAROŚCI I CIERPIENIA.

Po raz kolejny wręczone zostały stypendia Burmistrza Miasta Mrągowo mrągowskim uczniom, którzy w roku szkolnym 2023/2024 osiągnęli wybitne wyniki w nauce, sporcie i kulturze.

Stypendium sportowe otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie:
Maja Murach
Dziś dzień wyglądał nieco inaczej. Wszyscy wyglądali szykownie i elegancko, gdyż świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, święto, które dotyczy wszystkich osób zaangażowanych w pracę szkoły. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował i prowadził uroczystość, w czasie której mogliśmy doświadczyć różnych emocji:

 

W poniedziałek 14 października sztukę Jerzego Szczudlika pt. "Czyścicielka" odczytają Alicja Kochańska i Marian Czarkowski aktorzy Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie. Słowo wstępne wygłosi Elżbieta Lenkiewicz.

 „Czyścicielka” to przed wszystkim sztuka o miłości, o jej bezwzględnej potrzebie, szczególnie w podeszłym wieku, czy w trudnych do udźwignięcia sytuacjach.

 „Czyścicielka” to, zdaniem Autora, komedia mimo wszystko. To sztuka opisująca poważne problemy w humorystyczny sposób, traktowanie ich z przymrużeniem oka, ukazywanie ich zabawnych stron i szukanie w każdym, nawet dramatycznym zdarzeniu, okruchów dowcipu. Nie zawiodą się zatem widzowie, którzy lubią być w teatrze zaskakiwani zwrotami akcji.

Autor daje nam ważny temat do przemyśleń na długo po zakończeniu spektaklu.

Poniedziałek 14.10.2024 r. godz.18.00, sala Orbita

Wstęp wolny

W piątek 4 października uczniowie klasy 2a i 2b w ramach lekcji geografii uczestniczyli w warsztatach poprowadzonych przez starszą specjalistkę ds. dydaktyki i promocji Mazurskiego Parku Krajobrazowego panią Judytę Masiarz.

W poniedziałkowy ranek, 9 września, uczniowie klasy humanistycznej 2B zaprezentowali fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”. 

W ten sposób nasze liceum podtrzymało wieloletnią tradycję udziału w akcji Narodowego Czytania.

Maturę zdało 84,1 % tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych; 10,4 % abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 88,6 %, a prawo do poprawki w sierpniu ma 7,6 %.

W naszej szkole zdawalność wyniosła  96,46%.

Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024. W ramach tego programu biblioteka szkolna, po rozpatrzeniu złożonego wniosku, otrzymała fundusze na zakup książek oraz na doposażenie biblioteki.

     Zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: starosta Powiatu Mrągowskiego p. Waldemar Cybul, wicestarosta p, Jacek Kiśluk, przewodniczący Rady Powiatu p. Adam Kręciewski, proboszcz Parafii św. Wojciecha w Mrągowie ks. Jarosław Dobrzeniecki oraz proboszcz Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Mrągowie pastor Bartłomiej Polok.

Nasza szkoła wzięła udział w X edycji ogólnopolskiego konkursu „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz”. W ciągu trzech miesięcy zebraliśmy 1540 kg elektrośmieci oraz opróżniliśmy strych i szkolne zakamarki z zalegających elektroodpadów, które zostaną przekazane do recyklingu.

Uczniowie klas 3b, 2c, 2d, 1a i 1b pod opieką p. Cezarego Samborskiego, p. Łukasza Gawlińskiego, p. Aliny Pawelczyk i p. Piotra Markowicza zwiedzali południe naszego kraju od 12 do 16 czerwca.

W dniach 10 – 11 czerwca 2024 r. w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie dobiegły końca zmagania finalistów 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 120 uczniów- laureatów etapów diecezjalnych z całej Polski, a wśród nich uczeń  naszej szkoły Kacper Kosieradzki z IIc.

Dziś naszą szkołą zawładnęła rywalizacja sportowa. Prawie wszystkie klasy mierzyły się w czterech konkurencjach. Ostatecznie zwyciężyła klasa 3c wyprzedzając o siedem punktów klasę 3a i o dziesięć punktów klasę 3b.

Co można zobaczyć, będąc z wychowawcą (Mateusz Przybysz) i opiekunem (Arek Kustra) na wycieczce w Krakowie i okolicach? Oczywiście Wawel, Kazimierz i Wieliczkę. Klasa 3a podczas 4 dni pobytu w stolicy Małopolski …. nic z tych rzeczy nie zwiedziła J

Dziś, tj. 7 maja 2024 r., swój maturalny maraton rozpoczęło  113 tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Pierwszy, najdłużej trwający egzamin (240 minut) z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz pierwszy, największy stres maturzyści mają już za sobą.

Pożegnaliśmy dziś klasy czwarte. Co się działo można zobaczyć w fotograficznym skrócie. Naszym absolwentom życzymy powodzenia na Maturze. Połamania piór 🍀

Dzień Ziemi 2024

W poniedziałek 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Święta Ziemi.

Młodzież ufundowała rośliny do gazonów usytuowanych wokół szkoły i przedstawiciele klas uroczyście je zasadzili pod opieką Pana Dyrektora.

Tegoroczni maturzyści archidiecezji warmińskiej w piątek (19 kwietnia) po raz kolejny pielgrzymowali do Matki Bożej do Gietrzwałdu, by za Jej wstawiennictwem zawierzyć Bogu czas egzaminów maturalnych, jak i wybory dalszej drogi życia. Uczestniczyło w niej 200 osób, wśród nich siedemnastu uczniów naszej szkoły.

Kacper Kosieradzki z klasy IIc będzie reprezentował naszą diecezję w FINALE 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbędzie się 10-11 czerwca w Niepokalanowie.

18 kwietna 2024r. w Olsztynie o godz. 10.00 odbył się kolejny - diecezjalny etap OKWB w którym wzięło udział 34. najlepszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych wyłonionych w etapie szkolnym.

Jak co roku, w dniu 19 kwietnia odbyła się w naszej szkole koordynowana przez naszych historyków akcja Żonkil, upamiętniająca wybuch powstania w Getcie Warszawskim w 1943 r. Tego dnia, jako wyraz solidarności z walczącymi o wolność powstańcami, na głównym holu pojawił się na tablicy ogłoszeń wielki Żonkil - symbol Powstania w Getcie Warszawskim.

17 kwietnia rozegrano mecz towarzyski w piłkę nożną pomiędzy Reprezentacją Szkoły a klasą sportową. Było to ciekawe spotkanie, które ostatecznie skończyło się wynikiem 3:3. W Reprezentacji Szkoły wystąpiło kilku zawodników z klas maturalnych, którzy tym samym symbolicznie zakończyli swoje występy. Panowie, ogromne podziękowania za Wasz nieoceniony wkład i zaangażowanie w reprezentowanie naszego Liceum 😉👏

Fotorelacja z Dnia otwartego szkoły

Uczniowie naszej szkoły, w dniu 5 kwietnia 2024 r. , na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Mrągowo, Pana Jarosława Błyskuna, wzięli udział w akcji sadzenia lasu. Grupa ok. 80 uczniów z klas 2a, 2c, 3b pod opieką Pań Katarzyny Galińskiej, Aliny Pawelczyk, Panów Cezarego Samborskiego, Łukasza Gawlińskiego oraz dyrektora Jana Pardy, wzięła udział w akcji sadzenia lasu w miejscowości Lasowiec, w okolicach jeziora Średniego.

15 kwietnia 2024r. klasy trzecie , w ramach edukacji ekonomicznej, spotkały się z przedstawicielami Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

We czwartek 11 kwietnia duża grupa tegorocznych maturzystów z klas A,C i D wyjechała pod opieką wychowawców na Dni Otwarte Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W budynku Biblioteki Głównej swoje stoiska wystawiły wszystkie kierunki i koła naukowe olsztyńskiej uczelni.

W dniu 3 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół w Biskupcu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa w szachach o puchar Starosty Olsztyńskiego. W zawodach wzięło udział 14 drużyn, w tym nasza drużyna w składzie: Maja Dąbkowska, Antoni Parda, Hubert Nasalski i Daniel Godzwon.

9 kwietnia klasy 3d i 2d, w ramach edukacji prawnej, spotkały się z notariuszem Panem Piotrem Berdą.
Uczniowie mieli okazję poznać specyfikę zawodu notariusza oraz wymagania niezbędne do jego wykonywania.

To już kolejny rok, kiedy w naszym liceum obchodzony jest Dzień Liczby Pi!
Oczywiście data nie jest wcale przypadkowa, gdyż data 14 marca  przywodzi na myśl pierwsze cyfry rozwinięcia liczby Pi - 3,14. Święto to cieszy się szczególną popularnością za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, jednak z roku na roku staje się coraz bardziej popularne również w Polsce!

17 marca 2024 r. po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do pięknego dzieła "Być dla innych" - akcji charytatywnej wspierajacej finansowo organizację letniego wypoczynku dla podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie. "Być dla innych" to młodsza siostra Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:), lokalne przedsięwzięcie  ludzi o wielkim sercu, chęci działania i  niespożytej energii.

W dniu 13  marca br. odbył się  w naszym LO etap szkolny 28. Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy Biblijnej.

Wzięło w nim udział sześciu uczniów naszej szkoły : Kacper Kosieradzki IIC, Róża Kurczewska IIC, Gabriela Orzołek IIC,  Wiktoria Żyrkowska IIC, Nikola Jabłońska IIC i Oliwia Kaczyńska IIA .

7 marca klasa 3c pod opieką p. A. Kiślak i p. U. Majewskiej wyruszyła na wycieczkę do Olsztyna. Nieoczekiwanie motywem przewodnim tej wyprawy stało się Słońce. Zaczęło się od przepięknej wiosennej aury. Jasne niebo z lśniącym słoneczkiem towarzyszyło nam od początku drogi!

7 marca br. klasa 3a wraz z wychowawcą p. Mateuszem Przybyszem uczestniczyła w warsztatach "Nauka dla bezpieczeństwa ruchu drogowego", prowadzonych w ramach Programu Taktyki Bezpiecznej Jazdy Fundacji EFIC Symultak. Uczniowie mieli okazję porozmawiać ze specjalistami z zakresu bezpiecznego prowadzenia pojazdów, strażakami i policjantami z wydziału ruchu drogowego KPP w Mrągowie.

 „Cierpliwość może ugotować kamień”

 ( przysłowie Fulani z Afryki Zachodniej )

 

Barbara Kaczmarczyk z klasy 2d i Szymon Masłowski z klasy 2a rozpoczęli nowy miesiąc uczestnictwem w etapie okręgowym Olimpiady Znajomości Afryki, który odbył się 2.03. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W sobotę 10 lutego 2024r. uczennica naszej szkoły Kinga Niwińska z klasy 2d wzięła udział w etapie okręgowym L Olimpiady Geograficznej, który odbył się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

 

 

14 lutego 1942 r.

– przemianowanie rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na  ARMIĘ KRAJOWĄ >>>

18 stycznia uroczyście pożegnaliśmy przechodzącą na emeryturę Panią Profesor Małgorzatę Zielińską – wieloletnią nauczycielkę języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Mrągowie.

Perspektywy opublikowały wyniki 26 edycji Rankingu Liceów 2024. Nasza szkoła, po raz szósty z rzędu, zdobyła tytuł „Brązowej szkoły 2024” ! 

W tegorocznym rankingu 2024 przeanalizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246), które spełniły kryterium wejścia.

W czwartek 28 grudnia zostały ogłoszone wyniki etapu szkolnego Olimpiady Znajomości Afryki i lista osób zakwalifikowanych do jej etapu okręgowego. Naszą szkołę reprezentować będą Barbara Kaczmarczyk z klasy 2d i Szymon Masłowski z klasy 2a, którzy stwierdzili, że zainteresowali się kontynentem afrykańskim, bo jest bardzo zróżnicowany, mało znany i mogą poznawać go wielopłaszczyznowo.

W tym roku mija 10 lat od pierwszej edycji Dni Kultury Języka Polskiego w I LO, które za każdym razem (dzięki staraniom Pań Polonistek) odbywają się w innej odsłonie. Tematem przewodnim bywały błędy językowe, (nie)zapomniane słowa, neologizmy, twórczość kabaretowa czy tradycja antyczna. Bohaterką tegorocznych obchodów była Wisława Szymborska z racji 100. Rocznicy urodzin Noblistki.

Dziś, już po raz piąty, odbył się konkurs piosenki The Voice of LO, w którym udział wzięło jedenastu artystów. W pierwszej części, tzw. przesłuchaniach w ciemno, uczestnicy wykonywali utwór dowolny. Jury do finału zakwalifikowało sześć osób i wyróżniło chór z klasy 3c. W finałowej części konkursu nasi artyści wykonywali utwory polskie.
Tradycji stało się zadość - Mikołaj odwiedził dziś naszą szkołę. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował w auli szkolnej kawiarenkę, w której można było zjeść pyszne ciasta oraz delektować się kawą czy herbatą.
W nocy z piątku na sobotę w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów pod patronatem Amnesty International. Nasi uczniowie pisali listy do rządów krajów w sprawie osób, których prawa są łamane, aby odmienić ich los. W sumie napisaliśmy ponad 500 listów! W akcji wzięło udział 47 uczniów naszej szkoły, troje nauczycieli i jedna absolwentka.

Pierwszy etap Olimpiady Geograficznej polega na samodzielnym wykonaniu pracy pisemnej na jeden z tematów danej edycji Olimpiady, opartej na własnych obserwacjach, pomiarach i studium literatury.  Praca Kingi Niwińskiej z klasy 2d zdobyła akceptację Komitetu Głównego Olimpiady i nasza uczennica została zakwalifikowana do zawodów pisemnych II etapu.

Z wielką satysfakcją informujemy, że nasza szkoła zajęła IV MIEJSCE w Turniejach Wojewódzkich Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Szkoły Ponadpodstawowe w kat. Moje Boisko Orlik 2012 w roku szkolnym 2022/2023.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy i gratulujemy 🏆🏆🏆
W środę 15.11.2023r odbyły się Mistrzostwa Powiatu w koszykówce chłopców 3x3. W turnieju zorganizowanym przez ZS nr 2 w Mrągowie wzięło udział 6 zespołów, po 2 z każdej z mrągowskich szkół średnich.
8 listopada nasza męska drużyna wyruszyła na Mistrzostwa Rejonu do Pisza, oprócz gospodarzy rywalizowaliśmy z drużynami z Nidzicy i Szczytna. Bardzo dobra i skuteczna postawa naszej drużyny przyniosła 1 miejsce. Warto odnotować, że nie straciliśmy nawet bramki. Zwycięstwo dało nam awans do dalszego etapu.
🏆🏆⚽️⚽️

Od piątku 17.11. znamy wyniki zawodów szkolnych Olimpiady Statystycznej. Wzięło w niej udział 18 uczniów z klas: 3a i 4a, którzy rozwiązywali zadania testowe z zakresu matematyki, statystyki i geografii. 17 uczestników przekroczyło ustalony w regulaminie próg 50% wykonania zadań, pozwalający na udział w etapie okręgowym. Gratulujemy tak dobrych wyników.

Nie taki listopad smutny.. Pod takim hasłem odbyły się w Naszej Szkole tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Kierowani przez naszych nauczycieli historii panów Jarosława Kobusa i Mateusza Przybysza, uczniowie przygotowali kompilację skeczy i anegdot z czasów walk legionowych i pierwszych lat niepodległości.

19 października br. klasy 3b oraz 2e pojechały do Olsztyna na organizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wykłady akademickie. Należą się tutaj duże podziękowania dla osób, które tę wycieczkę zorganizowały i dały nam szansę wziąć w niej udział. Dziękujemy Pani Annie Chomczyńskiej, Pani Małgorzacie Zielińskiej, Pani Urszuli Majewskiej oraz Pani Joannie Turowskiej.

W piątek w naszej szkole obchodziliśmy tzw. Dzień Nauczyciela, który faktycznie jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na której mieliśmy zaszczyt wysłuchać naszych szanownych gości: p. starosty Barbary Kuźmickiej-Rogali, przewodniczącego Rady Powiatu p. Romana Rapkowskiego oraz księdza Bartłomieja Poloka.

W październikowy czwartek, 12., nasi uczniowie (z klas 1A, 3A, 4A, 4B) wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Działdowa. W bardzo poważnej atmosferze wzięli udział w lekcji muzealnej o istniejącym w tym mieście  niemieckim obozie koncentracyjnym Soldau, a następnie w już nieco bardziej swobodnej konwencji zwiedzili miejscowy zamek.

Każdego roku uczniowie klas pierwszych z dużą ciekawością przekraczają progi I LO. Towarzyszy im też spora doza niepewności i pytanie „jak będzie?”. W pierwszych dniach września pracujemy zatem, aby było dobrze i tylko coraz lepiej.

Z ogromną satysfakcją informuję, że po sesji poprawkowej zdawalność egzaminu maturalnego

w I Liceum Ogólnokształcącym w roku szkolnym 2022/2023

wyniosła 100%.

Dyrektor szkoły

Jan Parda 

 

To już stało się tradycją, że po powrocie z wakacji w naszej szkole zaczyna panować atmosfera literacko – teatralna. Włączając się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, uczniowie przygotowują „czytaną” inscenizację wybranej lektury – w tym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

  

 

 

 

 W jaki sposób przekazać zebrane punkty wybranej szkole?

Są trzy drogi:
1.   Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.
2.  Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam przepisać kod alfanumeryczny.
3.   Przekazując Talenciaki fizycznie danej szkole do specjalnie przygotowanych pudełek.

 

 

 

Zdawalność

w I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w MRĄGOWIE

 98,8%  :)

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu dojrzałości na Warmii  i Mazurach. Jak na tle regionu wypadają poszczególne miejscowości?

W piątek 23 czerwca 2023r. zakończyliśmy rok szkolny 2022/23. Gratulujemy wszystkim naszym uczniom wejścia na wyższy poziom własnego rozwoju.

Ogromne podziękowania należą się tym, dzięki którym możemy być szczególnie dumni.

 

W imieniu całej społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie

składam serdeczne podziękowania

Państwu Agnieszce i Kamilowi Węglewskim

oraz

Państwu Iwonie i Konradowi Zielaskiewicz

za podarowanie szkole gazonów ogrodowych do zagospodarowania terenu zieleni wokół szkoły,

a także

Panu Arkadiuszowi Bladosz

za rzeczowe wsparcie wyposażenia szkoły.

Dziękujemy za to, że przyczyniacie się Państwo do lepszego wizerunku naszej  szkoły.

 

Dyrektor szkoły

Jan Parda

 

No to zaczynamy! 3d rusza na spływ kajakowy Krutynią i wznosi modły o pogodę😁 

Lato tuż, tuż. Koniec roku szkolnego również, więc klasa 1a pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Galińskiej i p. profesor Karoliny Kodź –Wichowskiej postanowiła wykorzystać piękną pogodę i nadmiar energii i wyruszyć malowniczą rzeką Krutynią na poszukiwanie przygody. Do kajaków wsiedliśmy w Krutyni zaraz za mostem, gdzie czekał na nas sprzęt przygotowany przez p. Wieczorka i dwóch silnych ratowników ratownictwa wodnego.  

Uczniowie klas trzecich na pewno są przedsiębiorczy. Potrafią innowacyjnie i twórczo rozwiązywać problemy, pokonywać trudności, ale przed wszystkim wykorzystywać pojawiające się szanse. Na lekcjach podstaw przedsiębiorczości pracowali zespołowo nad pewnymi projektami.

 

Dnia 6 czerwca 2023r. wprowadzone zostały zmiany w regulaminie rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2023/24.

 

ZARZĄDZENIE

DYREKTORA I LO W MRĄGOWIE

W SPRAWIE REKRUTACJI DO KLASY SPORTOWEJ ORAZ KLASY HUMANISTYCZNO- SPOŁECZNEJ

 

 

Pod takim hasłem  (już po raz drugi!) przebiegał konkurs ogłoszony przez Mrągowskie Centrum Kultury dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Poza reprezentantami  z naszego liceum w wydarzeniu wzięli także udział uczniowie z Zespołu Szkół nr 2. W sumie zaprezentowanych zostało 18 prac.

 W środę 31 maja 2023 r w ramach kampanii "Zachowaj trzeźwy umys"ł odbył się dla naszych uczniów Dzień Dziecka na sportowo. Młodzież z każdej klasy wystawiła 6 -osobowe reprezentacje i   rywalizowała  w czterech konkurencjach sportowo  - zręcznościowych m.in. kubeczkowa piramida czy wyścig w alkogoglach.

Pomiędzy 24. a 26. maja klasa 2a pojechała na wycieczkę do Gdańska. Wyjątkowo zamiast autokaru wybraliśmy środki komunikacji publicznej. Pierwszego dnia skoro świt zjawiliśmy się na gruzach dworca w Olsztynie, na które ku zdziwieniu wszystkich wtoczył się całkiem przyzwoity pociąg, z sympatycznym konduktorem, który zaproponował nam skromne 500 zł mandatu za brak legitymacji. Polskie Koleje dowiozły nas w kilka godzin na Pomorze, gdzie już czekały mundury i Magnum Arena z grą militarną ASG.

     11 maja gościliśmy w naszej szkole jednego z jej najbardziej znanych absolwentów. Sebastian Staszewski ( matura 2010)  - dziennikarz sportowy, pisarz, scenarzysta i producent filmowy. Spotkanie, zorganizowane w sali gimnastycznej, było poświęcone nie tylko sportowi, którym Sebastian, jako zawodowy dziennikarz, zajmuje się od piętnastego roku życia.

Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony był na świecie 53 raz. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych oraz drugich wykonali 30 prac plastycznych, w których przedstawili swoje spojrzenie na ochronę Matki Ziemi. Prace zostały zaprezentowane na wystawie i spośród nich wybrano te, które w ocenie komisji konkursowej były najciekawsze.

I miejsce Wiktoria Trawińska – 1c

II miejsce Oliwia Doda – 1e

III miejsce Nikola Czyżewska – 1e

 

 

W tym roku 21 kwietnia w piękny, słoneczny poranek Maturzyści naszego LO  pod opieką p. Karoliny Kodź- Wichowskiej  i p. Urszuli Majewskiej wyjechali autokarem do Olsztyna, skąd ruszyli pieszo na pielgrzymi szlak razem z maturzystami innych szkół Archidiecezji Warmińskiej do  Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie.

W środę 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili stolicę. Na początku pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, w którym oglądaliśmy wystawę Body Worlds Vital. Mięśnie, narządy, różne układy w ciele człowieka zrobiły na młodzieży duże wrażenie. Kolejnym etapem byla wystawa Tutanchamon - grobowiec i skarby, która również nas bardzo zainteresowała.

 19 kwietnia - 80 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Pamiętamy!!!

 

W ostatnim dniu marca, nasze klasy: 3B i 2A wsparte damską grupą ze składu 3A, pod opieką wychowawców p. Agnieszki Kiślak i p. Mateusz Przybysza oraz p. Jolanty Sucheckiej kolejny raz odwiedziły Gdynię. Niemal w samo południe zmierzyliśmy się z wyzwaniami Escaperoomu, który mimo licznych przeszkód (mumii, duchów czy koszmarów) udało się wszystkim pokonać.

Środa 29 marca 2023r. została ogłoszona Dniem Otwartym Szkoły, z tegoż powodu w naszych murach zagościli ósmoklasiści mrągowskich podstawówek. Na korytarzach zrobiło się jeszcze gwarniej, a na lekcjach jeszcze ciekawiej. Nauczyciele i uczniowie naszego liceum starali się przekonać uczniów klas ósmych, że nauka może być fascynującą przygodą.

Akcja "Być dla innych" organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury od wielu lat wspiera podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Mragowie.  W tym roku celem akcji było zebranie środków na sprzęt sportowy oraz wyczekiwane wakacje dzieci i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Wyczyn LAURY BANACH z komentarzem jej samej

"W ten weekend odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Impreza odbyła się na jeziorze Kertuoja na Litwie.
Rozegraliśmy tylko trzy wyścigi, mimo usterki w pierwszym wyścigu udało mi się zdobyć tytuł Mistrzyni Polski.??
Na ten moment sezon bojerowy zakończył się, mało latania lecz wszystko udane.

Dnia 14 marca w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Liczby Pi. W tym roku  hasłem przewodnim obchodów były słowa Mikołaja Kopernika, polskiego astronoma i patrona roku 2023: „ Nic πękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co πękne”. I tak sprytnie uczciliśmy Królową Dnia - Liczbę Pi i Króla Roku - Mikołaja Kopernika.

8 marca 2023r. w naszej szkole odbył się pierwszy etap 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do konkursu przystąpiły dwie osoby, obie  z klasy IVg: Nikola Niedźwiecka  i Dominika Bałdyga. W tym roku etap pisemny odbył się online (na dedykowanej platformie).

W dniach 3.03.2023 i 6.03.2023 uczniowie klas drugich i trzecich w ramach podstaw przedsiębiorczości brali udział w warsztatach z ekonomii społecznej prowadzonych przez p. Annę Wyrozębską Specjalistkę ds. Przedsiębiorczości, Animatorkę Przedsiębiorczości Społecznej.

W sobotę 4 marca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego odbył się etap okręgowy Olimpiady Znajomości Afryki, w którym udział wzięło 48 uczestników z naszego województwa. Szkołę reprezentowali Kinga Niwińska i Szymon Masłowski, którzy musieli wykazać się szczegółową wiedzą dotyczącą między innymi historii, sytuacji społecznej i politycznej krajów Afryki, rozwiązując 70 zadań testowych.

W rocznicę ataku Rosji na Ukrainę I Liceum Ogólnokształcące łączy się z walczącym Narodem Ukraińskim.

Minutą ciszy oddaliśmy hołd ofiarom i bohaterom wojny.

Na szkolnym korytarzu mamy okazję oglądać zdjęcia pokazujące piękno przedwojennej Ukrainy jak i te, przedstawiające miejsca zniszczone w wyniku bombardowań.

Akcja "Nadziani miłością", czyli Tłusty Czwartek - pomaganie przez zajadanie.

W czasie czwartkowego kiermaszu zebrano ponad 1000 zł, które zostaną wpłacone na konto pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji.
 
Organizatorzy: klasa 1e i wychowawca Agnieszka Wosik
Dziś naszą szkołę przepełniały serduszka, czerwień i róż. 
Na przerwach grała muzyka dedykowana uczniom naszej szkoły - od ich kolegów i koleżanek.
Skrzynka pocztowa pękała w szwach, a walentynkowa fotobudka cieszyła się dużym zainteresowaniem.
 
fot. Oliwia Suchecka

Maja Murach, lekkoatletka z małego UKS Atos Woźnice, uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie, zajęła drugie miejsce w trójskoku podczas Halowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w Rzeszowie, w dniach 18 – 19 lutego 2023.

20 stycznia klasa Ic  spędziła noc w szkole i to w pełni z własnej woli !!! ? 

Było dużo radości, jeszcze więcej integracji i zabawy, dzięki której nasza młodzież miło spędziła czas.

   Piąty rok z rzędu Nasze Liceum znalazło się w gronie najlepszych liceów w Polsce, otrzymując tytuł „Brązowej Szkoły 2023” w Rankingu Liceów Ogólnokształcących – Perspektywy.

   Dzięki stuprocentowej zdawalności egzaminu maturalnego 2022 i jego bardzo dobrymi wynikami jakościowymi uplasowaliśmy się na 720 miejscu, odnotowując tym samym awans aż o 107 miejsc w stosunku do zeszłego roku.

   Ten sukces, to wynik świetnej pracy grona pedagogicznego oraz Was Drodzy Uczniowie, waszej ambicji i determinacji.

  Dumni z sukcesu i wysokiej pozycji rankingowej nadal wspólnie pracujmy nad osiąganiem jak najlepszych wyników edukacyjnych.  

Dyrektor

Jan Parda

17 stycznia uczniowie i nauczyciele Naszego Liceum przenieśli  się o 50 lat wstecz prosto do czasów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka. "Bareja by tego nie wymyślił, czyli dzień z życia w PRL-u", to zainicjowane przez Samorząd Uczniowski i zrealizowane pod okiem nauczycieli historii wydarzenie, którego celem było uświadomienie dzisiejszej młodzieży, w jak różnych od dzisiejszych czasach dorastali ich rodzice i dziadkowie.

13 grudnia w auli naszego liceum miało miejsce uroczyste podsumowanie Dni Kultury Języka Polskiego: rozstrzygnięcie konkursów, koncert laureatów i wręczenie nagród w obecności Pani Starosty Barbary Kuźmickiej – Rogala. Tegorocznej edycji DKJP przyświecało hasło Ad fontes (Do źródeł), czyli powrót do tradycji antycznej, której spuścizna wciąż uobecnia się w naszej kulturze, także w języku.

W środę 21 grudnia zostały ogłoszone wyniki etapu okręgowego  Olimpiady Statystycznej, do którego przystąpiło 1188  uczniów szkół ponadpodstawowych w kraju, a odbył się on w naszej szkole 7 grudnia i  był monitorowany przez Komitet Okręgowy z Olsztyna.  Beniamin, Maciej i Oliwier zmierzyli się z bardzo trudnymi zadaniami z szeroko pojętej statystyki, które wymagały interdyscyplinarnej wiedzy. 

W przeddzień przerwy świątecznej celebrowaliśmy w naszej szkole Wigilię w gronie, niewątpliwie bliskich sobie osób, koleżanek i kolegów z klasy pod opieką równie bliskich nam wychowawców. W szkole a uroczyście, elegancko, pysznie, radośnie i serdecznie. Jak w domu!

klasa II a

pod opieką p. Mateusza Przybysza

Dziś odbyła się czwarta edycja konkursu „The Voice of LO” zorganizowanego przez p. Piotra Markowicza i Samorząd Uczniowski.
11 uczniów wzięło udział w konkursie, który składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy wykonywali dowolny utwór.

Czerwona czapka z pomponem rodem z Disney'a czy wielkie serce wzorem Świętego Mikołaja z Miry? Nam się udało połączyć te dwa światy. 6. grudnia, w dniu imienin Mikołaja,  porwani zapałem naszych koleżanek Julii Gilarowskiej i Wiktorii Konopki, zorganizowaliśmy kiermasz świątecznych wypieków, z którego cały dochód przekazaliśmy na konto  Domowego Hospicjum św. Wojciecha w Mrągowie.

W nocy z piątku na sobotę w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów pod patronatem Amnesty International. Nasi uczniowie pisali listy do rządów krajów, w których łamane są prawa człowieka. Nasze listy trafią do rządów Iranu, Hongkongu, Zimbabwe i Paragwaju.

8 grudnia zawitał do nas Michał Święcki. Nasz absolwent z 2006 roku przeprowadził lekcję fizyki z klasą 4e, ale również pochwalił się swoimi umiejętnościami językowymi i opowiedział o swojej karierze zawodowej w języku angielskim w klasach 1a i 4g.

W poniedziałek 5 grudnia Kinga Niwińska z klasy 1d i Szymon Masłowski z klasy  1a uczestniczyli  w etapie szkolnym Olimpiady Znajomości Afryki. Ich zadaniem było rozwiązanie 50 zadań  testowych z bardzo szczegółowej wiedzy dotyczącej historii, gospodarki i spraw społecznych krajów afrykańskich .

25.11.2022r. nasza klasa czyli 2B wraz z 2D pod opieką wuefistów wybrała się na jednodniową wycieczkę do trójmiasta. O 8.30 wszyscy stawiliśmy się na zbiórce, by chwilę po tym wsiąść do autokaru i wyruszyć z Mrągowa. Podróż, pomijając krótki przystanek minęła nam szybko i przyjemnie, bo już przed trzynastą byliśmy w naszym pierwszym punkcie wycieczki.
Ksawier o sobie:
"Kilka lat temu w lokalnym radio udzieliłem wywiadu, podczas którego wspomniałem o tym, że chcę zostać mistrzem Polski w zapasach. Marzenie to udało mi się zrealizować.
W dniach 18-20.11.2022r. w Koszalinie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w zapasach stylu wolnym. Po bardzo ciężkich walkach w kategorii 85 kg zdobyłem złoty medal i zostałem mistrzem Polski.

17 listopada o godz. 11.00 - etapem szkolnym rozpoczęła się XXXIII Ogólnopolska Olimpiada Teologii. W tym roku pod hasłem „Bóg jest Miłością objawioną w Słowie”. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły biorą w niej udział.

"Essa", "odklejka" a może "robi wrażenie"?

Do 30 listopada można głosować w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

Jury konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 z nadesłanych propozycji, wyłoniło dwadzieścia słów, które konkurują o zwycięstwo.

Zobacz listę słów finałowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia >>>

Do 30 listopada 2022 r. zagłosuj na swojego faworyta>>>

Etap szkolny VII edycji Olimpiady Statystycznej odbył się w środę 9 listopada i wzięło w niej  udział 16 uczniów z klasy 3a i 4e. Oficjalne wyniki zostały opublikowane przez Komitet OS 18.11.2022 r.  i z naszej  szkoły  do następnego etapu kwalifikacje uzyskało 15 uczestników, czyli  zgodnie z regulaminem zdobyli więcej niż 50% możliwych do otrzymania punktów.

Wzorem ubiegłego roku nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowej akcji charytatywnej "Prezent pod choinkę". Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i masie okazanej empatii, udało się nam przygotować aż 23 paczki, które zostały przekazane dziś do regionalnych koordynatorów akcji.

14 listopada odwiedził nas nasz absolwent mgr inż. Karol Rytel, pracownik Politechniki Poznańskiej na wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej. Nasz absolwent przygotował dla uczniów dwugodzinne seminarium, w czasie którego opowiadał o swojej pracy naukowca i nauczyciela akademickiego oraz jak wygląda kariera naukowa w Polsce i na świecie.

Jak co roku w naszej szkole uczciliśmy odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Pod nadzorem naszych historyków panów Jarosława Kobusa i Mateusza Przybysza uczniowie klas 1A, 2A, 3A oraz 1B i 3B przygotowali spektakl pod tytułem "Niepodległość zaklęta w żywych obrazach".

W czwartek, 27 października klasa 2b pod opieką p. Małgorzaty Zielińskiej przedstawiła w auli szkolnej inscenizację II cz.  „ Dziadów” A. Mickiewicza.  Występ  wprowadził młodzież w nastrój zbliżających się ZADUSZEK i był formą uczczenia Roku Polskiego Romantyzmu.

W imieniu Fundacji Alternatywnej Edukacji ,,ALE'' zachęcamy do zapoznania się z materiałem video, które stworzyliśmy w ramach projektu ,,Mrągowo Sz(t)uka Wolontariatu''. Projekt jest współfinansowany ze środków województwa Warmińsko-Mazurskiego.

25 października miało miejsce ciekawe zjawisko astronomiczne – częściowe zaćmienie Słońca. Poprzednie zaćmienie z 10 czerwca 2021 roku nie było tak widowiskowe - wtedy zakryte było kilkanaście procent tarczy, przy ponad czterdziestu procentach w tym roku. Uczniowie kilku klas obserwowali to zjawisko na placu przed budynkiem I LO.

We czwartek uczniowie trzech naszych klas mieli okazję wziąć udział w treningu walki rycerskiej. Na zaproszenie p. Mateusza Przybysza poprowadził go jeden z czołowych rycerzy województwa Warmińsko-Mazurskiego, na co dzień walczący w składzie Grupy Bohurtowej Szerszenie, p. Arkadiusz Wiking Kustra.

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji nauczyciele przygotowali dla swoich uczniów tzw. fanty, które można było losować w czasie przerwy. Samorząd Uczniowski zorganizował również konkurs, w którym należało rozpoznać naszych nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Konkurs wygrała Maja Samborska. Gratulujemy!

Wybór Polaka na papieża był wielkim wydarzeniem na całym świecie, ale szczególnie w Polsce. Dlatego od 2001r. dzień 16 października określany jest Dniem Papieskim.

W tym roku obchodzimy go pod hasłem Veritatis splendor - „ Blask Prawdy”.

Jak naprawić autobus, odnaleźć drogę w Czechach i zwiedzić Wrocław w 45 minut? Tych wszystkich dzieł i wielu więcej dokonali nasi uczniowe z klas 3A, 3C i 3D pod opieką p. Renaty Nowotnik, p. Karoliny Kodź-Wichowskiej, p. Jarosława Kobusa oraz p. Mateusza Przybysza.

19 września klasa 1e pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Wosik i p. Moniki Mankiewicz pojechała na wycieczkę do Piersławka. Wycieczka była dla pierwszoklasistów znakomitą okazją do poznania się oraz nawiązania relacji z kolegami z klasy.

W dniach 5-12 września, tradycyjnie już,  uczniowie klas pierwszych wzięli udział  zajęciach integracyjnych.  W ramach warsztatów poznawaliśmy się nawzajem, budowaliśmy pozytywną samoocenę, podejmowaliśmy pierwsze próby prac zespołowych. Przede wszystkim jednak wyśmienicie  się bawiliśmy, bo nic tak nie sprzyja pozytywnym relacjom jak dobra zabawa.

13 września, w trzecim tygodniu nauki  kl.1a pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Galińskiej i polonistki Małgorzaty Zielińskiej odbyła wycieczkę do Ogródka i Leśniczówki Pranie, miejsc związanych z twórczością poetów sławiących piękno ziemi mazurskiej.

Koleżanki i Koledzy,
21 września rusza 4. edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, projektu realizowanego przez Urząd Miejski w Mrągowie.

Ledwie zaczął się rok szkolny, a w naszym liceum już maksimum zaangażowania, uczniowie na pełnych obrotach, gwar, śmiech, przebieranki… A wszystko to z powodu „Ballad i romansów”!

Dziś uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023.

Inaugurację poprzedziła uroczystość przy mogiłach Obrońców Westerplatte na mrągowskim cmentarzu komunalnym. Wzięła w niej udział reprezentacja młodzieży pod opieką p. Mateusza Przybysza -nauczyciela historii I LO, oddając w ten sposób hołd patronom naszej szkoły. 

Kolejny sukces Mai Murach, która w niedzielę 17 lipca 2022 r. zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski U-18 w trójskoku.

Zawodniczka UKS Atos Woźnice oraz uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie, startowała w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które w weekend odbywały się w Bielsku-Białej.

Do tegorocznego egzaminu maturalnego przystapiło w naszej szkole 82 uczniów. To jeden z najważniejszych sprawdzianów w życiu. Jak poszło tegorocznym maturzystom? 

Zdawalność matury w I LO  wyniosła 98,8%. Dla porównania wskaźnik ten dla liceów w kraju wyniósł 84%. Możemy być dumni.

 Dziś uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2021/2022 w obecności naszych nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości. Najlepsi uczniowie otrzymali wyróżnienia i nagrody za naukę i inne osiągnięcia. Uroczyste zakończenie uświetnił krótki koncert w wykonaniu dwóch naszych koleżanek, Basi Puszko i Julii Babynko.

 Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

W miniony weekend klasa 1A pod opieką wychowawcy p. Mateusza Przybysza wyruszyła w dwudniową trasę na Kujawy. Pierwszego dnia byliśmy gośćmi kasztelana Grodu Foluszek. Podczas całodziennej gry musieliśmy wykazać się umiejętnością strzelania z łuku, rzutu oszczepem i toporem. Zmagając się dzielnie z przyrodą odnajdywaliśmy zagubione w lesie ścieżki i zadania.

Wspaniale jest mieć przyjaciela, który zawsze znajdzie czas, by dzielić się sercem i duszą. Takim przyjacielem I LO od lat pozostaje ksiądz Krzysztof Niespodziański, którego mieliśmy zaszczyt gościć 6. czerwca w auli naszej szkoły.

Pod takim hasłem odbywał się konkurs ogłoszony przez Mrągowskie Centrum Kultury dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników było wyrażenie swoich autentycznych odczuć dotyczących otaczającego świata. To nie było łatwe…

Klasy 3e i 2b, znudzone siedzeniem w szkolnych ławach, postanowiły się urwać ? I właśnie w tej chwili, pod opieką Pań: Agnieszki Kiślak, Małgorzaty Borys, Justyny Kindziery oraz, piszącego te słowa, Jarosława Kobusa, wyruszają na wagary do Trójmiasta ???

 

27 kwietnia 2022 nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Wielkim Teście Edukacyjnym "Odkrycia i reakcje" przeprowadzonym w trzech kategoriach wiekowych. Nasze liceum reprezentowało 13 uczniów z klas 3c, 3e i 3g.  Szymon Jaśniewski z klasy 3e uzyskał tytuł laureata II miejsca w kraju oraz I LO w Mrągowie zdobyło II miejsce.

Rusza ostatnia w tym roku szkolnym zbiórka darów dla naszych Gości z Ukrainy!

Przeprowadziliśmy kilka ważnych rozmów z organizacjami wspierającymi Ukraińców mieszkających w naszym regionie i okazuje się, że goszczący w naszym powiecie Sąsiedzi  zza wschodniej granicy wciąż potrzebują naszego wsparcia.

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka w ramach współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

 

W kwietniu w naszej szkole przeprowadzony został konkurs na plakat upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. Do komisji złożonej z naszych historyków wpłynęło kilkanaście prac z prawie wszystkich klas. Wybór najlepszej był niezwykle trudny, ale w końcu się udało.

Po dwuletniej przerwie z wielką radością powróciliśmy do tradycji tzw. „SCHODÓW”.

Po raz ostatni uczniowie klas maturalnych w towarzystwie wychowawców uroczyście zeszli schodami w kierunku auli, gdzie czekały na nich pachnące tuszem świadectwa ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie. W pełni zasłużonymi oklaskami pożegnali ich młodsi koledzy oraz grono pedagogiczne.

7 kwietna 2022r. ponad 150-ciu maturzystów z Archidiecezji Warmińskiej w tym 14- stu z naszej szkoły ( najwięcej z klasy IIIa, ale także klasa IIIb I IIIc miała swoich przedstawicieli)  wzięło udział w corocznej pieszej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie.

Maturzyści wyszli z olsztyńskich Dajtek i drogą leśną udali się do Gietrzwałdu ( ok. 18 km.).

Podejmując ten trud poprzez śpiew, modlitwę i katechezę pragnęli „oczyścić trochę umysł, naładować się duchowo" i pomodlić się o dobry wynik egzaminu.

W Gietrzwałdzie czekał na nich metropolita warmiński, abp Józef Górzyński.

21 kwietnia 2022r. w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie odbył się etap diecezjalny OKWB do którego zakwalifikowali się:

1. Julia Babynko 2a
2. Maciej Madej 2d
3. Maciej Kindziera 3e

W dniu 26 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Języka Angielskiego, zorganizowanego przez panią Agnieszkę Wosik oraz panią Agnieszkę Jelińską-Pardę dla uczniów szkół podstawowych powiatu mrągowskiego.

Jak co dzień o 8.00 rano dzwonek zawołał do klas uczniów naszej szkoły, by opustoszałe na krótką chwilę korytarze mogły przywitać ósmoklasistów przybyłych do nas z okolicznych szkół. Było gwarno, wesoło, a momentami nawet tłoczno.

W dniach 31.03 - 02.04. 2022r. w Płocku odbył się etap centralny XXXII OTK , do którego zakwalifikowało się  84. uczestników z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. IIIB: Eryk Walędziak i Jakub Onisiewicz.
Eryk zajął 30. lokatę, a Jakub uplasował się na 50.pozycji. Naszym uczniom po raz pierwszy udało się zakwalifikować do finału ogólnopolskiego.

Dnia 3 kwietnia 2022r.  Młodzieżowy Dom Kultury w Mrągowie po raz dwudziesty zorganizaował akcję charytatywną "Być dla innych". Impreza odbywa się na rzecz dzieci niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie. Jej celem jest finansowe wsparcie organizacji wakacyjnego wypoczynku podopiecznych DPS-u. 

29 marca 2022 r. godz.7.00 – 30 marca 2022 r. godz. 01.30 - tyle trwała przygoda. Połączone siły klas II a i II c, wsparte posiłkami z klasy III g,  pod czujnym okiem  pań: Karoliny Kodź- Wichowskiej, Renaty Nowotnik, Katarzyny Galińskiej i pana Jarosława Kobusa wyruszyły tego dnia na wycieczkę do Gdyni.

21.03.2022r. w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla Szkół Ponadpodstawowych  Powiatu Mrągowskiego. Wzięło w nim udział 8  trzyosobowych reprezentacji szkół naszego powiatu.

W ostatnim czasie uczniowie naszego liceum wyszli z inicjatywą organizowania w naszej szkole dni tematycznych żeby po czasie jaki zabrała nam pandemia było też trochę czasu na zabawę. Pierwszy taki dzień odbył się w miniony piątek i był to DZIEŃ BEZ PLECAKA a zabawy i śmiechu nie było końca. Poniżej zamieszczamy małą fotorelacje z tego wydarzenia.

Po raz kolejny jesteśmy świadkami i uczestnikami wielkiego dobra i współczucia.
Klasy: Ib, Ic, IIa, IIb, IId i IIIa, IIIe, IIIf, IIIh z wychowawcami włączyły się w akcję  Paczka dla Ukrainy, która jest kolejną formą pomocy uchodźcom z Ukrainy.

25 lutego 2022r. nasza szkoła miała przyjemność gościć ekipę filmową OH Móvie Studio. Filmowcy zgodzili się wesprzeć działania promocyjne naszego liceum i stworzyli prawdziwie profesjonalny film reklamowy.

Na jeden dzień korytarze i sale lekcyjne naszego liceum zmieniły się w  filmowy plener, a uczniowie zmierzyli z aktorskim wyzwaniem.

W piątek 18 marca odbyła się wycieczka klas 1A i 1C do Olsztyna. Pod opieką wychowawców - p. Elżbiety Suchan i p. Mateusza Przybysza oraz p. Joanny Turowskiej uczniowie skorzystali z zajęć integracyjnych w parku trampolin oraz próbowali swoich sił w wyścigach na torze gokartowym. Pomiędzy atrakcjami był czas na obiad i małe zakupy w Galerii Warmińskiej, gdzie nasi uczniowie docenili czas wiosennych promocji :)

Dzień Liczby Pi jest świętem obchodzonym corocznie w kręgach akademickich i szkolnych. Data święta przypada na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi -  3.14. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą, co to za wyjątkowa liczba - Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

09.03.2022r. w Olsztynie odbył się drugi etap - diecezjalny XXXII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, w której naszą szkołę reprezentowali: Jakub Onysiewicz  i Eryk Walędziak z klasy IIIB.
Obaj zostali LAUREATAMI! zajmując:
I miejsce - Jakub Onysiewicz
II miejsce - Eryk Walędziak

Raportujemy ostatnie działania związane ze zbiórką darów dla Ukrainy!
W miniony piątek posortowaliśmy wszystkie rzeczy, które od Was dostaliśmy, a w sobotę paczki (podpisane po ukraińsku!!!) ruszyły do sztabu w Warszawie, skąd już bezpośrednio trafiły do Kijowa.
W imieniu Samorządu Szkolnego dziękujemy wszystkim za wielkie serce!
Ale to nie koniec- ZBIÓRKA NADAL TRWA!!! Nadal chcemy pomagać tym Ukraińcom, którzy zostali w kraju (często nie mogą uciec).

 

Miło mi poinformować, że I Liceum Ogólnokształcące w Mrągowie po raz czwarty z rzędu otrzymało Brązową Tarczę Jakości Kształcenia za rok szkolny 2020/2021 w rankingu miesięcznika „Perspektywy”. W stosunku do poprzedniego roku szkolnego zanotowaliśmy awans o 51 pozycji. Bardzo cieszymy się z uzyskanego wyniku i oczywiście obiecujemy, że powalczymy o wyższą pozycję w obecnym roku szkolnym.

 

Dyrektor I LO w Mrągowie

 

Czyje życiorysy będziemy szczególnie wspominać w 2022 roku?  Jakie ważne rocznice przed nami? Patronami rozpoczętego roku 2022 będą między innymi Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz, Wanda Rutkiewicz oraz Polski Romantyzm. Kogo jeszcze i dlaczego Sejm wybrał jako patronów na Nowy Rok?  

więcej na >>>  https://www.sejm.gov.pl

W środę 8 grudnia odbył się etap okręgowy Olimpiady Statystycznej, który ze względu na pandemię przeprowadzony został w szkole w reżimie sanitarnym oraz był monitorowany przez Komitet Okręgowy z Olsztyna. Aleksandra, Weronika i Beniamin zmierzyli się z zadaniami z szeroko pojętej statystyki, które były bardzo trudne oraz wymagały interdyscyplinarnej wiedzy. 

Uczniowie szkół powitowych, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce, zostali uhonorowani zaszczytnym tytułem Stypendysty Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022.

Wśród nagrodzonych są dwie uczennice naszej szkoły:

 

Julia Nowotnik - uczennica kl. 3 c trzyletniego liceum ogólnokształcącego,
Julia Hesler - uczennica kl. 2 a czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

 

 

Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przyznaniu stypendiów ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2020/21. Wśród stypendystów, już po raz drugi z rzędu, znalazła się

 
Laura Banach - uczennica kl. 3 e czteroletniego liceum ogólnokształcącego,

za wybitne osiagnięcia sportowe za rok szkolny 2020/2021. Laura jest zdobywczynią złotego medalu i utytułowaną mistrzynią świata w zawodach, które odbyły się w tym tygodniu w Estonii tj. Mistrzostwach Świata Juniorów w bojerach klasy DN.  

 

Nagrodzonym, a także Ich Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Koleżanki i Koledzy,

27 września ruszyła 3. edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, projektu realizowanego przez Urząd Miejski w Mrągowie. Dziś znamy już wyniki głosowania!

Zaledwie dwoma punktami wygrał projekt nr 19 - SZKOLNY RADIOWĘZEŁ.

Gratulujemy klasie 2B, która opracowała projekt :))

Samorząd Uczniowski

19 listopada klasa 3G, pod czujnym okiem pani Agnieszki Masal, miała okazję uczestniczyć w praktycznej lekcji anatomii. Było to możliwe dzięki uprzejmości rodziców.  Podarowany przez nich zwierzęcy materiał biologiczny został przez uczniów dokładnie zbadany:)

Olimpiada Teologii Katolickiej (OTK) to trójstopniowe zawody  o zasięgu ogólnopolskim dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”.

Do udziału w naszej szkole zgłosiło się 10 uczestników.

W środę 17 listopada  Komitet Główny Olimpiady Statystycznej ogłosił  listę uczestników, którzy wezmą udział w etapie okręgowym olimpiady.  Naszą szkołę reprezentować będą: Aleksandra Sojak i Weronika Wątorczyk z klasy 3a oraz Beniamin Raczyński z klasy 3e – uzyskali oni najlepsze wyniki w etapie szkolnym, który odbył się 3 listopada.

W końcu, po dwóch latach udało nam się zorganizować i sfinalizować wycieczkę klasową!!!  Dnia 04.11.2021r. klasa 3b wybrała się pod opieką Pani Profesor Katarzyny Galińskiej i Pani Profesor Małgorzaty Zielińskiej do Trójmiasta. Plan wycieczki był bardzo bogaty. Zawierał m.in. obowiązkowe zwiedzanie Westerplatte, z racji tego, że nasza szkoła nosi imię Obrońców Westerplatte oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Dziś w naszej szkole mogliśmy obejrzeć spektakl z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowany przez p. Annę Chomczyńską, p. Agnieszkę Kiślak i p. Mateusza Przybysza. Występowali uczniowie klas 1a, 2b, 3b i 3c. Poniżej kilka zdjęć z występów oraz nagranie całości.

 

Zapraszamy do zapoznania się z projektami przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły.

Wystarczy kliknąć w plakat:) 

Samorząd Uczniowski

 

 

Szkolny Budżet Obywatelski -zadanie nr 17

ŻYCIE NA SPORTOWO??????

 https://we.tl/t-HotYvuQAwm?src=dnl

 

Wszystkim osobom związanym z edukacją w naszej szkole życzymy spokoju i wytrwałości w dążeniu do osiągania wymarzonych celów.

Samorząd Uczniowski

 

  8 października 2021 roku nasza klasa (2B – humanistyczna) pod opieką swoich nauczycieli przedmiotów rozszerzonych: wychowawczyni  p. Agnieszki Kiślak i p. Mateusza Przybysza wybrała się na wycieczkę do Trójmiasta. Był to długo oczekiwany wspólny wyjazd po trudnym czasie nauki zdalnej. O ósmej rano wyruszyliśmy z Mrągowa, a około godziny jedenastej dotarliśmy do pierwszego punktu planu wycieczki.

Nie zdalnie, a realnie i z rozmachem odbył się w poniedziałek 4 października 2021r. rajd rowerowy klasy II a. Uczniowie, po ubiegłorocznej przymusowej izolacji spowodowanej pandemią, spragnieni wspólnych przedsięwzięć i przeżyć, sami zaproponowali rowerową eskapadę.

Fotorelacja z pokazu rycerskiego przygotowanego przez p. Mateusza Przybysza.

Dnia 01.10.2021 r. o godz. 8.00  zebraliśmy się cała klasą przed szkołą, niecierpliwie czekając na zaplanowane atrakcje. Jako integrację wybraliśmy grę w paintballa. Jest to gra zespołowa, polegająca na wyeliminowaniu grupy przeciwnej za pomocą tzw. markerów, czyli pistoletów strzelających kulkami z farbą. Na zakończenie dnia mieliśmy zrobić ognisko.

Maja Murach z klasy 1b jest V. zawodniczką Mistrzostw Polski w skoku w dal U-16 z nowym rekordem życiowym 5,37! Do brązu zabrakło 5cm.

Za to w wieloskoku Maja została srebrną medalistką Mistrzostw Polski z rekordem życiowym 11,61! Gratulujemy!

Maja należy do klubu Atos Woźnice i trenuje pod okiem p. Wojciecha Brodowskiego.

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy, 

dziś rusza 3. edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, projektu realizowanego przez Urząd Miejski w Mrągowie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ideą tej inicjatywy, harmonogramem projektu i włączenie się ze swoimi pomysłami w jego realizację. 

Samorząd Uczniowski

Edukacja, rekraacja, integracja, inhalacja i wspaniałe nowe doświadczenia - a wszystko to w ramach "Wielkiego jesiennego sadzenia lasu", w którym w miniony piątek tj. 24 września 2021r.  uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.  Na zaproszenie do udziału w akcji sadzenia lasu, nomen omen, lasem rąk odpowiedziała klasa II a.

 Prawdziwie okrutny, fascynujący swoim odrealnieniem i przerażający w naszym świecie pozostaje fakt, jak niesłuszność oskarżeń wobec niewinnego człowieka może zniszczyć nie tylko jego samego, ale i całą jego rodzinę.

Dziś w czasie długiej przerwy w głosowaniu jawnym przedstawiciele klas wybrali Prezydium Samorządu Uczniowskiego.

Przewodniczącym został Bartosz Żbikowski z klasy 3f. Gratulujemy.

 

 

Pełny skład Prezydium Samorządu Uczniowskiego:


Przewodniczący - Bartosz Żbikowski 3f
Zastępca - Nina Lange 3e
Skarbnik - Robert Golon 3f
Protokolant - Pola Szustak 3f
Rzecznik praw ucznia - Wiktor Prusaczyk 3f

Opiekunem Samorządu pozostaje p. Piotr Markowicz.

We wtorek, 7 września 2021 roku społeczność naszej szkoły włączyła się w 10. jubileuszową edycję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej – Moralność pani Dulskiej. W wydarzeniu wzięła udział Starosta Powiatu Mrągowskiego Barbara Kuźmicka – Rogala, odgrywając rolę tytułowej bohaterki.

Załoga Mateusz Gigielewicz i Patryk Chełkowski (z Giżycka) w dniach 21-22 sierpnia na jeziorze Niegocin zdobyła srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Sprincie w klasie 420 w kategorii U17. W regatach brało udział 10 najlepszych załóg z Polski w dwóch kategoriach wiekowych U19 i U17, wyłonionych drogą eliminacji.

Dziś uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2020/2021. Swoją obecnością zaszczycili nas Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, Starosta Powiatu Mrągowskiego Barbara Kuźmicka-Rogala, Wicestarosta Sławomir Prusaczyk oraz Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Parzych.

Klasa Ia 16.06.2021 r.

Załoga Mikołaj Merkler i Dominika Grala w dniach 04.06-06.06 brali udział w regatach klasy 420 o puchar Prezydenta Miasta Gdyni, będących jednocześnie eliminacją załóg z Polski do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata i uzyskując 3 miejsce w regatach zdobyli nominację do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, które odbędą się we Włoszech.
Nominację uzyskała również załoga Mateusz Gigielewicz wraz z Patrykiem Chełkowskim.

10 marca 2021r. rozpoczęła się  XXV Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Eliminacje w ramach tegorocznego Konkursu przebiegały w trzech etapach: szkolnym (10 marca 2021r.), diecezjalnym( 21 kwietnia 2021r.) i ogólnopolskim( 31 maja- 1 czerwca2021r.).

Ze względu na sytuację epidemiologiczną etap szkolny i diecezjalny odbywał się w formie online.

Eryk Walędziak  z II b  został laureatem diecezjalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zajmując III miejsce. Gratulujemy!!!

 

Mateuszu, Julio, Darku, Marcinie, Olu, Maćku, Mateuszu, Julio, Olu, Danielu, Julio, Zuziu, Wiktorio, Szymonie,, Łucjo, Wiktorze, Marcelu, Magdo, Julio, Wiktorio, Robercie, Olku, Basiu, Jurku, Zuziu, Gracjanie, Filipie, Szymonie, Mikołaju, Mateuszu, Mikołaju z 1a

Michale, Zosiu, Amelko, Maćku, Małgosiu, Gabrysiu, Karolino, Igo, Natalko, Anito, Wiktorze, Olu, Marcinie, Maju, Emilko, Marto, Kamilu, Różo, Nino, Haniu, Maćku, Radku, Emilko, Kingo, Klaudio, Malwino, Oliwio, Aurelio, Zuziu, Julko, Julko, Julko z 1b

Piotrze, Gabrysiu, Kornelio, Oliwio, Wiktorio, Agato, Maju, Filipie, Natalko, Madziu, Joanno, Zuziu, Dominiko, Kingo, Gabrysiu, Oskarze, Adamie, Nikolu, Karolino, Joanno, Jakubie, Łucjo, Wiktorio, Sandro, Zuziu, Nadio, Hubercie, Marysiu, Dominiko z 1c

Ignacy, Wiktorio, Dorianie, Antku, Marcelino, Aniu, Dobrosławo, Feliksie, Marysiu, Oliwio, Maćku, Tomku, Bartoszu, Natalko, Kacprze, Jakubie, Franku, Karolu, Dario, Filipie, Haniu, Kacprze, Igorze, Filipie, Kacprze, Małgosiu, Wojtku, Julko, Maju, Oliwio, Malwino, Jakubie z 1d

Gabrysiu, Wojtku, Szymonie, Jakubie, Ignacy, Patrycjo, Bartoszu, Pawle, Szymonie, Ewo, Jakubie, Dawidzie, Tymonie, Maju, Szymonie, Zuziu, Hubercie, Maćku, Igorze, Michaelo, Natalko, Igorze,  Julko, Olu, Jakubie, Gracjanie, Weroniko, Lidio, Pawle, Wiktorio, Jakubie z 2a

Karolu, Wiktorio, Magdo, Maju, Sandro, Amelko, Karolino, Kasiu, Aniu, Polu, Oliwierze, Viktorze, Kacprze, Konradzie, Wiktorio, Sandro, Krzysztofie, Martyno, Jakubie, Amelko, Oliwio, Dominiko, Emilko, Haniu, Norbercie, Medalit, Haniu, Karolino, Eryku, Szymonie z 2b

Oliwio, Wiktorio, Weroniko, Alicjo, Julio, Ewo, Dobrosławo, Dominiko, Basiu, Oliwio, Oliwio, Natalko, Grzegorzu, Dario, Julku, Aniu, Gabrysiu, Amelko, Marysiu, Maju, Kamilo, Julko, Kingo, Dawidzie, Dominiko, Olgo, Aniu, Klaudio, Wiktorio, Oskarze z 2c

Lauro, Oliwio, Szymonie, Nikolu, Bartłomieju, Pawle, Wiktorio, Wioletko, Szymonie, Maćku, Łucjo, Maju, Nino, Michale, Wiktorio, Gabrielu, Mikołaju, Jakubie, Dawidzie, Gabrielu, Oliwierze, Beniaminie, Maju, Wojtku, Olku, Marceli, Jakubie, Zbyszku, Adrianie z 2e

Ado, Nikolu, Robercie, Marto, Klaudio, Piotrze, Jakubie, Jakubie, Karolu, Natalko, Wiktorze, Lauro, Adamie, Aniu, Patrycjo, Polu, Patrycjo, Bartoszu, Paulinko z 2f

Dominiko, Alicjo, Oliwio, Małgosiu, Julko, Otylio, Zuziu, Alicjo, Oliwio, Zuziu, Marianno, Olu, Oliwio, Bartoszu, Nikolu, Nikodemie, Olu, Klaudio, Paulino, Martyno, Wiktorio, Weroniko, Zuziu z 2g

Mateuszu, Jakubie, Maćku, Magdo, Adamie, Jakubie, Kacprze, Dawidzie, Dario, Tymoteuszu, Liwio, Agato, Zuzanno, Oliwierze, Krzysztofie, Saro, Wojtku, Gabrysiu, Oliwio, Kacprze, Norbercie, Wiktorio z 2h

  

Z radością witamy Was

znowu w szkole! J

 

Droga Młodzieży!

Cieszymy się na spotkanie z Wami!

Mamy nadzieję, że czas rozłąki wymuszony przez epidemię minął bezpowrotnie. Dzięki Wam szkoła na nowo „ożyje” i stanie się miejscem wspólnie przeżywanych radości.

Zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań, by ten czas dany nam do wakacji poświęcić na odbudowywanie relacji, wzmacnianie więzi, na naukę „bycia ze sobą”.

 

Czekamy na Was!

Do zobaczenia!

 

- nauczyciele LO

 

Lidia

Drodzy Maturzyści,
Życzymy Wam, abyście potrafili uczyć się na swoich błędach, podejmować dobre decyzje, żebyście zawsze potrafili być sobą i dostrzegali swoje wartości. Życzymy Wam również, aby każdy kolejny etap życia i edukacji był jeszcze owocniejszy niż poprzedni i żebyście potrafili wybrać sobie właściwą ścieżkę, którą podążanie będzie dla Was jak najprzyjemniejsze i najlepsze (jak również najłatwiejsze).

Basia

 

 

Drodzy Maturzyści,
Nie zdążyłam was dobrze poznać, jednak chciałabym wspomóc was na duchu moimi słowami:)
Za wami kilka lat solidnej (zapewne) harówki. A to wszystko po to, aby teraz przelać to na papier i być z tego ocenionym... Jednak poza nauką i wiedzą, która, oby przydała wam się w dalszym życiu, mam nadzieję, że wyciągnęliście stąd miłe wspomnienia, odnaleźliście fajnego znajomego, a może w tym czasie odnaleźliście siebie i swoją drogę, którą chcielibyście podążać? Wszystko ma swoje plusy. Lecz nieważne jaką drogę obraliście, z czym musieliście się mierzyć, wiedzcie, że zaraz będzie kolejny, nowy start, a zarazem czysta kartka, na której będziecie mogli do woli malować swoją przyszłość i decydować o niej. Nie zaznam jeszcze przez parę lat stresu matury, lecz wiem, że dla niektórych może ona tym stresem być. Zachowajcie spokojny umysł, nastawcie się pozytywnie i zadbajcie o swoje samopoczucie (tym bardziej od samego rana pierwszego dnia matury)! I będzie wszystko dobrze.
PS. Miejcie świadomość, że trzymam za was wszyyystkich mocno kciuki! Bardzo mocno! 
Pozdrawiam.
Wasza młodsza koleżanka.

Matura to koniec świata - powie większość zdających. I jest w tym sporo prawdy, ponieważ egzamin maturalny wyznacza ważną datę graniczną w edukacji, zamykając długi ciąg zajęć od ósmej do szesnastej, kartkówek i klasówek tak dobrze znanych ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Matura to też zupełnie inna bajka niż egzamin gimnazjalny, jest większa, dłuższa i trudniejsza. To koniec świata Ci  znanego.

 

Warto obejrzeć >>>   "Muranów - Dzielnica Północna"

 

 

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Co przedstawiają te zdjęcia?  
Co je łączy?
Dlaczego dziś pojawią się na naszej stronie?

Zdjęcia przedstawiają rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie posiadają cech wspólnych. Łączy je jednak rozpoczynająca je głoska  - "Pi". Na dzień 14 marca przypadają obchody Światowego Dnia Liczby Pi.

Laura Banach, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie, złotą medalistką Międzynarodowych Mistrzostw Polski w bojerach w klasie DN. Laura jest 16-letnią dziewczyną, jeszcze juniorką, trenującą i startującą w klubie MKŻ Mikołajki. W tegorocznych MMP odbywających się na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej, nie dała szans dorosłym zawodniczkom, nie tylko z Polski. W zawodach uczestniczyły zawodniczki ze Szwecji, Węgier i Niderlandów.

We wtorek 2 marca Szymon Pieczko wziął udział w pierwszym etapie zawodów centralnych Olimpiady Statystycznej, który odbył się w siedzibie Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

Szymon musiał rozwiązać 29 zadań, które podzielone były na trzy grupy pod względem trudności i dotyczyły  szerokiego zakresu tematycznego od zagadnień statystycznych przez matematyczne, do ekonomii i geografii. Do etapu drugiego zawodów centralnych kwalifikację uzyskuje 30 osób z najlepszymi wynikami.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie ogłasza
Konkurs na film lub projekt graficzny plakatu (forma dowolna) pt:.

„I LO – moja szkoła -miejsce, gdzie czuję się bezpiecznie,

zdobywam wiedzę,  rozwijam swoje zainteresowania i pasje”.

 Wojciech Młynarski

Moje ulubione drzewo    >>>

 
 
Pomnę, jak zielone porty mijał kajak śmigły,
Jak mi smakowały "Sporty" nad jeziorem Wigry,
Wieczorami nad namiotem krzyżowałem wiosła,
Ogień rzucał iskry złote, a pod borem rosła:
7 stycznia 2021 roku zmarł Pan Tadeusz Jędrzejewski.

Tadeusz Jędrzejewski został dyrektorem szkoły  1 września 1966 roku.

Jednym z pierwszych zadań jakie musiał zrealizować nowy dyrektor była reforma oświaty polegająca na przejściu szkolnictwa podstawowego na 8 – letni cykl kształcenia. Wymagało to także zmian w szkołach średnich. W roku 1970 nie było więc egzaminu dojrzałości.

Rok szkolny 1968/69 rozpoczął się szczególnie uroczyście. 1 września odbyła się bowiem uroczystość nadania szkole imienia „ Obrońców Westerplatte” oraz sztandaru. Inicjatorem tego wydarzenia był dyrektor Tadeusz Jędrzejewski. Maj 1969 roku to kolejny moment przełomowy. Odbyła się wtedy ostatnia „ stara matura” zdawana przez absolwentów klas jedenastych. Kronikarz napisał: „Ostatnia matura starego typu. Czuje się, że coś się kończy”. Od roku 1971 maturę zdawali już absolwenci klas czwartych.

W południe 24 grudnia ogłoszone zostały wyniki etapu okręgowego Olimpiady Statystycznej i lista osób zakwalifikowanych do zawodów centralnych. Ze względu na pandemię ten etap odbył się 10 grudnia w szkole, w reżimie sanitarnym i był monitorowany przez Komitet Okręgowy z Olsztyna. Weronika, Kamil i  Szymon zmierzyli się z zadaniami z szeroko pojętej statystyki, które były trudne oraz wymagały interdyscyplinarnej wiedzy. 

 

MATURZYSTO, sprawdź, co Cię czeka.

Zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminu maturalnego oraz w wymaganiach egzaminacyjnych ze wszystkich przedmiotów znajdziesz tutaj >>>

Wyjątkowo urodziwa choinka wita od dziś gości odwiedzających naszą szkołę.  Urodę swą zawdzięcza trosce i uwadze samego Pana Dyrektora, bowiem do wczoraj rosła w jego przydomowym ogródku.  Choinka jeszcze pachnie wiatrem i deszczem. Jest piękna. Nad świąteczną dekoracją osobiście czuwał  emocjonalnie z nią związany Pan Dyrektor.  Drzewko cieszy oko i serce, wprawia w prawdziwie świąteczny nastrój. Szkoda, że nie możecie tego zobaczyć. A może możecie...

...

Że jest i że przynosi prezenty, wiesz doskonale. Żadne naukowe fakty nigdy nie zachwiały Twojej wiary w Jego istnienie.  Nie jest ważne, ile masz lat, jeśli tylko byłaś/byłeś grzeczna/grzeczny,  odwiedzi Cię mimo ograniczeń epidemicznych. W szkole w tym roku rozdaje dodatnie punkty z zachowania. Jest tylko jeden warunek - musisz pokolorować jego portret. Wzór możesz pobrać ze strony.

W konkursie plastycznym  „Gady, płazy i owady pożyteczne występujące na terenie powiatu mrągowskiego” zorganizowanym przez Wydział Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Mrągowie prace nasze naszych uczennic zdobyły uznanie komisji konkursowej.

„Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów z obszaru Krainy Wielkich Jezior Mazurskich: Powiat Mrągowo – I LO”

 

Etap szkolny tegorocznej edycji Olimpiady Statystycznej odbył się w czwartek 5 listopada i jego organizacja  ze względu na pandemię wyglądała inaczej niż w latach ubiegłych.  Uczniowie z klas: 1d, 2a, 2b, 2d i 3a rozwiązywali testy z domu w warunkach ściśle określonych przez organizatorów. Tematyka zadań dotyczyła między innymi: badań statystycznych, matematyki ze szczególnym uwzględnieniem rachunku prawdopodobieństwa, ekonomii, geografii społeczno-gospodarczej.

Sokrates mawiał: Ja nie mogę zmusić do nauki nikogo. Ja tylko mogę sprawić aby inni zaczęli myśleć.

Zdaje się, że takie credo życia zawodowego przyświeca także nauczycielom naszego liceum. Codziennie niestrudzenie starają się rozbudzić w uczniach pragnienie poznania, zainspirować do własnych poszukiwań, zachęcić do stawiania sobie ambitnych celów.

Już 11 października pod hasłem Totus Tuus będziemy przeżywali jubileuszowy XX Dzień Papieski.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego przypominana jest postać i nauczanie św. Jana Pawła II. Dzień Papieski co roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania.

W poniedziałek 28 września uczniowie klasy 2g i 2h pod opieką p. Agnieszki Masal i p. Justyny  Kindziery odwiedzili Miejską Oczyszczalnię Ścieków w Polskiej Wsi. Przewodnikiem po obiekcie był p. Andrzej Strus – kierownik oczyszczalni,  który w bardzo interesujący sposób opowiadał o etapach oczyszczania ścieków. 

W ramach pomocy dla Lenki Mazur, niespełna dwuletniej dziewczynki chorującej na rdzeniowy zanik mięśni, startujemy z konkursem dla wszystkich klas. Waszym zadaniem jest zebranie i dostarczenie do szkoły jak największej liczby plastkiowych nakrętek.

Konkurs trwa od  21 września (już od najbliższego poniedziałku) do 12 października 2020r. Zwycięska klasa zostanie ogłoszona 13 października w czasie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

Klasa, któa zbierze najwięcej nakrętek otrzyma nagrodę w postaci jabłecznika upieczonego przez p. wicedyrektor Agnieszkę Masal oraz inne niespodzianki.

 

 

Przedstawiciele wszystkich klas wybrali dziś prezydium Samorządu Uczniowskiego w głosowaniu jawnym. Przewodniczącą została Martyna Modrzejewska z klasy 2b. Gratulujemy!
 
 
 
 
 
Prezydium Samorządu Uczniowskiego:
 
Martyna Modrzejewska 2b - przewodnicząca
Medalit Santos Markowicz 2b - zastępca
Robert Golon 2f - skarbnik
Pola Szustak 2f - protokolant
Wiktoria Szapiel 2g - rzecznik praw ucznia
 
Opiekunem Samorządu pozostaje p. Piotr Markowicz.
 

 

Serdecznie zapraszam

UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH 

na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021, 

które odbędzie się we wtorek 1 września 2020r. o godz. 10.00 na placu szkolnym (w przypadku niesprzyjającej aury  - w sali gimastycznej)

Uczniów klas drugich i trzecich zapraszam na zajęcia 2 września 2020r. zgodnie z planem lekcji opublikowanym w e-dzienniku i na stronie szkoły w zakładce  Plan lekcji 

 

Dyrektor szkoły

Jan Parda

 

 

I przyszli:)

"Witajcie na pokładzie" - powiedział do uczniów klas pierwszych  Pan Dyrektor

Nie było ostatniego dzwonka, nie było pożegnalnych uścisków, nie było owacji dla wyróżnionych …

Były za to maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący i dystans.

Rok szkolny 2019/2020 na pewno zapisze się w naszej pamięci jako nietypowy. Wszyscy musieliśmy sprostać nowej, trudnej sytuacji nauczania zdalnego wymuszonego przez epidemię koronawirusa.

W środę 24 czerwca dostarczono do naszej szkoły z Urzędu Statystycznego z Olsztyna zaświadczenie potwierdzające uzyskanie przez Alicję tytułu finalistki Olimpiady Statystycznej. Nasza Mistrzyni otrzymała ciekawe nagrody, które na pewno będą pomocne w nauce do kolejnej edycji olimpiady. GRATULUJEMY Alicji tak wielkiego sukcesu w olimpiadzie ogólnopolskiej, jej praca, zaangażowanie i dodatkowy wysiłek poszerzenia swojej wiedzy z innych dyscyplin przyczyniły się do takiego wyniku.

Justyna Kindziera

26 czerwca (piątek) to upragniony koniec roku szkolnego 2019/2020 r.

Niestety tradycyjne uroczyste zakończenie tego roku nauki nie jest możliwe ze względu na obowiązujące przepisy i wytyczne MEN. 

Świadectwa szkolne będzie można odebrać tego dnia na zewnątrz budynku szkoły według następującego harmonogramu:

 

 

Kasztany jeszcze kwitną :)

-stan na 8 czerwca 2020 r.

Cierpliwie zaczekały na Waszą maturę, by tradycji stało się zadość.

POWODZENIA!!! 

  

Instrukcja:

Absolwenci zdający w sali 17, 12, 11 przychodzą do szkoły o 8.15
Absolwenci zdający w sali 9 przychodzą do szkoły o 8.25
Absolwenci zdający w sali 6 przychodzą do szkoły o 8.35
 

 

1. Do matury przystępują tylko absolwenci zdrowi (będziemy losowo mierzyć temperaturę) w maseczkach i w odstępach 1,5 m. Osoby z alergią lub innymi chorobami niezakaźnymi przy wejściu do sali informują o tym przewodniczącego komisji.

2. Każdy absolwent musi być zaopatrzony w swoje przybory do pisania: długopis z czarnym wkładem (najlepiej dwa/trzy), linijkę, cyrkiel, kalkulator prosty (z różnymi dodatkowymi funkcjami zostanie zatrzymany przez komisję). Nie stosujemy ołówka!!!

3. Tablice do poszczególnych przedmiotów zapewnia szkoła, podobnie lupę dla zdających geografię.

4. Szkoła nie zapewnia wody do picia.

5. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej już jej nie opuszczamy, aż do zakończenia pisania egzaminu. Do łazienki wychodzimy tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

 

 

 

Kasztany jeszcze nie kwitną (stan na 4 maja 2020 r.), ale  są już prawie gotowe. 

A Wy,  Drodzy Maturzyści? Zapewne też. A macie jeszcze ponad miesiąc na powtórki. Zostańcie w domu i wykorzystajcie ten czas na maksa:)

A w chwili przerwy od wytężonej pracy zróbcie pamiątkowe zdjęcie tegorocznych kasztanowców, by w czerwcu mogły towarzyszyć Wam podczas Waszych maturalnych zmagań:)

 

 

9:00 Uświęcone szkolną tradycją ostatnie zejście po schodach.

Klasa III A z wychowawcą p. Jackiem Lewkowiczem

 

 

Zgodnie z zaleceniami oglądamy wiosnę przez okno. Ewentualnie z balkonu.  Co najwyżej przez ogrodzenie swojego podwórka. Są na to dowody z relacji uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2020 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w piątek, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe >>>

     

  

 

Jeśli czytasz, przyślij zdjęcie z książką. Szczegóły w Librusie. 

Zdjęć przybywa >>> 
    W związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych chciałbym przypomnieć, że przerwa w zajęciach szkolnych, to nie są dodatkowe ferie. Apeluję do Państwa i uczniów o powstrzymanie się od traktowania tego okresu jako czasu beztroski i zabawy. Należy ten czas wykorzystać na naukę, tylko w warunkach domowych. Jeżeli do tego będą potrzebni nauczyciele, to proszę się z nimi kontaktować za pośrednictwem narzędzi internetowych. Nauczyciele mają obowiązek być do dyspozycji uczniów w godzinach zajęć. Proszę o poważne potraktowanie zagrożenia i właściwe wykorzystanie przerwy w zajęciach szkolnych. Apeluję o unikanie zgromadzeń i grupowych spotkań. Proszę o bieżące śledzenie informacji umieszczanych na stronie dziennika elektronicznego, strony internetowe szkoły oraz facebooka.

Jan Parda
Dyrektor I LO w Mrągowie

W piątek 28 lutego uczniowie klasy 1c i 1h uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących  form ochrony przyrody regionu, w którym żyją. Spotkanie w ramach lekcji geografii poprowadził edukator Mazurskiego Parku Krajobrazowego - pan Cezary Popielarczyk.  

  Alicja Graczyk z klasy 2a, odniosła niebywały sukces w tegorocznej edycji Olimpiady Statystycznej, która jest interdyscyplinarna i wymaga ogromnej wiedzy oraz  umiejętności m.in. z zakresu badań statystycznych, analizy zjawisk masowych, zaawansowanych obliczeń matematycznych  oraz szeroko pojętej geografii. Do olimpiady przystąpiło  3117 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

We środę 12 lutego naszą szkołę odwiedzili emerytowani członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z Powiatu Mrągowskiego. Spotkanie zostało zainicjowane przez emerytowanych członków ZNP z mrągowskich szkół. Byli nauczycieli cyklicznie odwiedzają mrągowskie szkoły. Tym razem to my mogliśmy ich gościć. Dzięki grupie teatralnej z I LO prowadzonej przez Panią Agnieszkę Kiślak, nasi goście mogli zapoznać się z tym, co dzieje się w szkole poza „klasyczną lekcją”.

W tym dniu staramy się w szczególny sposób, z przymrużeniem oka,  zaciekawić młodzież polszczyzną, jej pięknem, bogactwem i historią. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „ Język polski od kuchni”

Nawiązując do przyjętego hasła, część uczniów wykonała plakaty wyjaśniające etymologię nazw potraw staropolskich, przypraw i różnych kulinariów. Z innych plakatów można było dowiedzieć się, jakie jest pochodzenie niektórych imion polskich i wielu innych słów, którymi posługujemy się na co dzień.

Dziś uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami wzięli udział w nagraniu pięciu odcinków programu "Jaka to melodia?" Ponadto, Marta Kiśluk z klasy 1f zachwyciła wszystkich w czasie przerwy wykonując kilka utworów do akompaniamentu Piotra Matysika i... w duecie z Rafałem Brzozowskim, który udokumentował to w swoim story na Instagramie! Brawo Marta! 

Zobacz nagranie >>> 

12 stycznia 2020 r. godz. 19.00

Hotel "Gołębiewski" w Mikołajkach

W piątek zakończyliśmy w naszej szkole akcję Góra Grosza. Uzbieraliśmy 308 zł 21 gr. Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji. Za policzenie monet i ich wartości dziękujemy Emilii, Pauli i Martynie z klasy 2a oraz Oli, Alicji, Dominice, dwóm Zuziom, Gosi, dwóm Oliwiom i Otylii z klasy 1g.

 

20 grudnia 2019 r. zagraliśmy w szkole koncert kolęd i pastorałek. Udało nam się stworzyć liczną grupkę muzykujących uczniów i wspólnie przygotować instrumentalne aranżacje kolęd. Zagrało pianino, skrzypce, dwa flety, gitara, saksofon, trąbka a nawet tuba.

W dniu 2 grudnia 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie, odbyła się trzecia edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. W szranki konkursowe stanęło 34 uczniów szkól podstawowych Powiatu Mrągowskiego. Po raz pierwszy konkurs uzyskał status konkursu powiatowego pod patronatem Starosty Mrągowskiego, który ufundował nagrody dla zwycięzców.

Jak każdego roku przed Bożym Narodzeniem, nasza szkoła przygotowuje tzw. świąteczną paczkę dla potrzebujących. W tym roku obdarowujemy dwie samotne matki w trudnej sytuacji życiowej. Taka pomoc jest możliwa tylko dzięki Wam, drodzy nauczyciele i uczniowie. Jesteście wielcy! ❤️

Dziś, już po raz trzeci, odbył się konkurs piosenki The Voice of LO. Ze względu na ogromną liczbę uczestników (18!), najpierw musieliśmy przeprowadzić eliminacje, które wyłoniły 10 najlepszych głosów. W pierwszej części konkursu uczestnicy wykonywali utwór dowolny. Jury do finału zakwalifikowało aż sześć osób. W finałowej części konkursu nasi artyści wykonywali utwory świąteczne.

W nocy z piątku na sobotę w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów pod patronatem Amnesty International. Uczniowie i nauczyciele pisali listy do rządów krajów, w których łamane są prawa człowieka. Nasze listy trafią do rządów Iranu, Białorusi, Meksyku i Sudanu Południowego. W sumie napisaliśmy ponad 600 listów!

W środę 4 grudnia troje reprezentantów naszej szkoły: Alicja Graczyk, Paweł Staszczuk i Maksymilian Tallar z klasy 2a, pod opieką p. Justyny Kindziery, wzięło udział w  zawodach okręgowych  IV edycji Olimpiady Statystycznej, które odbyły się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

 Skarby przyrody to takie unikaty jak na przykład obrazy Rafaela.

 Zniszczyć je łatwo, ale odtworzyć? Nie ma możliwości”

 I. Borodin

 

W związku z tym, że trwa Dekada Ochrony Bioróżnorodności (2011-2020) ogłoszona przez ONZ, w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęliśmy akcję tematyczną  BIORÓŻNORODNOŚĆ – CHROŃMY NASZE GATUNKI.

Po pierwsze, tradycji stało się zadość. Mikołaj i jego pomocnice Śnieżynki odwiedziły dziś naszą szkołę. Mikołaj nie pierwszy raz udowodnił, że jest poliglotą i swobodnie posługiwał się wieloma językami. Po drugie, w związku z Maratonem Pisania Listów pod patronatem Amnesty International, uczniowie zorganizowali w auli szkolnej kawiarenkę, w której można było zjeść pyszne ciasta oraz delektować się kawą czy herbatą.

            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji edukacyjnej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”. Uczniowie klas pierwszych, podczas lekcji podstaw przedsiębiorczości, mieli okazję poznać bliżej Fundusze Europejskie, zwłaszcza w kontekście rozwoju i realizacji pomysłów biznesowych.

Pragniemy poinformować, że decyzją Ministra Edukacji Narodowej nasza uczennica- Emilia Rawa, otrzymała stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2018/2019. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że takowe stypendium w naszym województwie otrzymało zaledwie 6 osób.

W czwartek 21 listopada reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Chmiel – kl.1c, Dominika Bałdyga – kl.1g i Zuzanna Borcz – kl.2d, wspierana przez Julię Nowotnik – kl.1c, Oliwię Biegaj i Paulinę Rakowską z kl.1g oraz Wiktorię Sękiel – kl.3a, wzięła udział w Finale III Edycji Konkursu dla Szkół Ponadgimnazjalnych „Najlepszy z Najlepszych” i wywalczyła III miejsce, otrzymując ciekawe nagrody.

 15 listopada w naszej szkole odbył się apel, który przygotowała klasa 1b wraz z prof. Kobusem z okazji Dnia Niepodległości. Nie zabrakło pięknych piosenek, wierszy, a nastroju dodawała narracja jednego z uczniów. Była również „Strefa Niepodległości”, w której uczniowie wraz z nauczycielami mogli zrobić sobie zdjęcie z hasztagami: #WOLNOŚĆ oraz #NIEPODLEGŁOŚĆ.

W piątek i sobotę 08-09 listopada 2019 r. w Olsztynie odbył się Turniej proobronny „Młodzi dla Niepodległej”, w ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowany pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Turniej składał się z trzech części: testu historycznego, biegu na orientację z kilkoma konkurencjami sprawnościowymi oraz strzelania.

Martyna Szynkowska, uczennica klasy IIa, wywalczyła tytuł wicemistrzyni drużynowych Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. 

więcej na >>>  mragowo24.info

W czwartek 7 listopada, dwudziestu sześciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym Olimpiady Statystycznej, który polegał na rozwiązaniu różnorodnych zadań z zakresu statystyki, matematyki, geografii Polski i świata. Osiemnastu uczestników przekroczyło ustalony w regulaminie próg 50% wykonania zadań, pozwalający na udział w etapie okręgowym.

Bieżący tydzień rozpoczął się naprawdę wyjątkowo- dziś (4.11.2019r.) w murach naszej szkoły gościliśmy Marcina Mellera- znanego dziennikarza telewizyjnego, reportażystę, felietonistę, korespondenta wojennego, pisarza, a prywatnie… miłośnika ruskich pierogów i krajobrazu Mazur.

Licznie zgromadzone grono uczniów i nauczycieli naszej (i nie tylko) szkoły miało okazję posłuchać niezwykłych relacji dot. kulisów pracy dziennikarskiej, wspomnień z czasów licealnych, czy zwierzeń związanych życiem osobistym naszego wyjątkowego gościa.

„I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa…” pisał niegdyś Ignacy Krasicki.

Postanowiliśmy, że tegoroczne obchody Dni Kultury Języka Polskiego odbędą się pod znakiem śmiechu- śmiechu szczerego i pouczającego,  nie drwiącego, czy krzywdzącego.

W piątek 25 października klasa 2a wraz z opiekunami: p. Piotrem Markowiczem, p. Aliną Pawelczyk oraz p. Renatą Nowotnik odwiedziła Trójmiasto. Poza głównym celem wyjazdu, jakim była możliwość oglądania widowiska „Notre Dame de Paris” w teatrze muzycznym w Gdyni, młodzież miała także okazję do zwiedzania nowoczesnego muzeum - Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Rozpoczynamy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i plastikowych nakrętek, którą organizujemy dla dzieci niepełnosprawnych, będących pod opieką działającej w Mrągowie Fundacji Fructus. Pozyskane fundusze z zebranych przez nas elektrośmieci zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację podopiecznych fundacji. Mniejsze przedmioty przynoście do p. J. Kindziery, a większe gabarytowo  zostawiajcie u Pań w dyżurce.

Pokażcie Wasze wielkie serce i włączcie się do akcji ! 

Wstańcie, chodźmy! Hasło XIX Dnia Papieskiego

W tym roku minie 40 lat od I Pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Ojczyzny (2-10 czerwca 1979 roku).
Była to pierwsza w całej historii Polski wizyta papieża w naszej Ojczyźnie - wizyta niełatwa i zarazem niezwykle doniosła w skutkach.

Znalezione w sieci :)

Dnia 3 października z wizytą roboczą przybył do nas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Celem wizyty było zapoznanie się z etapem realizacji inwestycji pn „Poprawa efektywności energetycznej w obiektach oświatowych Powiatu Mrągowskiego”, dofinansowanej w 85% przez Urząd Marszałkowski.

Dziś nareszcie wykorzystaliśmy ostatnią nagrodę za udział w Przeglądzie Szkół i odwiedziliśmy Zamek w Rynie. Uczniowie klas 1b, 1g, 3a i 3b wraz z opiekunami p. Cezarym Samborskim i p. Piotrem Markowiczem zwiedzali Zamek w strojach średniowiecznych, poznając jego historię. Drugą częścią pobytu na Zamku był relaks w zbrojowni: kręgle i bilard. Poniżej fotorelacja.

Zarejestruj się dla Grzegorza i Innych!

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Jedną z takich osób jest chorujący na ostrą białaczkę szpikową Grzegorz z Kosewa.

W ubiegłym roku szkolnym, w maju chętni uczniowie z naszej szkoły przystąpili do konkursu organizowanego pod patronatem Rady Języka Polskiego. Konkurs adresowany był do trzech grup wiekowych, do uczniów szkól podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z naszego województwa. Polegał na przygotowaniu pracy grupowej na temat zawiązany z poprawnością języka lub zróżnicowaniem polszczyzny. Prace mogły być przygotowane w  formie filmu, wywiadu, nagrania audio, listu…

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przypomniała nam treści nieco zapomnianych polskich nowel. Wśród wytypowanych tekstów znalazły się takie tytuły jak: 

  1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej
  2. Dym – Marii Konopnickiej
  3. Katarynka – Bolesława Prusa
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruna Schulza
  5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego
  7. Sachem – Henryka Sienkiewicza
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

 

 

 

Dziś uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Ten rok jest wyjątkowy, gdyż w naszych progach przywitaliśmy aż 7 klas pierwszych - 4 po szkole podstawowej i 3 po gimnazjum.

Serdecznie witamy każdego ze 184 nowych uczniów :) 

     Nagrody rozdane, świadectwa odebrane - wakacje rozpoczęte! W tym roku szkolnym uczniowie wyjątkowo radośnie powitali letnią przerwę w nauce, gdyż rozpoczęła się ona już w środę - 19 czerwca. Zanim jednak wybrzmiał ostatni dzwonek, zarówno grono pedagogiczne, jak również licealiści zjawili się w auli szkolnej na tradycyjnej uroczystości kończącej naukę.

Znalezione na starym szkolnym parapecie :)

 

"Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym." (Charlie Chaplin)

Dziś, już po raz trzeci, Samorząd Uczniowski zorganizował akcję Dzień Uśmiechu. Na czele z przewodnicząca SU Mają Trelińską, uśmiech i słodki dodatek w naszym mieście rozdawali Marta Marcińczyk 2c, Kornelia Kodź 2b, Maria Bułajewska 2b, Amelia Castellanos 1b i Kacper Czejdo 1c. Bez wątpienia ich uśmiechy, zamiast schowanego za chmurami słońca, zaświeciły dziś rano na mrągowskim niebie  ❤️.

Gdy słupki w termometrach szaleją, twarde szkolne ławki uwierają, a sale lekcyjne sprzyjają pojawieniu się klaustrofobii, można być w szkole inaczej.

Można organoleptycznie poznawać piękno Mazur (geografia/biologia).

Można praktykować aktywne formy wypoczynku (wychowanie fizyczne).

Można się integrować (lekcja wychowawcza).

Dobiega koniec roku szkolnego, a więc każdy z uczniów musiał zrealizować projekt edukacyjny. Niektórzy wykonali projekt w pierwszym semestrze, a byli też i tacy, którzy zaprezentowali swoje doświadczenia w tym półroczu. Głównie dziewczęta realizowaly projekt w formie zrobienia maseczek, peelingów bądź perfum z naturalnych składników.

Z kilkudniowym opóźnieniem obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował zabawę terenową, w której klasy pierwsze i drugie rywalizowały o miano najlepszej klasy w szkole. Uczniowie mieli do rozwiązania 11 zadań, między innymi rozwiązywali krzyżówkę, szukali ukrytych wstążek w terenie czy nagrywali własne wykonanie piosenki na scenie małego amfiteatru.

W poniedziałek sześcioro naszych uczniów z opiekunem p. Piotrem Markowiczem wzięło udział w wycieczce do Senatu, będącą nagrodą za Przegląd Szkół. W wycieczce wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół powiatu, więc była okazją do integracji.

W roku szkolnym 2019/2020  w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie  planuje się utworzenie 8 oddziałów. (ok. 240 miejsc) klas pierwszych (4 oddziały dla uczniów po ukończeniu gimnazjum i 4 oddziały po ukończeniu szkoły podstawowej) z następującymi przedmiotami rozszerzonymi:

30 kwietnia 2019r. odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich naszego liceum. Jak zwykle nie zabrakło łez wzruszenia wychowanków i wychowawców, radości wszystkich abiturientów oraz poczucia dumy  wśród uczniów kończących szkołę z  wyróżnieniem.

Tradycyjnie ciepłym słowom i gestom towarzyszyło uroczyste wręczenie świadectw ukończenia szkoły oraz pamiątkowych przedruków słynnej „Dezyderaty”. Mamy nadzieję, że jej przepiękne słowa staną się  dla naszych absolwentów życiowym credo.

27. kwietnia odbyły się eliminacje wojewódzkie 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Do etapu centralnego jury wytypowało troje laureatów – wśród nich ucznia naszego liceum, Piotra Zaperta. Gratulujemy!

A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd…

Międzynarodowy Dzień Teatru w I LO obchodzony był niestandardowo. Nie obejrzeliśmy tym razem żadnego spektaklu (to do nadrobienia w najbliższej przyszłości), ale zainicjowaliśmy dyskusję na temat roli teatru we współczesnej kulturze. Gościem specjalnym spotkania był Giovanny Castellanos

Po wspaniałym zwycięstwie w eliminacjach regionalnych w Olsztynie Piotr Zapert wziął udział w finale XXI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. W. Korfantego w Katowicach. Znalazł się (niestety) poza podium, ale swoim wystąpieniem udowodnił, że nie odbiega poziomem umiejętności oratorskich od najlepszych mówców w Polsce!

5 marca 2019 r. w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie odbył się X Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Mrągowskiego. Wzięło w nim udział 14 trzyosobowych reprezentacji szkół naszego powiatu: I  Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie.

W dniu 20 marca 2019 r. odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Ekonomicznego „Sukces na Bank”. Drużyna reprezentująca naszą szkołę  w składzie: Nikola Litera Ic, Zuzanna Żelazek 1c, Adam Grala 1a, Piotr Maszczak 1a oraz Dawid Szmigiel 1a znalazła się w gronie 32 szkół z całej Polski, które zakwalifikowały się do turnieju. Zwycięzcom gratulujemy. 

Agnieszka Sobiech

W dniu 13 marca 2019 r. uczniowie klas 1A, 1B i 1C wzięli udział w rozgrywkach SHOBIZ: BUSINNES GAME w ramach projektu realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji i Rozwoju „PIONIER”: SHOWBIZ  Show Us Your Business!

Dnia 2019.03.14 w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Liczby π. Dzień wszystkich miłośników i pasjonatów Królowej Nauk. By uczcić ten dzień uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach. Od samego rana w naszej szkole było czuć atmosferę tego matematycznego dnia za sprawą 2b. Korytarz i aula były ozdobione πęknymi ozdobami z motywem okręgów.

Z okazji Dnia Kobiet, odbył się dziś w naszej szkole konkurs na najlepszy makijaż organizowany przez Samorząd Uczniowski. Do rywalizacji stanęły Alicja Brodzik 1b, Patrycja Poterucha 1b, Karolina Wyrostek 2c, Kinga Lenkiewicz 2c i Ola Pieńkowska 3c. Makijaże oceniało jury w składzie Piotr Markowicz, Jakub Woźniak 3d i Mateusz Wasiak 3c.

Uczeń naszej szkoły w gronie najlepszych uczestników  Olimpiady Statystycznej.

   W środę 27 lutego Karol Żyra wziął udział w pierwszym etapie zawodów centralnych Olimpiady Statystycznej, który odbył się w siedzibie Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

22 lutego 2019 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyło się również podsumowanie Szkolnego Konkursu Literackiego „ Nasze Westerplatte”. Konkurs organizowany jest od 10. lat, a jego adresatami są uczniowie klas pierwszych naszego liceum.

To hasło obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Od 5. lat zespół polonistyczny w naszej szkole prowadzi kampanię społeczną, adresowaną do uczniów, nauczycielii wszystkich pracowników szkoły, promującą czystość języka polskiego. Tegoroczny happening przybrał formę LABORATORIUM JĘZYKOWEGO i PUNKTU SZCZEPIŃ PROFILAKTYCZNYCH. Przeciwko czemu można było się zaszczepić ?

15 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz drugi przystąpili do eliminacji regionalnych konkursu krasomówczego i po raz drugi do finału przeszedł Piotr Zapert, w tym roku przygotowywany przez panią Agnieszkę Kiślak. Gratulujemy. To znaczy, że w marcu pojedzie  do Katowic i będzie walczył o główną nagrodę - wycieczkę do Brukseli.

W naszej szkole odbył się dziś konkurs walentynkowy, w którym wzięły udział prawie wszystkie klasy. W pierwszej części, Samorząd Uczniowski oceniał jak klasy dopasowały się strojem do dzisiejszego święta. W tej kategorii najlepsze okazały się klasy 2b, 2c i 3a. W drugiej części, przedstawiciele klas brali udział w konkursie na najciekawsze wyznanie miłosne oceniane przez jury, składające się z naszych Pań polonistek.

W trakcie roku szkolnego realizowane są projekty edukacyjne z chemii. Mają one na celu zachęcić uczniów do eksperymentowania samemu, do analizowania obserwacji i wyciągania wniosków. Aby połączyć naukę z przyjemnością uczniowie wykonali różne modele kulkowe związków chemicznych jak i odmian alotropowych węgla.

 ?❄️ 1c na lodowisku

Wczoraj, 18 stycznia, uczniowie klas 1d, 2a, 2b i 2c  wraz z nauczycielami wzięli udział w nagraniu sześciu odcinków programu „Jaka to melodia?” w roli widowni. Dla niektórych było to już drugie takie doświadczenie. 
Nie zabrakło miłych akcentów. W przerwie od nagrań, prowadzący programu, Norbert Dudziuk (aka Norbi), otrzymał od nas prezenty w postaci kapelusza kowbojskiego i pamiątkowej kartki z podpisami uczestników wycieczki.

W środę 9 stycznia  troje reprezentantów naszej szkoły:  Wiktoria Sękiel z klasy 2a, Nikodem Witkowski i Karol Żyra z klasy 3a,  pod opieką p. Justyny Kindziera  pojechało na zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej, które odbyły się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Dziś w naszej szkole odbył się mecz charytatywny między nauczycielami a uczniami. Zwyciężyli nauczyciele 2:0 (25:19, 25:22). Dochód z imprezy przeznaczamy na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy za datki i za świetną zabawę! 

W miesiącu grudniu 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem projektu jest upowszechnienie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia.

Realizacja projektu przebiegała w dwóch etapach:

-przegląd szkoły w celu pozyskania informacji na temat bezpieczeństwa w szkole oraz skali i typów zagrożeń występujących na jej terenie w kontekście zagrożenia zewnętrznego jakim jest terroryzm.

- teoretyczne i praktyczne szkolenie dla nauczycieli i pracowników na temat zagrożeń.

Na potwierdzenie uczestnictwa w projekcie szkoła otrzymała certyfikat.

 

Dnia 21 grudnia, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka przygotowane przez panią Agnieszkę Kiślak, panią Urszulę Majewską i pana Piotra Markowicza. Były wyjątkowe! Mnóstwo aktorów na scenie - głównie uczniowie klasy 1a i 2a - przebrani, ucharakteryzowani, wspaniale odgrywający swoje role, chór składający się z najpiękniejszych głosów naszej szkoły śpiewający kolędy i piękna, pełna uroku scenografia wykonana przez młodzież.

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną był niezwykły między innymi ze względu na akcję szukania swojego cukierka z wiadomością, którą przygotowały uczennice Wiktoria Sękiel, Andżelika Połączak, Kinga Lenkiewicz, Kinga Sekretarska i Marta Bukowska. Każda osoba losowała numerek swojego cukierka.

We środę aula naszej szkoły ponownie przeobraziła się w świątynię sztuki. Grupa teatralna z I LO zaprezentowała adaptację Kartoteki T. Różewicza. Aktorzy odnieśli pełen sukces!

 

Dziś zakończyliśmy akcję kupowania prezentów i przygotowywania świątecznych paczek dla wybranych rodzin. Mogło do tego dojść tylko dzięki Wam! Dziękujemy nauczycielom i uczniom za wsparcie akcji dobrowolnymi datkami. Dziękujemy uczniom klas 1a, 1b, 1c, 1d i 2a za przygotowanie paczek.

Dziś, 14 grudnia 2018, odbyła się druga edycja konkursu na najlepszy głos „The Voice of LO” zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski i p. Piotra Markowicza. W konkursie wzięło udział 6 uczestników. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy wykonywali dowolny utwór.

13 grudnia uczniowie klas 1a, 1b, 1d i 2a wraz z nauczycielami wzięli udział w nagraniu sześciu odcinków programu „Jaka to melodia?” w roli widowni ? Po podróży z przygodami (awaria autokaru), spędziliśmy w Telewizji Polskiej ponad 11 godzin! Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów około godziny trzeciej nad ranem!

Dziś 6 grudnia, czyli Mikołajki. Nasza szkoła również świętowała dzień starszego pana, który na co dzień zajmuje się roznoszeniem prezentów.

W czasie długiej przerwy odbył się Quiz Świąteczny sprawdzający wiedzę dotyczącą zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Od lat uczniowie naszej szkoły współpracują z Hospicjum Domowym im. św. Wojciecha w Mrągowie.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w tym roku 2018 postanowili przygotować dla podopiecznych fundacji własnoręcznie zrobione kartki świąteczne.

W miniony weekend uczennica naszej szkoły Martyna Wasilewska reprezentowała Mrągowski Klub Aikido i Samoobrony na III Mrągowskim Turnieju Kata Aikido. Jest to turniej,  na którym stają w szranki aikidocy z Polski północno - wschodniej.

We wtorek  4 grudnia, dwudziestu dziewięciu uczniów z klas: 1a, 2a, 3a  i 3b  wzięło udział w etapie szkolnym Olimpiady Statystycznej, który polegał na rozwiązaniu różnorodnych zadań z zakresu statystyki, matematyki i geografii.  Prawie wszyscy , bo aż 27 uczestników, przekroczyło ustalony w regulaminie próg 50% wykonania zadań, pozwalający na udział w etapie okręgowym.

            We wtorek, 27 listopada 2018r. uczniowie klasy 3 c w ramach tzw. godziny wychowawczej udali się do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Tutaj mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Mrągowie.

"Jesienny czas! Cudownych blasków czas!
O, dęby, buki, klony i platany,
Ciepłych odcieni stubarwne organy,
Na których złota symfonie gra las!
O pełne słońca przepychów i kras
Melancholijnie milczące polany,
Kędy przez liści ogniste dywany..."

            ( Leopold Staff  Jesień )

20 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie  odbyły się warsztaty pt. Nowe Widnokręgi – zrozumieć media. Warsztaty prowadzili wykładowców i szkoleniowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz pracownicy Radia Maryja i TV TRWAM. Udział wzięli w nich uczniowie ze szkół w Lidzbarku, Ostródzie, Olsztynie, Smolajnach i Mrągowie. Zajęcia były podzielone na trzy części: telewizyjną, radiową i prasową.

Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole 16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tematem konkursu była „ Niepodległa Wielu Narodów”. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości chciałam, aby młodzież przybliżyła nam wspaniałe bogactwo mniejszości narodowych, etnicznych i kulturowych Polaków. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Każda z klas przygotowała poster zgodnie z wylosowanym tematem.

PIOTR ZAPERT

Stypendystą Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2018/2019.

Gratulujemy!

Społeczność naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej, polegającej na zbiórce zużytych, starych telefonów komórkowych, które zostaną przekazane do recyklingu. Zużyte telefony komórkowe stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego, ponieważ zawierają metale ciężkie m.in. kadm i ołów, a wyrzucony telefon  może zatruć znaczne ilości wody i gleby.

Aula wypełniona po brzegi, wspólne śpiewy, improwizacje, wiersze, prezenty, tort, życzenia… A na scenie Ona – Nasza Wolna Polska! Tak 15. listopada świętowaliśmy jubileusz 100 lat niepodległości. Było refleksyjnie, uroczyście, ale i biesiadnie, radośnie. Tworzyliśmy słowem i obrazem portret Polski, rozwiązywaliśmy quiz z wiedzy o naszym kraju, zilustrowaliśmy improwizacją muzyczną wiersz „Oblicze ojczyzny”.

       W sobotę 10 listopada 2018 r. w Olsztynie odbył się Turniej proobronny  w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowany pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Turniej składał się z trzech części: testu historycznego, biegu na orientację z kilkoma konkurencjami sprawnościowymi oraz strzelania.

     Wiele znacząca dla każdego Polaka data: 11.11.1918 r. jest w tym roku wyjątkowo wymowna, gdyż świętujemy jej setną rocznicę. Tym bardziej chcieliśmy zaakcentować naszą radość z odrodzenia ojczyzny, z odzyskania wolności, z symbolicznego powrotu na mapy Europy. Nasza szkoła podjęła wiele inicjatyw, które miały przypominać nam o tym wyjątkowym wydarzeniu, skłaniać do refleksji, ale też rozbudzać w nas radość. Świętowaliśmy „na sportowo”- organizując rajd rowerowy, czy poetycko- bawiąc się sztuką w kawiarni Pod Picadorem.

 
Przygotujmy się do wspólnego śpiewania hymnu narodowego >>>
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy. 
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...
...

 Pod takim hasłem 31. października, dzięki życzliwości Pani Dyrektor i Wychowawczyń mrągowskiego Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka”, odbyły się wspólne zajęcia przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Co połączyło licealistów i przedszkolaków?

      Tegoroczne (już szóste) Dni Kultury Języka Polskiego  ( 24 - 26. 10. 2018 r.) miały szczególny charakter, ze względu na ogólnopolskie obchody 100. lat Niepodległej.  

      Jak co roku, program przygotowały polonistki: Agnieszka  Kiślak, Wioletta Łotysz i Małgorzata Zielińska.

    Naszym zamierzeniem było, aby młodzież i wszyscy pracownicy szkoły poczuli atmosferę pierwszych, radosnych dni wolności.

PROGRAM  

23.10.2018 r.
Konkurs recytatorski poświęcony poezji Skamandrytów- etap I

24.10.2018 r.
Bieg przez płotki językowe
Szermierka na słowa- pojedynek klas

 

25.10.2018 r.
Spotkanie autorskie z Kubą Kucharskim

 

26.10.2018 r.
Spotkanie literackie w kawiarni Pod Picadorem:
Finał konkursu recytatorskiego
Koncert piosenki międzywojnia

22.10.2018 r.  - klasa I b i I c wyruszyły na wycieczkę integracyjną do Olsztynka i Olsztyna. Na początku uczniowie zwiedzili hutę szkła w Olsztynku, gdzie dowiedzieli się w jaki sposób tworzy się masę szklaną i jak  można ją formować. Kolejnym punktem programu wycieczki był Escape Room w Olsztynie.

Od 2001 r. obchodzony  jest  W Polsce  -Dzień  Papieski - dzień wdzięczności  i promocji  nauczania  Jana Pawła  II. Przypada on zawsze na 16 października w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Jak co roku uczniowie  naszej  szkoły upamiętnili ten dzień, przygotowując prezentację i plakaty na temat związany z tegorocznym  hasłem " Promieniowanie Ojcostwa ".

Tak się świętuje tylko w I LO!    W naszej szkole 14 października trwał dwa dni (11.10-12.10.2018 r.)! Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się w czwartek (11.10.18 r.) do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na seans filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Zaś dziś, wczesnym piątkowym popołudniem (12.10.18 r.) odbyła się akademia. Był to czas wzruszeń, wyróżnień, życzeń, serdeczności i uśmiechów.

W piątek 5 października 2018 r . zostało oficjalnie otwarte nowe boisko wielofunkcyjne przy naszej szkole. W uroczystym otwarciu udział wzięli: Pan Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa, Pan Antoni Karaś – Starosta Mrągowski, członkowie Zarządu i radni Powiatu Mrągowskiego, Pan Stanisław Bułajewski – radny Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Pan Józef Maciejewski – Wójt Gminy Sorkwity oraz inne osoby związane z oświatą i sportem.

6 października 2018 r. na największym obiekcie w kraju - PGE Narodowy - odbyły się dwunastogodzinne rekolekcje. Największa "katolicka impreza" organizowana w tym czasie w Europie dla młodzieży. Wzięło w niej udział 40-tys. młodych ludzi wśród nich byli nasi uczniowie.
Ewangelizacja rozpoczęła się w samo południe spektakularnym wjazdem  na  płytę stadionu grupy 20. sióstr zakonnych na motorach, a zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu.

Mistrzowie Powiatu w Piłce Nożnej

   ?

 MATEUSZ BARSZCZEWSKI  
 MICHAŁ ZIÓŁKOWSKI     
 IGOR BARTOSIEWICZ      
 RAFAŁ WOŁOSZ          
 ŁUKASZ GAJO           
SZYMON CISZEWSKI      
 PIOTR BASTEK          
 KACPER GNATKOWSKI     
 MIKOŁAJ JANCZEWSKI    
 WIKTOR NADOLNY       

28 września 2018 r. wyruszyliśmy na wycieczkę turystyczną nad jezioro Chudek i do Leśniczówki Pranie.

Udaliśmy się na jedną ze ścieżek edukacyjnych w Nadleśnictwie Maskulińskie,  zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod stuletnim dębem, w ten sposób upamiętniając  100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kiedy obchodzimy Dzień Chłopaka

  • 7 lutego – Malta
  • 5 kwietnia – Wielka Brytania, Irlandia
  • 5 maja – w Japonii (święto Tango-no Sekku) obchodzone od VI wieku n.e.
  • 15 lipca – Brazylia
  • 7 października – Norwegia
  • 19 listopada – Indie, Meksyk
  • 25 listopada – Kanada
  • 30 września - Polska
  • 1 października - I LO Mrągowo 

Samorząd Uczniowski przeprowadził krótką sondę z okazji Europejskiego Dnia Języków i tak powstał  niniejszy filmik >>> 

Dziękujemy osobom, które odważyły się odpowiadać na nasze pytania oraz Olgierdowi z 3b za montaż. :).

W piątek  21 września klasa I a wraz ze swoim wychowawcą p.  Cezarym Samborskim oraz p. Aliną Pawelczyk wybrała się na spotkanie integracyjne. Główną atrakcją tego dnia był paintball oraz dmuchane kule. Uwieńczeniem fantastycznie spędzonego czasu było ognisko i pieczenie kiełbasek przy dobrej muzyce.

Zaledwie 25 kilometrów dzieli Mrągowo od Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w którym zachowano to, co najcenniejsze - polodowcową rzeźbę mazurskiego krajobrazu, bogatą przyrodę i ciekawe zabytki dziedzictwa kulturowego.

              Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

 Dość nietypowo, bo dopiero 3 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok nauki. Widać nawet kalendarzowi nie spieszyło się z powrotem do szkolnych obowiązków… Za nami wakacyjny wypoczynek, słoneczne kąpiele i beztroska, nadszedł czas nauki, a dla maturzystów przygotowań do egzaminu.

Oto kolejne etapy metamorfozy szkolnego boiska obserwowane czujnym okiem Pana Dyrektora Jany Pardy. Nowe - stare boisko to miły upominek dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego na rozpoczęcie nowego roku szkolnego :)

Takimi słowami pełnymi zachwytu Marka Grechuty powitaliśmy wakacje.

W piątek, 22 czerwca 2018 r. po raz ostatni w tym roku szkolnym usłyszeliśmy dzwonek. I choć miał on wyraźnie radosny ton, bo obwieszczał początek upragnionych wakacji, w nie jednym oku zalśniła łza wzruszenia. Powodem takich emocji stało się pożegnanie dwojga wyjątkowych dla naszej szkoły nauczycieli- p. Iwony Muraszko i p. Mariusza Pniewskiego.

       Dziś uczniowie naszej szkoły wyszli na ulice Mrągowa, aby rozdawać uśmiechy i coś słodkiego. Jak widac na zdjęciach i krótkim klipie, nasi uczniowie fajnie się przy tym bawili. To już drugi edycja naszej akcji. Cieszymy się, że odzew mieszkańców jest bardzo pozytywny, więc mamy nadzieję, że będziemy się do siebie uśmiechać nie tylko dziś.

  W środę 20 czerwca, w siedzibie Starostwa odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Populacje zagrożonych gatunków zwierząt z siedlisk Powiatu Mrągowskiego", zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Mrągowie, Wydział Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji edukacyjnej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II”. Uczniowie klas pierwszych, podczas lekcji podstaw przedsiębiorczości, mieli okazję poznać bliżej Fundusze Europejskie, zwłaszcza w kontekście rozwoju i realizacji pomysłów biznesowych.

 Zbliżają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - Mundial 2018, a więc książka jak najbardziej na czasie. Sebastian przyjechał do Mrągowa i podarował tę książkę z piękną dedykacją Naszej Szkole oraz kilkorgu nauczycielom.

Sebastian Staszewski ukończył nasze liceum w 2010 roku Przez osiem lat, które od tego czasu minęły, bardzo dużo osiągnął: jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Loranda Eotvosa w Budapeszcie, był korespondentem Polsatu na Euro 2016, w trakcie mistrzostw Europy 2012 był współpracownikiem BBC, pracował w "Polsce The Times", Futbol News. Teraz jest wysłannikiem Sport.pl na mistrzostwa świata w Rosji.

Sebastian Staszewski ma bardzo wszechstronne zainteresowania, ale piłką nożną interesuje się od zawsze. Wynikiem jego pasji jest ta właśnie książka, którą serdecznie polecam.  

Iwona Muraszko

Gdy w czerwcu powietrze pachnie kwitnącymi lipami, a kalendarz uparcie pokazuje, że to jeszcze nie wakacje, czas wyruszyć na wycieczkę szkolną, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Oto jak przyjemnie i pożytecznie spędzają czas uczniowie naszej szkoły.

Mikołajki, synonim stolicy Wielkich Jezior Mazurskich, kojarzy się wszystkim z turystyką wodną, szantami i sielawą. Tymczasem, to bardzo ciekawa miejscowość posiadająca szereg innych atrakcji, także przyrodniczych i historycznych. Przekonała się o tym młodzież klas drugich realizująca geografię w zakresie rozszerzonym , uczestnicząc 12 czerwca w wycieczce do Mikołajek..

     W piękny sobotni poranek, 9 czerwca 2018 r., na starcie rowerowego rajdu „100 km na stulecie Niepodległej Polski” stawili się wielbiciele rowerowych wypraw i ci, których porwał cel przedsięwzięcia.  Byli wśród nich uczniowie naszej szkoły i liczna reprezentacja nauczycieli, a także reprezentanci rodziców, a nawet rodzeństwa naszych uczniów.

Serdecznie zapraszamy  uczniów do udziału w rajdzie rowerowym pod hasłem „100 kilometrów na stulecie Niepodległej Polski”, który startuje  9 czerwca 2018 r. (sobota)  godz. 9.00.

Ideą przedsięwzięcia jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy przekonani, że rajd urokliwymi ścieżkami rowerowymi wokół Mrągowa jest doskonałą formą świętowania rocznicy.

28 maja 2018 r. odbyła się w naszej szkole Spartakiada z okazji Dnia Dziecka. Do zabawy przystąpili uczniowie z klasy 1a 1b 1c 2b. Młodzież rywalizowała w wielu ciekawych konkurencjach m.in.: żelazna precyzja, balonowy transport, piramida. Wszystkie drużyny wykazały się dużymi umiejętnościami a rywalizacji towarzyszyło dużo śmiechu i sportowych emocji.

Kilka zdjęć Dawida Litwinka, naszego kadrowicza, ze zgrupowania w Los Alcazares. Trzy dni pływania w różnych warunkach. Woda, słońce i wiatr - wymarzone warunki treningowe. Zgrupowania to nie tylko pływanie - czas na naukę także musi się znaleźć.

Kuba Kucharski ukończył nasze liceum w 2004 r., następnie rozpoczął studia dziennikarskie w Warszawie. Jego marzeniem od zawsze był wyjazd do USA.  W ramach programu studenckiego Work & Travel trafił do Nowego Orleanu i przeżył tam przygodę życia - huragan Katrina. Po latach postanowił wrócić do tych dramatycznych wydarzeń i opisać je w formie reportażu.

Drodzy Maturzyści, czas wziąć byka za rogi. Wierzymy, że Wam się uda. Macie wszystko, czego trzeba, by osiągnąć sukces: wiedzę, motywację, odwagę, marzenia i plany. Nawet kasztany zakwitły dla Was! Ta odrobina stresu, która Wam dziś towarzyszy, niech sprawi, że zmobilizujecie wszystkie siły, by przejść przez maturalny maraton zwycięsko. Trzymamy za Was kciuki i życzymy tej odrobiny szczęścia, dzięki której pojawią się wymarzone tematy, znane  zadania, przewidywane pytania.

POWODZENIA!

Dziś 26 kwietnia 2018 roku odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Szkół Powiatu Mrągowskiego. Nasza reprezentacja chłopców uplasowała się na I miejscu. Gratulujemy!!

Czym różnimy się od innych szkół ponadgimnazjalnych?  Jesteśmy pełni entuzjazmu, pasji do nauki, energii do działania, a przede wszystkim - nasze wyniki maturalne są najlepsze. Dzięki nim, możemy wszystko- świat leży u naszych stóp! Takie właśnie atuty eksponowaliśmy na Dniu Otwartym naszej szkoły.

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To jedno z największych ekologicznych wydarzeń na świecie, które zapoczątkowane zostało w 1970 roku i obecnie obchodzone jest w 192 krajach. W Polsce świętujemy Dzień Ziemi od 1990 roku.

Laura Końpa i Maria Bułajewska, uczennice klasy I b, wystąpiły dziś, tj. 12.04.2018 r.,  w finale Konkursu Piosenki Europejskiej w Olsztynie. Ze 130 uczestników biorących udział w eliminacjach do finału zakwalifikowano 22 osoby. 

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest udział uczniów klas III w Pielgrzymce Maturzystów.

W tym roku 5 kwietnia maturzyści wybrali się na pielgrzymkę do Świętej Lipki, miejsca jubileuszu 50-lecia koronacji Matki Bożej Świętolipskiej. Wzięli w niej udział maturzyści z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

☄️

Dnia 9. kwietnia 2018 r.  trzyosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie Lena Borys, Szymon Sala (3A) i Nikodem Witkowski (2A) wzięła udział  w XXVI Wojewódzkim Turnieju Astronomicznym, który odbył się w Olsztyńskim Planetarium.?

"Straszny Dwór" w naszej szkole - fotorelacja. Podziękowania za świetny spektakl dla naszych talentów aktorskich i p. Agnieszki Kiślak za mistrzowską reżyserię. Specjalne podziękowania należą się Paniom z pracowni krawieckiej przy Zamku w Rynie, które użyczyły nam strojów. 

1.03.2018 r. w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Mrągowskiego. Wzięło w nim udział 13 trzyosobowych reprezentacji szkół naszego powiatu: I  Liceum Ogólnokształcące – 5 zespołów, Zespół Szkół Zawodowych – 3 zespoły oraz 5 zespołów z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie.

14 marca 2018 r. królowała w naszej szkole matematyka. Patronką dnia, jakżeby inaczej, była boska Ludolfina, powszechnienie znana jako Liczba Pi. Towarzystwa dotrzymywały jej ciągi, czego zapowiedź dostrzec można było w haśle dnia „PoCIĄG do Pi”. Ciągi, choć bywają zmorą uczniów, w minioną środę okazały się doskonałą rozrywką umysłową.

Obchodziliśmy dziś w naszej szkole Dzień Kobiet. Samorząd Uczniowski przygotował specjalny koncert, w którym wystąpili nasi koledzy Piotr Zapert z 1a, Mikołaj Matulewicz z 2d i Jakub Grzymkowski z 1a. Rozstrzygnięto również konkurs na najbardziej pomysłową kanapkę. W konkursie udział wzięły panie Małgorzata Borys, Justyna Kindziera, Iwona Kaczmarczyk i Alina Pawelczyk.

Zażółć gęślą jaźń!- kochajmy polszczyznę! (nie tylko od święta)

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się dwudniowe uroczystości zorganizowane przez polonistki: p. Małgorzatę Zielińską, p. Agnieszką Kiślak i p. Wiolettę Łotysz.

Piotr Zapert  zajął I miejsce w IV edycji konkursu recytatorskiego „ Polska poezja XX i XXI wieku”, organizowanego przez Instytut Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie.

Konkurs miał zasięg wojewódzki,  odbył się w piątek, 16 lutego 2018 r. w Auli Teatralnej Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Organizatorzy założyli następujące cele: ukazanie piękna języka polskiego, kształtowanie języka, wyobraźni i popularyzacja polskiej poezji XX i XXI wieku.

Nasi uczniowie wzięli udział w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim i Poezji Śpiewanej „Oblicza miłości” pod honorowym patronatem Starosty Mrągowskiego Antoniego Karasia. 
Konkurs, w którym wzięło udział ponad 60 uczestników z 11 szkół z naszego powiatu oraz zaproszeni goście z Kaliningradu, stał na bardzo wysokim poziomie.
Nasi uczniowie spisali się wyśmienicie.

Dzięki uprzejmości pani Patrycji Abel-Mordasewicz, która jest sędzią Sądu Rejonowego w Mrągowie, klasa 2c miała okazję uczestniczyć w procesie sądowym (w poniedziałek- 15 stycznia 2018 roku) w charakterze obserwatorów. Uczniowie klasy humanistycznej zostali poprowadzeni przez tajniki wiedzy prawniczej przez profesjonalistkę tej dziedziny- wspomnianą panią Patrycję Abel-Mordasewicz.

Piotr Zapert z kl. 1 a, reprezentujący naszą szkołę w eliminacjach regionalnych XX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, zajął I miejsce, tym samym został finalistą konkursu i 5 marca 2018r.  pojedzie do Katowic na etap centralny, by walczyć o zdobycie głównej nagrody, jaką jest wyjazd do Brukseli. W etapie regionalnym wzięło udział 15. mówców, a w etapie ogólnopolskim będzie uczestniczyło 18.finalistów z całej Polski. 

12 stycznia 2018r. Jacek S. został skazany na dwa lata w zawieszeniu na sześć lat. Sąd wziął pod uwagę okoliczności łagodzące występki karne mężczyzny oraz zdobyte rozliczne zasługi dla Rzeczypospolitej, które oskarżony okupił  własną krwią. Wyrok jest prawomocny.

We wtorek 9 stycznia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Nikodem Witkowski z klasy 2a oraz Oskar Fąk i Szymon Sala z klasy 3a pod opieką p. Justyny Kindziera  pojechali na zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej, które odbyły się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.

 

 Piękne wspomnienie dosłodzone świadomością, że do matury jeszcze 115 dni :)

Studniówka w fotograficznym skrócie ⇓

 

 

 

 

Tyle zysku, ile odzysku!

Pod tym hasłem obchodziliśmy 90. urodziny Ligi Ochrony Przyrody. Aby wzbudzić refleksję na temat troski o dobra natury i konieczności odzyskiwania surowców wtórnych, w naszej szkole została zorganizowana wystawa rzeźby recyklingowej. Wszystkie prace zostały wykonane przez uczniów kl. 1a i 1b pod kierunkiem p. A. Kiślak.

Święta Narodzenia Pańskiego to czas pojednania, poczucia wspólnoty i bliskości z drugim człowiekiem. Właśnie takie przesłanie towarzyszyło tegorocznym jasełkom w naszej szkole. Uczniowie przy współpracy z podopiecznymi mrągowskiego Domu Pomocy Społecznej przygotowali przedstawienie, które swą współczesną formą przekazu nawiązywało do tradycyjnego ducha świąt.

Nasza szkoła po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i przygotowała prezenty dla najbardziej potrzebujących rodzin w naszym powiecie. Na ten cel zebraliśmy 5070 zł! Dużym wsparciem okazała się kwesta na ten cel organizowana przez Parafię Św. Wojciecha.

 

Dziś, 14 grudnia 2017, odbył się pierwszy w historii I Liceum Ogólnokształcącego konkurs na najlepszy głos „The Voice of LO” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski i jego opiekuna Piotra Markowicza. W konkursie wzięło udział 12 uczestników. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy wykonywali dowolny utwór.

     5 grudnia przedstawiciele uczniów naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Kiślak uczestniczyli w zorganizowanym przez Fundację Borussia i Starostwo Powiatowe w Mrągowie w seminarium poświęconym tematyce: Krajobraz kulturowy jako przestrzeń do działań na rzecz rozwoju społecznego. Wystąpienia ekspertów, wykładowców akademickich oraz Wicestarosty Powiatu Mrągowskiego okazały się bardzo interesujące i inspirujące.

Ponad 30 uczniów z czterech szkół gimnazjalnych z Mrągowa i Piecek zgłosiło chęć udziału w I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się w dniu 1.12.1017r. w naszej szkole. Ostatecznie udział wzięło 24 osoby. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą  z zakresu leksyki, gramatyki oraz wiedzą na temat historii i kultury krajów anglojęzycznych.

W dniu 30 listopada 2017 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się uroczysta Gala Polskiego Związku Żeglarskiego podsumowująca sezon 2017. Najlepszym żeglarzom wręczone zostały wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w sezonie 2017 oraz powołano Kadrę Narodową na sezon 2018.  Dawid Litwinek,  uczeń klasy I b  I LO im. Obrońców Westerplatte, nominowany został do kadry juniorów młodszych w olimpijskiej klasie RS:X.

W piątek 1 grudnia, dwudziestu uczniów z klas: 1a, 1c, 2a, 2b i 3a wzięło udział w etapie szkolnym Olimpiady Statystycznej, który polegał na rozwiązaniu różnorodnych zadań z zakresu matematyki, statystyki i geografii. Dwunastu uczestników przekroczyło ustalony w regulaminie próg 50% wykonania zadań, pozwalający na udział w etapie okręgowym.

18 listopada 2017 roku w Mrągowie odbyła się akcja organizowana przez hospicjum domowe im. św. Wojciecha w ramach XIV kampanii społecznej "Hospicjum to też życie". Tegoroczne hasło to: Opiekun rodziny nie musi być sam. Jej celem było zwrócenie uwagi na potrzebę zapewnienia systematycznego wsparcia dla osób opiekujących się ciężko i nieuleczalnie chorymi.

Ze środków własnych Powiatu Mrągowskiego, zaplanowanych w budżecie I LO im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie na 2017 r., zostały zakupione dla naszej szkoły nowe komputery do pracowni komputerowej. Dzięki temu uczniowie będą mogli uczyć się na najnowocześniejszym certyfikowanym sprzęcie. Pracownia wyposażona została w 16 stanowisk komputerowych bezpośrednio do dyspozycji uczniów. 

W dniach 13-17.11.2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Tolerancji. W ogłoszonym konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Każda z klas przygotowała poster zgodnie z wylosowanym tematem, a 2d dodatkowo, jako jedyni, przygotowali ulotki i krótki film o samoakceptacji.

Po co komu matematyka? Głęboką wiarę w to, że matematyka może przydać się w życiu, nie od dziś mają uczniowie klas matematyczno- fizycznych. By utwierdzić się w tym przekonaniu, liczną (43 osobową) grupą uczniowie naszej szkoły wybrali się  we wtorek 14.11.17 r. na naukową wyprawę do Olsztyna.

„Od tej pory jedynym znakiem dla was jest Orzeł Biały” – Józef Piłsudski.

W czwartek, 10 listopada społeczność I Liceum im. Obrońców Westerplatte uczciła Narodowe Święto Niepodległości. W 99 rocznicę odbudowy państwa polskiego, uczniowie klasy 1A i 1C przygotowali apel z udziałem gości

Z okazji Dnia Niepodległości 11 listopada 2017 roku na strzelnicy w Marcinkowie odbyły się I Zawody Strzeleckie Klas Mundurowych. Do zawodów zgłosiło się 12 drużyn, w tym nasza w składzie: Kacper Gnatkowski 1a, Szymon Jasinowicz 1a i Maciej Larenta 1a. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności w dwóch konkurencjach: karabin bocznego zapłonu i pistolet centralnego zapłonu.

W bieżącym roku już po raz 5. w naszej szkole odbyły się Dni Kultury Języka Polskiego.

      Inspiracją do tegorocznego hasła przewodniego był jeden z tematów Olimpiady Języka Polskiego „Polowanie na byki”- błędy językowe we współczesnej polszczyźnie. 

25 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym z cyklu spotkań z radcą prawnym, Panem Andrzejem Dramińskim współpracującym z fundacją Togatus Pro-Bono z Olsztyna. Tematem wykładu były: Dobra osobiste w kodeksie cywilnym i ochrona dóbr osobistych w Internecie.

W sobotę, 7 października klasa II d pod opieką Pani Agnieszki Masal udała się do Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiegio PAN w Mikołajkach, aby wziąć czynny udział w projekcie ,,Na tropach białek". Uczniowie naszego LO mieli doskonałą okazję do tego, by zapoznać się ze specyfiką sprzętu laboratoryjnego przez samodzielne izolowanie białek z różnorodnych produktów.

17.10.17 r. - piękna data, piękna pogoda, piękny dzień dla tych, którzy zdecydowali się na udział w I Szkolnym Rajdzie Rowerowym. Pierwotne plany (rajd miał się odbyć 14 października) pokrzyżowała kapryśna aura. Rajd został odwołany. Optymistyczne wiadomości o "oknie pogodowym"  i determinacja organizatorów sprawiły,  że miłośnicy rowerowych  wypraw zwarli szyki i wyruszyli na szlak.

13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W części oficjalnej wysłuchaliśmy życzeń pana starosty Antoniego Karasia oraz przedstawiciela Rady Rodziców. Pan dyrektor Jan Parda wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi nagrody dyrektora.

    W piątek, 29.09.2017 r., po nieco skróconych lekcjach, korzystając z pięknej pogody, klasa 1b- dziennikarsko-prawna wybrała się na wycieczkę edukacyjno - integracyjną do pobliskiego Jełmunia, położonego w gminie Sorkwity. Uczestnicy wycieczki gościli w zabytkowym dworze szlacheckim, odrestaurowanym dzięki nowej właścicielce, pani Barbarze Trzeciak. 

Bezcenne są zajęcia w terenie, kiedy młodzież może wiedzę teoretyczną sprawdzić w praktyce. Uczniowie klasy 3b, realizujący rozszerzony program nauczania geografii uczestniczyli w wycieczce do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, która odbyła się w czwartek 28 września. Młodzież poznała cechy krajobrazu polodowcowego, gdzie w morenach czołowych koło Rosochy i Wojnowa zachowały się głazy narzutowe przyniesione na te tereny przez lądolód skandynawski.

Nasza szkoła pozyskała środki finansowe z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa  i dzięki temu przynajmniej do końca listopada codziennie będziesz miał do dyspozycji  nowe książki. Przez ostanie miesiące szkoła zakupiła już ponad 300 książek zarówno powieści jak też książki z różnych dziedzin wiedzy. Oto przykładowe tytuły :

Dnia 2.10.2017 r. w naszej szkole odbył się finał konkursu na "króla wiedzy" z okazji Dnia Chłopaka, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Rywalizacja była zacięta. Po eliminacjach oraz dogrywce do finału dostało się dwóch chłopców.

Ogród Cichych Bohaterów - pod takim tytułem w piątek 8 września została otwarta w Centrum Kultury i Turystyki wystawa chust imiennych -prac rękodzielniczych wykonanych przez uczniów kilkunastu polskich i niemieckich szkół.

To było wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Wraz z otwarciem nowego roku padło mnóstwo życzliwych słów, podziękowań, życzeń, a jednocześnie pojawiły się nostalgia i radość. Skąd tyle emocji i wrażeń?

Stało się tak za sprawą pana dyrektora Sławomira Rudnickiego, który żegnał się dziś z naszym liceum…

Z czym kojarzą Ci się wakacje?
1. Słodkie lenistwo, "nicnierobienie"
2. Odpoczynek od szkolnej rutyny
3. Przygoda, pasja, czas na spełnianie marzeń

Przedostatni dzień roku szkolnego był inny niż zwykły dzień nauki. W czasie lekcji graliśmy w gry planszowe. Niektórzy przyszli do szkoły w piżamach.

Najważniejszym wydarzeniem było wspólne przedsięwzięcie wszystkich uczniów naszej szkoły - Akcja "Uśmiech". Rozdawaliśmy uśmiechy i słodkości wśród mieszkańców Mrągowa. Dobrze się przy tym bawiliśmy. Reakcje naszych mieszkańców, w różnym wieku, były bardzo pozytywne. Uśmiechów nie było końca!

W poniedziałek, 12 czerwca 2017 r., klasy 2 A i 2 D wraz z opiekunkami: panią Agnieszką Masal, panią Justyną Kindzierą oraz panią Małgorzatą Borys miały możliwość odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich 'POLIN' w Warszawie .

Grupa czterdziestu uczniów z naszego ogólniaka, biorących udział w Powiatowym Przeglądzie Szkół, została nagrodzona przez Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego pana Juliana Osieckiego. Nagrodą była wycieczka do Olsztyna na spektakl teatralny pt. „ Zbrodnia i kara” w reżyserii Janusza  Kijowskiego.

1 czerwca br. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji propagującej czytanie książek. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się w auli szkolnej i wspólnie po cichu czytali, każdy swoją książkę. Mamy nadzieję, że naszym skromnym udziałem przyczyniliśmy się do pobicia rekordu. Zobacz--->

Nam, bardziej niż bicie rekordu, podobała się jedyna w swoim rodzaju możliwość czytania w szkole przez całą godzinę lekcyjną  swojej ulubionej książki .

Dzisiaj ( 1 czerwca 2017 r.) odbyło się drugie spotkanie z Marią Olszowską, emerytowaną nauczycielką biologii w naszej szkole. Tym razem tematem prezentacji były zwierzęta żyjące w najbliższej okolicy, architektura i sztuka ludowa oraz miejscowości, które doceniają spokojny harmonijny styl życia, bez codziennego pośpiechu.

Nie przestraszyliśmy się pogody i podsumowaliśmy dziś dwuletnią współpracę z Domem Pomocy Społecznej wspólną zabawą na parkingu szkolnym. Obejrzeliśmy występy naszych uczniów i podopiecznych DPS-u w układach tanecznych i piosenkach a na koniec nasz absolwent, Michał Kindziera, z pomocą Stelli Janus, Karoliny Falewicz i Izy Zybajło, poprowadził zabawę z tańcem hinduskim. Dziękujemy wszystkim za dobra zabawę!

 

„ Ziemia nas karmi chlebem i miodem,
Pięknych widoków wielkim albumem.
Niech pozostanie barwnym ogrodem
I uszanujmy Natury dumę”
                             Marek Grechuta

W ramach ubiegania się naszej szkoły o przyznanie certyfikatu „ Szkoła Wierna Dziedzictwu”, w piątek, 26 maja 2017 r. Maria Olszowska, była wieloletnia nauczycielka biologii w naszym liceum,  wygłosiła wykład ilustrowany autorskimi zdjęciami, upowszechniający wiedzę na temat walorów przyrodniczych  i krajobrazowych naszego regionu.

18 maja 2017 r. był ostatnim dniem matur w naszej szkole. Egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym zakończył dwutygodniowy maraton naukowy. Do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej  przystąpiło w naszej szkole 99 uczniów.

Uczniowie klasy humanistycznej na warsztatach dziennikarskich.

Dzięki współpracy z Biblioteką Miejską w Mrągowie młodzież naszej szkoły już po raz drugi w tym roku uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich. Tym razem zajęcia prowadziła pisarka i dziennikarka p. Katarzyna Enerlich, która próbowała wpoić uczestnikom tajniki sztuki przemawiania. Nie było łatwo!

Dzień Otwarty za nami. Oto fotorelacja z tego wydarzenia. Dziękujemy licznie przybyłym Gimnazjalistom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do nas na dłużej:)

W Pieckach odbyła się dziś (23 kwietnia 2017 r.) trzynasta edycja tego konkursu. Naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Dutczak z klasy 1d, która zagrała na gitarze i zaśpiewała utwór "Perfect" z repertuaru Eda Sheerana oraz Kamila Kaczmarska z klasy 2c, która wykonała utwór w języku rosyjskim pt. "Żywa woda" z repertuaru Sofii Fisenko. Obie występowały w kategorii wiekowej 16 lat i więcej.

Wiktoria Dutczak okazała się najlepsza a Kamila Kaczmarska zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy!

20 kwietnia w liceum był specjalnym dniem. Zorganizowany przez uczniów #rapczwartek był idealną okazją do rozluźnienia się pod koniec roku szkolnego (wg kalendarza maturzysty).

Dnia 20.04.2017r. klasa 2 b wraz z opiekunem, p. Jackiem Lewkowiczem, wybrała się na „Dzień otwartych koszar” do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo- Kondycyjnego w Mrągowie. Ośrodek na ten dzień przygotował dla nas ciekawy program. Pod przewodnictwem jednego z żołnierzy mieliśmy okazję zwiedzić bazę szkoleniową i logistyczną Ośrodka, następnie oglądać sprzęt bojowy. Mieliśmy również okazję zagrać w paintball i nauczyć się strzelać z łuku. Tego dnia został także rozegrany turniej piłki siatkowej o puchar Komendanta Ośrodka między trzema zwiedzającymi szkołami. Nasza klasa zajęła zaszczytne trzecie miejsce. Po całym dniu zostaliśmy zaproszeni na wojskową grochówkę. Całość zakończył koncert mrągowskiego zespołu Blues4Cash. Dziękujemy serdecznie za wspaniale spędzony czas i mamy nadzieję, że niebawem ponownie odwiedzimy Ośrodek. :)

 Magdalena Waszkiewicz 

 7 kwietnia uczestniczyliśmy w Przeglądzie Szkół Ponadgimnazjalnych w Mrągowie. Było to trzynaste z kolei wydarzenie, w którym uczniowie demonstrowali swoje talenty. W tym roku szkoły prezentowały się w czterech kategoriach:
- Piosenka,
- Scenka teatralna lub kabaretowa,
- Pokaz historyczny,
- Mam talent.

"Dlaczego my"-  przekonywały klasy chcące zasiąść w dniu 7 kwietnia na widowni Powiatowego Przeglądu Szkół . Prezentujemy ich argumenty. 

Jury w składzie: wicedyrektor p. Małgorzata Borys, p. Agnieszka Olender, p. Renata Nowotnik i p. Piotr Markowicz wyłoniło zwycięzców. 

I miejsce ex aequo: klasy II a i II c - to oni dostąpią zaszczytu wspierania naszej reprezentacji w czasie przeglądu

III miejsce - klasa II d

Wkrótce wielkie otwarcie galerii na szkolnym korytarzu.

3 kwietnia 2017 r.  nasze liceum ogarnęło totalne szaleństwo. Na szkolnych korytarzach zaroiło się od (co tu dużo kryć) specyficznych osobników... można więc było wpaść na Kapitana Amerykę, poćwiczyć taniec brzucha z arabskimi szejkami, czy dokonać abordażu (na sucho) z piratami. Temu pozytywnemu rozgardiaszowi towarzyszyła prawdziwa feeria barw.

 

 

29 marca w naszej szkole odbył się kiermasz ciast, zorganizowany przez klasę 2b. Kiermasz poświęcony był akcji "Mleko dla Aleppo". Jest to projekt Papieskiego Stowarzyszenia dotyczący dostarczenia mleka dzieciom w Aleppo, które nie ukończyły 10. roku życia.

2600 dzieci pomiędzy 1 a 10 r. życia otrzymuje mleko w proszku, natomiast 250 noworodków specjalne mleko dla noworodków. Szacowany koszt tego projektu na jeden miesiąc to ok. 20 tys. dolarów co daje w rezultacie ok. 7 dolarów na jedno dziecko na miesiąc.

Nam udało się zebrać 270 zł! Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu dołożyli swoją cegiełkę! Pomagajmy, dobro wraca! :)

 

16 marca uczniowie klasy dziennikarsko – prawnej (2c) wraz z opiekunami p. A. Kiślak i p. P. Markowiczem znaleźli się w Centrum Humanistyki naszego województwa, czyli na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, aby uczestniczyć w wykładach przygotowanych przez pracowników Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Instytutu Filozofii, Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej, Instytutu Polonistyki, Katedry Filologii Angielskiej i Filologii Germańskiej oraz Instytutu Historii i Stosunków Narodowych.

„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe…”  -  Wisława Szymborska

60-letni Japończyk wyrecytował z pamięci 100 tys. cyfr składających się na liczbę π.

Uczeni,  szukając kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w kosmos drogą radiową informację o wartości liczby π . Wierzą, że inteligentne istoty spoza Ziemi znają tę liczbę i rozpoznają nasz komunikat.

Światowy Dzień Liczby π  to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych, ale od kilku lat popularne także w  Polsce. Datę święta wybrano nieprzypadkowo :)

 W czwartek 9 marca uczniowie klasy 2b i 3b realizujący geografię w zakresie rozszerzonym, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez starszego specjalistę ds. edukacji Mazurskiego Parku Krajobrazowego panią Martynę Kwiatkowską. Spotkanie w 2b miało przybliżyć uczniom różnorodność form ochrony przyrody obowiązujących na terenie Polski, ze wskazaniem konkretnych przykładów w województwie warmińsko-mazurskim.  Klasa 3b zmagała się z tematyką budowy geologicznej MPK. Pani edukator przedstawiła rozwój rzeźby wynikający z obecności lądolodu skandynawskiego oraz skutki dla obszaru po jego wytopieniu się ze szczegółowym omówieniem procesów i skał.  Zajęcia uświadomiły młodzieży, jak bezcenne walory krajobrazowe i przyrodnicze znajdują się na terenie Mazur. Lekcje pozwoliły  także,  na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej  ochrony przyrody i skutków  zlodowaceń. Dziękujemy pani edukator za  bogate merytorycznie i ciekawe zajęcia. 

                                                                                                                                                                                                                                

 

W naszej szkole, jak co roku, odbyły się obchody Dnia Kobiet.

Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs dla panów na danie „kuszące Ewę”. Potrawy oceniało jury w składzie p. Małgorzata Borys, p. Renata Nowotnik oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Julia Łuńska, Julia Cichoń i Aleksandra Młynarczyk. Zwycięzcą został Nikodem Witkowski z 1a, który zaprezentował danie zwane „Diabelskim kociołkiem”. Gratulujemy!

     W tym roku odbyła się już 8. edycja konkursu  adresowanego do uczniów klas pierwszych naszego liceum. Inspiracją konkursu są słowa Jana Pawła II, papieża Polaka, wygłoszone podczas spotkania z młodzieżą na Westrplatte  „ Każdy z Was,  młodych znajduje w życiu swoim jakieś własne Westerpatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakiś porządek praw, wartości, który trzeba utrzymać i obronić. Obronić dla siebie i dla innych.”

Uczniowie klas trzecich być może najważniejszy bal w życiu mają już za sobą. Dokładnie 100 dni przed maturą w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach odbyła się tegoroczna studniówka, która zawsze jest dla wszystkich niezapomnianym doświadczeniem. To ten jedyny, wyjątkowy wieczór, kiedy uczniowie, nauczyciele i rodzice (wszyscy wytworni i eleganccy) spotykają się wcale nie po to, by rozmawiać o szkole, ale by wspólnie spędzić miło czas.

 „Język polski jest ą,ę!”

Pod takim hasłem 21 lutego 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na problem zanikania (szczególnie w pisemnej formie języka) znaków diakrytycznych. Z tej okazji już w poniedziałek- 20 lutego gościliśmy panią doktor Izę Matusiak- Kempę- adiunkta Instytutu Polonistyki i Logopedii, Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która przybliżyła nam tendencje w komunikacji i języku.

Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć ;) 

  14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Walentego. Uczniowie mieli możliwość wyznania miłości poprzez pocztę walentynkową oraz umieszczając serca z dedykacjami na tablicy walentynkowej. W czasie przerw rozbrzmiewała romantyczna muzyka. Ponadto, odbył się konkurs "Kuszenie Adama" na najlepszy wypiek z jabłkami, w którym zwyciężyła Ania Szymańska z 3b. W konkursie wzięła też udział p. Renata Nowotnik, nauczyciel matematyki. Wypieki oceniło męskie jury w składzie Jarosław Kobus, Jacek Lewkowicz, Piotr Markowicz, Jan Parda i Cezary Samborski.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!    

Piotr Markowicz

Dziś po południu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zawieźli prezenty dla dzieci z Domu Dziecka przy ul. Mrongowiusza. Radość dzieci i ich opiekunów to najlepszy prezent, jaki można sobie wymarzyć pod tegoroczną choinką.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom naszej szkoły za wsparcie finansowe tej akcji. Największe podziękowania należą się klasie 2d i wychowawcy Agnieszce Masal, którzy uzbierali aż 600 zł na ten cel. W sumie uzbieraliśmy 2080zł. Dziękujemy :)

W zeszłym tygodniu zakończyliśmy też akcję „Góra Grosza”. Uzbieraliśmy 234zł. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za wsparcie obu akcji.

Słownik zapomnianych słów opracowany przez studentów polonistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Mrągowie, pod kierownictwem prof. Mariusza Rutkowskiego. Słownik powstał na podstawie prac nadesłanych przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie i Zespołu Szkół nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie w konkursie Szukamy zapomnianych słów, organizowanym przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę w dniach od 1 marca do 31 października 2016 roku. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

     Słownik zapomnianych słów opracowany przez studentów polonistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Mrągowie, pod kierownictwem prof. Mariusza Rutkowskiego.

Słownik powstał na podstawie prac nadesłanych przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie i Zespołu Szkół nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie w konkursie Szukamy zapomnianych słów, organizowanym przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę w dniach od 1 marca do 31 października 2016 roku. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

   9 grudnia uczniowie klasy 2b, pod opieką nauczycieli: p. Renaty Nowotnik i p. Jarosława Kobusa, wzięli udział w wycieczce do Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Był to pierwszy pobyt tej klasy w Akademii, uczniowie mieli więc okazję poznać Uczelnię w czym pomogli oprowadzający nas studenci. Jednym z punktów programu wycieczki było poznanie oferty edukacyjnej Akademii oraz Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

     W sobotę, 10 grudnia 2016 r. nasi uczniowie klas dziennikarsko-prawnych wzięli udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Centrum Kultury i Turystyki                 w Mrągowie.

     Wieloletni dziennikarz TVP3, szef programu „Informacje”- Maciej Wróbel wprowadził uczestników w arkana wiedzy  o swoim zawodzie. Uczestnicy spotkania  mieli okazję poznać kulisy pracy redaktora telewizyjnego, dowiedzieć się jak wygląda „typowy” dzień pracy w serwisie informacyjnym czy jakie predyspozycje należy posiadać, by sprawdzić się w tym wymagającym zawodzie.


     Trzeba nadmienić, że wiedzę teoretyczną można było łatwo przekuć w praktykę…
Uczniowie naszego liceum mieli niepowtarzalną szansę, by stanąć przed kamerą i wcielić się w postać reportera relacjonującego na żywo jakieś istotne wydarzenie.

Oto fotorelacja ze wspomnianych warsztatów.

Młodzież klasy 2b i 3b, realizująca geografię w zakresie rozszerzonym, w czwartek 26 i wtorek 29 listopada,  miała przyjemność spotkania z panem Wiesławem Rydzyńskim - kolekcjonerem skał i skamieniałości, który część swoich zbiorów zaprezentował na wystawie pt. „Kamienni strażnicy krajobrazu" w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Autor wystawy opowiedział młodzieży o historii swojej 60-letniej pasji, przedstawił charakterystykę najciekawszych okazów oraz miejsc, w których je znalazł. Sposób, w jaki p. W.Rydzyński opowiadał o swoim zbieractwie, uświadomił młodzieży, że każda nawet najmniejsza pasja, zainteresowanie jakąś dziedziną daje zadowolenie i spełnienie. Dziękujemy pracownikom biblioteki za zorganizowanie spotkania i  umożliwienie obejrzenia, dotknięcia i zbadania skał i skamieniałości.

W środę 23 listopada 2016 roku odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Piłce Siatkowej Chłopców. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: Mrągowo, Pisz oraz dwie drużyny ze Szczytna. Po zaciętej walce nasz zespół zajął IV miejsce, gratulacje.

 

Jesień nastraja do wspomnień i do sięgania po rodzinne albumy. Idąc tym tropem, trafiliśmy w środę 23.11.16 r. do Mrągowskiego Muzeum na wystawę „Mrągowo w fotografii. 1945-1980. Edycja III”. Jest to kolejna odsłona wspomnień o Mrągowie, której współautorami są mieszkańcy naszego miasta. Zorganizowanie wystawy możliwe było dzięki mrągowianom, którzy odpowiedzieli na apel muzeum o użyczenie zdjęć z prywatnych archiwów. Młodzi ludzie, tacy jak my, zyskali świetną okazję do poznania dziejów swojego rodzinnego miasta, a starsi, by ożywiać wspomnienia.

           W poniedziałek, 21 listopada 2016 r. I Liceum Ogólnokształcące gościło dwoje doktorantów z Instytutu Polonistyki  i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego  w Olsztynie.
           Pani Joanna Wołoszyn i pan Bartosz Kossakowski będą opracowywać „Słownik (nie) zapomnianych słów” na podstawie prac wykonanych przez licealistów I LO w Mrągowie pod kierunkiem polonistek: Agnieszki Kiślak, Wioletty Łotysz i Małgorzaty Zielińskiej. Uczniowie wykonali  prace na konkurs „Szukamy zapomnianych słów”, zorganizowany przez fundację Wojciech Pszoniaka  „ Kurtyna w górę”.  
Opracowany słownik zostanie opublikowany na stronie internetowej I LO na początku lutego 2017 r., przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Doktoranci z UW-M będą opracowywać słownik pod kierunkiem prof. Mariusza Rutkowskiego i prof. Aliny Naruszewicz- Duchlińskiej.

W czwartek 17.11. br. z młodzieżą naszej szkoły spotkał się niezwykły człowiek – podróżnik, p. Mateusz Bamski, który pomimo młodego wieku odwiedził 50 państw świata, m. in.: Malezję, Filipiny, Meksyk, Indie, Kolumbię, Iran, Senegal, Mauretanię. W pierwszej części spotkania nasz gość zabrał nas w podróż z Bydgoszczy do Gambii w Afryce Zachodniej, którą zorganizował i odbył zupełnie sam. Opowieść zobrazował krótkimi filmami i zdjęciami, które przedstawiały głównie odmienność kulturową i różnorodność przyrodniczą odwiedzanych miejsc, spotkane osoby i realia afrykańskiego życia.

W środę 16 listopada, jedenastu uczniów z klas: 1a, 1b, 2a wzięło udział w etapie szkolnym Olimpiady Statystycznej, który polegał na rozwiązaniu różnorodnych zadań z zakresu matematyki, statystyki i geografii. Wszyscy uczestniczy przekroczyli ustalony w regulaminie próg 50% wykonania zadań, pozwalający na udział w etapie okręgowym. Niestety, szkołę może reprezentować tylko 3 uczniów i będą to: Rafał Baczewski i Patryk Prusinowski z klasy 2a oraz Nikodem Witkowski z klasy 1a – uzyskali oni najwyższe wyniki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w przygotowanie do etapu szkolnego, gratulujemy dobrych wyników i trzymamy kciuki za pomyślny udział naszej reprezentacji w etapie okręgowym.

Dnia 18 listopada klasa 3B pod opieką Pana Jarosława Kobusa i Pani Aliny Pawelczyk wzięła udział w spotkaniu z członkami Jednostki Wojskowej Komandosów i 49 Bazy Lotniczej - Pruszcz Gdański. Oficerowie opowiedzieli uczniom o udziale w misjach w Afganistanie i zapoznali z kryteriami przyjęcia do wojska. Spotkanie odbyło się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie.

Dnia 15 listopada 2016 roku klasa 2c I Liceum Ogólnokształcącego wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Główną atrakcją wyjazdu była opera autorstwa Stanisława Moniuszki pod tytułem „Straszny dwór”, którą uczniowie mieli przyjemność oglądać w Teatrze Wielkim. Cała sztuka wraz z antraktem trwała nieco ponad 3 godziny, więc było to nie tylko nowe doświadczenie, ale także wyzwanie dla licznej 2c.

 

16 listopada odbył się w naszej szkole finał Międzynarodowego Dnia Tolerancji. W konkursie udział wzięły wszystkie klasy oraz nauczyciele i wychowawcy. Jury w składzie: Magdalena Lewkowicz, Małgorzata Borys, Iwona Muraszko, Agnieszka Sobiech, Alina Pawelczyk, Ola Młynarczyk i Julia Łuńska obejrzało i oceniło wszystkie prezentacje. Po podliczeniu punktacji, najlepszymi klasami okazały się 2a i 2d. Jej uczniowie w nagrodę wyjadą do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W dniu 10.11.2016 r.  odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który przygotowała klasa 3B oraz szkolny chór pod opieką Pana Piotra Markowicza.
W uroczystości wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły.

 

W piątek 21 października 2016 roku w naszej szkole obchodziliśmy  XVI Dzień Papieski pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego było ściśle związane z kończącym się Rokiem Miłosierdzia, a także z pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do naszej Ojczyzny i  Światowymi Dniami Młodzieży.

Papież Jan Paweł II w swoim nauczaniu wielokrotnie podkreślał, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie. Tegoroczne hasło nawiązywało do słów Św. Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 2002 roku. Wówczas papież powiedział: „Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia”.

 

Młodzież z naszej szkoły przedstawiała św. Jana Pawła II, jako orędownika Bożego Miłosierdzia, który sam przebaczył niedoszłemu zabójcy, którym okazał się Ali Agca, gdy ten chciał go zabić: „Przebaczyłem bratu, który do mnie strzelał”. Była to najpiękniejsza „katecheza Przebaczenia”, jakiej Ojciec Święty Jan Paweł II udzielił światu. 

    Czwartek (27 października 2016 r.) drugi z trzech Dni Kultury Języka Polskiego zaznaczył się otwarciem wystawy prac pokonkursowych „(Nie) zapomniane słowa”.  Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się nie tylko pracom nagrodzonym, ale także wyróżniającym się pod względem pomysłowości czy estetyki. Warto przypomnieć, iż wspomniany konkurs organizowany był w ramach czerwcowej imprezy „Z ojczystym w Mrągowie” zorganizowanej przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę.
    Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów Dni Kultury Języka Polskiego był czwartkowy wieczór poezji śpiewanej pt. ”Opowieść muzyczna z poezją w tle”  poprowadzony przez niezwykle utalentowaną i charyzmatyczną Justynę Łuńską- niegdyś uczennicę I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie.
    Celem naszego lirycznego spotkania było uwrażliwianie na piękno poezji, a także oswajanie się z jej trudnym, metaforycznym językiem. Zależało nam, by dostrzec wartość samego języka jako spuścizny narodowej, wartości nadrzędnej. Bardzo ważnym założeniem było również budowanie tzw. mostów międzypokoleniowych- wszak poezja i muzyka łączą ludzi... 

...

W dniach 26-28 października 2016 r. już po raz czwarty obchodziliśmy Dni Kultury Języka Polskiego.

Jak co roku ostatnie dni października stały się prawdziwym świętem języka polskiego. Nauczycielki języka polskiego: p. Małgorzata Zielińska, p. Agnieszka Kiślak i p. Wioletta Łotysz dołożyły wszelkich starań, by tegoroczna impreza dostarczyła uczniom wielu możliwości obcowania z polszczyzną pisaną, mówioną a nawet śpiewaną.

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, uczniowie klas pierwszych i trzecich udali  się na mrągowskie cmentarze, by w symbolicznie zapalonych zniczach i modlitwie wyrazić swoją pamięć nauczycielom naszej szkoły.

13 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W części oficjalnej wysłuchaliśmy życzeń pani wicestarosty Magdaleny Lewkowicz, przedstawiciela rady Rodziców pani Patrycji Abel-Mordasiewicz oraz pana dyrektora Sławomira Rudnickiego. Następnie p. dyrektor Sławomir Rudnicki wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi nagrody dyrektora. Wśród wyróżnionych nauczycieli znaleźli się p. Małgorzata Borys, p. Agnieszka Kiślak, p. Małgorzata Zielińska, p. Wioletta Łotysz, p. Dariusz Borys, p. Roman Lesman i p. Cezary Samborski. Pan Dyrektor również poinformował zgromadzonych, iż dwaj panowie, Jarosław Kobus i Piotr Markowicz, otrzymali wyróżnienia w postaci nagród starosty mrągowskiego.

  W piątek 7 października 2016 roku odbył się turniej rekreacyjny klas pierwszych .  W turnieju wzięły udział wszystkie klasy pierwsze razem ze swoimi wychowawcami. Uczestnicy turnieju rywalizowali w pięciu konkurencjach, dla wychowawców przygotowana była jedna konkurencja. Zwycięzcą turnieju została klasa I D, która w nagrodę otrzymała 20 kg jabłek  - nagrodę główną ufundowała  Pani Dyrektor Małgorzata Zielińska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

W dniu 28 września 2016 roku w auli I LO w Mrągowie odbyła się narada dyrektorów, której organizatorem było Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Naradę poprowadziły Pani Barbara Antczak, Dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki oraz Pani Renata Iłeczko z Wydziału Nadzoru Pedagogicznego kuratorium. Gościem szczególnym narady dyrektorów był Pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. Dziękuję uczennicom z klasy Ic, Panu Józefowi Mikluszowi oraz pracownikom szkoły za zorganizowanie słodkiego (ciasto i miód) poczęstunku dla uczestników narady. 

Przygotował Dyrektor Sławomir Rudnicki 

7 października 2011 roku w Święcianach na Litwie zostało podpisane porozumienie o współpracy między I LO w Mrągowie a Gimnazjum w Święcianach. Na podstawie tego porozumienia od czerwca 2012 r. doszło do siedmiu spotkań  uczniów i nauczycieli. Nasze liceum czterokrotnie gościło przyjaciół  z Litwy w Mrągowie, a nasi uczniowie i nauczyciele przebywali na Litwie trzykrotnie. Łącznie w spotkaniach uczestniczyło ponad 70. uczniów  i 18. nauczycieli. Gościliśmy się wzajemnie w ponad 70. domach. Wszystkie spotkania przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Zawarliśmy wiele przyjaźni, a niektóre z nich przetrwały próbę czasu. 4 października 2016 r. zakończyło się siódme z kolei spotkanie. Było niezwykle udane, co podkreślali uczestnicy wymiany w dniu jej zakończenia. Nasi goście (wszyscy uczniowie z Litwy  byli w Polsce pierwszy raz!) poznali Mrągowo i okolice (Marcinkowo, Strzałowo, Piersławek, Krutyń), odwiedzili też Mikołajki, Giżycko, Świętą Lipkę i Reszel. Spotkaliśmy się z władzami Powiatu Mrągowskiego, skorzystaliśmy z basenu, zwiedziliśmy nasze mrągowskie muzeum, pływaliśmy statkiem po Jeziorze Czos. Podczas spotkania w auli szkolnej, które odbyło się 30 września 2016 roku, uczniowie z Polski i Litwy przedstawili w formie prezentacji multimedialnej nasze kraje i regiony. Bardzo dziękujemy władzom Rejonu Święciańskiego i Powiatu Mrągowskiego za okazywaną nam  pomoc w przygotowaniu naszych spotkań. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim osobom  i instytucjom, które pomogły nam w organizacji naszego tegorocznego spotkania, a zwłaszcza  Rodzicom naszych uczniów za gościnność oraz  Pani Wicestaroście Magdalenie Lewkowicz, Państwu Magdalenie i Szymonowi Markiewiczom (Ogród w Marcinkowie), Panu Krzysztofowi Wittbrodtowi z Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Pani Anetcie Dryszel z Hotelu Mercure, Panu Dariuszowi Żyłowskiemu z Muzeum w Mrągowie, a także Prezydium Rady Rodziców. Następne spotkanie już w przyszłym roku na Litwie!

W związku z pojawiającymi się we współczesnym świecie coraz częstszymi przejawami nietolerancji wobec inności powzięłam zamiar zorganizowania w naszej szkole Światowego Dnia Tolerancji. Do udziału w zorganizowaniu tego dnia zaprosiłam panie: Wiolettę Łotysz, Monikę Mankiewicz, pana Piotra Markowicza oraz Samorząd Uczniowski. 

Przedstawiciele klas losują jedno z zagadnień związanych z fobiami i mają 16 listopada, na 6 i 7 godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej, przedstawić to, pod merytoryczną opieką wychowawcy klasy, na forum szkoły.

Tematy to: problemy starych ludzi, otyłość/anoreksja, autyzm/asperger, homofobia, niepełnosprawność umysłowa, niepełnosprawność fizyczna, status materialny/biedny/bogaty, ksenofobia, uchodźcy wojenni, islam, judaizm, kolor skóry/ czarnoskórzy, pogardliwy stosunek do azjatów/Chińczyków.

Na prezentację przeznaczamy dla klas do 10 min, a komisja wg. regulaminu oceni to i wyłoni zwycięzców. Nagrodą jest wyjazd, częściowo ufundowany przez panią Wicestarostę Magdalenę Lewkowicz, do Muzeum Historii Żydów w Warszawie. 

Jako sposób na wprowadzenie do tematu, proponuję wychowawcom, aby przeprowadzili na godzinach wychowawczych krótkie warsztaty przedstawiające mechanizmy dyskryminacji. ( można w tym celu wykorzystać film edukacyjny pt.: Niebieskoocy” Jane Elliott.)

Bardzo ważną konkluzją płynącą z tego konkursu powinno być dobitne stwierdzenie, że „nic-nie-robienie“ nie wystarcza. Nie dyskryminowanie, nie stosowanie przemocy – są ważne, ale nie wystarczą, by doszło do zmiany. Kiedy nic nie robimy, tak naprawdę wspieramy istniejący system, wspieramy rasizm, seksizm, homofobię, uprzedzenia wobec osób niepełnosprawnych, starszych i in.

Pozdrawiam i zachęcam do zaangażowania się w to przedsięwzięcie.

Agnieszka Masal

 

 

Wyjazd 2a i 3a do Karpacza

Poniedziałkowym wieczorem (05.09) klasy 2a i 3a zebrały się, aby wyjechać na południe Polski oraz do Czech. Po całonocnej podróży autokarem ruszyliśmy na zdobycie Śnieżki - najwyższego szczytu w Karkonoszach. Lekko nie było, jednak cała grupa wraz z opiekunkami p. J. Kindzierą, p. A. Kiślak i p. M. Borys dotarła na sam szczyt. Kolejnego dnia czekała na nas Praga. Tam spędziliśmy cały dzień, przechadzając się ulicami tego malowniczego miasta. Obowiązkowym punktem był Most Karola. Czwartek i piątek upłynęły pod hasłem „zamki” – zwiedziliśmy Bolków, Książ i zamek Czocha. Nie mogło zabraknąć spaceru po Karpaczu, gdzie nocowaliśmy od początku naszej wycieczki. Sobotniego poranka, po opuszczeniu naszego ośrodka, pojechaliśmy zwiedzać stolicę Dolnego Śląska. Wrocław przywitał nas swoją najnowszą atrakcją - afrykarium. Po obejrzeniu pokazu fontann, podróży statkiem oraz spacerze po Starym Mieście wjechaliśmy na 49. piętro Sky Tower, by tam podziwiać panoramę miasta. Ostatnim punktem całej wyprawy była Panorama Racławicka. Późnym popołudniem pełni wrażeń i z masą wspomnień wyjechaliśmy z Dolnego Śląska, aby nocą powrócić na Mazury. - Klaudia Filipiak 3a

Ledwie rozbrzmiał pierwszy dzwonek, a już w naszej szkole zaobserwowano prawdziwy głód wiedzy.Młodzież wprost rzuciła się na lekturę  „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza!

2 września 2016 r. za sprawą akcji Narodowego Czytania  w całym liceum aż grzmiało od fragmentów tejże powieści historycznej. A jakby tego było mało, młodzież chcąc całej inicjatywie nadać odpowiedni „smaczek” (z wrodzoną sobie finezją i spontanicznością) przyodziała się w rzymskie tuniki i z dumą prezentowała na skroniach laurowe wieńce.

Tegoroczne uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego  nieco różniło się  od tych z poprzednich lat, albowiem dokładnie 70 lat temu powstała nasza szkoła! Z tej pięknej okazji gościliśmy w murach naszej szkoły nauczycieli i pracowników lat minionych,  odpoczywających już na zasłużonej emeryturze na czele z Panem Dyrektorem Tadeuszem Jędrzejewskim, który kierował  szkołą w latach 1966-1991. Pan Dyrektor objął stanowisko dyrektora dokładnie 50 lat temu, była więc bardzo dobra okazja do wspomnień, podsumowań i wzruszeń.

 

Pani Profesor Halina Szurnicka wraz z ostatnim dzwonkiem w tym roku szkolnym udała się na najdłuższe w swym życiu wakacje (zwane powszechnie emeryturą).


Jak zapamiętamy Panią Profesor Szurnicką?


Oto alfabet niezwykłej osobowości Pani Profesor Szurnickiej- właśnie taką Ją zapamiętamy!


Charyzmatyczna. O takich osobach zwykło mówić się, że pociągają za sobą tłumy. Wieloletnia praca Pani Profesor zapisała  się setkami nazwisk absolwentów szkoły, którzy mimo upływu wielu lat utrzymują z Panią Profesor stały kontakt, odwiedzają Ją, dzielą się swoimi smutkami i radościami.


Empatyczna. Gotowa do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, zaangażowana w liczne akcje i działalności charytatywne, zawsze otwarta na potrzeby innych, „widząca człowieka”.


Energiczna. Swoją pasją, zaangażowaniem w pracę oraz działalność społeczną, energią mogłaby obdzielić wszystkich pracowników i uczniów I LO! Pozazdrościmy Pani Profesor tej niebywałej wprost energii i chęci do działania, do życia.


Optymistka. Zawsze uśmiechnięta, radosna, doceniająca życie w każdym jego aspekcie, czy to ciężkiej, mozolnej pracy pedagogicznej czy radosnego świętowania sukcesów uczniów na maturze, czy studiach.


 Wymagająca. Owszem, ale przede wszystkim od siebie. Zawsze rzetelnie przygotowana do zajęć, trwająca „na posterunku” na każdej przerwie w Sali nr 16, bo jak sama mówi: „Może ktoś zechce przyjść, o coś spytać, dowiedzieć się.”

Droga Pani Profesor, liczymy na to, że I LO na zawsze znalazło miejsce w Pani sercu, tak jak Pani znalazła je w naszej pamięci. Dziękujemy za szereg lat wspaniałej pracy pedagogicznej, nieustannego krzewienia miłości do matematyki, motywowania do pracy (także nad sobą samym)i  inspirowania do działania. Życzymy, by wreszcie znalazła Pani czas na wszystkie przyjemności, które do tej pory odkładane były „na potem”.


Droga Pani Profesor, będziemy o Pani pamiętać +∞ !
 

1 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć inscenizację 5. monologów literackich nagrodzonych w konkursie „Tak przeżywam to”, ogłoszonym jesienią 2015 r. przez „Enklawę Artystyczną”. Autorami wszystkich nagrodzonych monodramów byli uczniowie naszej szkoły: Lidia Święcka, Wojciech Bogusz, Karolina Dębek i Martyna Rynkiewicz. Wśród aktorów również zaznaczyła swoją obecność nasza uczennica Kinga Szolc.

Młodzi twórcy mogli zaprezentować swoim rówieśnikom poczynania artystyczne na scenie CKiT w Mrągowie przy całkowicie wypełnionej widowni.
Gratulujemy, podziwiamy i kibicujemy. Chcielibyśmy, by pierwsze udane próby literackie i aktorskie naszych uczniów nie były ostatnimi.


Teatr ALE przygotował trzy jednoaktówki według tekstów Jana Brzechwy, pod wspólnym tytułem „ Amerykański pojedynek”.
Problemy poruszane w monologach, jak i w jednoaktówkach dotyczyły spraw młodych ludzi, widzowie docenili to i nagrodzili wszystkich twórców przedstawień gromkimi brawami.


Może w przyszłym roku, w Dniu Dziecka, również będziemy mogli wziąć udział w podobnym przedsięwzięciu?

tekst: Małgorzata Zielińska

W dniach od 9 do 11 czerwca 2016 roku zapraszamy na „Dni z ojczystym w Mrągowie” – spotkania ze znawcami i miłośnikami mowy polskiej: językoznawcami, dziennikarzami i artystami.

Wydarzenie to stanowi główną część programu edukacyjno-kulturalnego pt. "(Nie)zapomniane słowa" organizowanego od marca tego roku na terenie powiatu mrągowskiego przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę. Odbiorcami programu są mieszkańcy powiatu – w tym głównie młodzież z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem działań jest promocja czytelnictwa i literatury oraz popularyzacja wiedzy o języku polskim.

"Dni z ojczystym w Mrągowie" mają być świętem polskiej kultury i języka, świętem słowa. Organizatorzy chcieliby, aby na trwale wpisały się one w kalendarz imprez kulturalnych miasta i były kontynuowane w kolejnych latach. W tegorocznej edycji wezmą udział uznani eksperci językowi, dziennikarze, pisarze i aktorzy, w tym też twórcy związani z Mrągowem i Mazurami. Naszymi gośćmi są: Sylwia Chutnik, Katarzyna Enerlich, Jadwiga Has, prof. Mariusz Rutkowski, dr hab. Katarzyna Kłosińska, dr Agata Hącia , dr Izabela Winiarska-Górska, Tadeusz Nyczek, Marcin Meller, Filip Łobodziński, Jarosław Górski, Wojciech Malajkat. Ambasadorem przedsięwzięcia jest Wojciech Pszoniak.

W ciągu trzech dni odbędzie się kilkanaście spotkań – w formie warsztatów, debat i prelekcji, z konkursami i quizami, oraz czytaniem na żywo polskiej literatury. Podczas ostatniego dnia nastąpi ogłoszenie listy laureatów konkursu dla młodzieży „Szukamy zapomnianych słów”. Na zakończenie usłyszymy koncert inspirowany muzyką orientalną z kompozycjami Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient.

nie zapomniane słowa nie zapomniane słowa nie zapomniane słowa

Spotkania będą miały miejsce w siedzibie: I Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kultury i Turystyki oraz Bibliotece Miejskiej w Mrągowie. Głównym organizatorem wydarzeń jest Fundacja Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę. Lokalni współorganizatorzy to instytucje oświaty i kultury z Mrągowa i Olsztyna: I LO im. Obrońcòw Westerplatte, CKiT, Biblioteka Miejska im. Wacława Gołowicza, Instytut Polonistyki i Logopedii UWM.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „ojczysty – dodaj do ulubionych”. Honorowy patronat objęła Burmistrz Miasta Mrągowo – zarazem mecenas koncertu.

Patroni medialni to: portal Mragowo24.info, TVP Olsztyn, Radio Zet Gold, "Kurier Mrągowski".

WSTĘP NA WSZYSTKIE SPOTKANIA JEST WOLNY.

Program i informacje: kurtynawgore.org, lo1.mragowo.pl, ckit.mragowo.pl, biblioteka.mragowo.pl

Serdecznie zapraszamy do zabawy ze słowami.

Tekst: Elżbieta Szymańska


 

Rozmowy o języku? Spotkania z pokoleniem naszych babć i dziadków?

TO NIE MUSI BYĆ NUDNE!


W ramach projektu „Szukamy zapomnianych słów” uczniowie naszej szkoły zaprosili do współpracy przedstawicieli starszego pokolenia (m.in. emerytowane nauczycielki, tłumaczkę języka angielskiego, prokuratora w stanie spoczynku, miłośniczki literatury), aby wspólnie z nimi dyskutować na temat zmian we współczesnej polszczyźnie. Nie można było marzyć o wdzięczniejszych rozmówcach. Goście chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami (często mieli przygotowane wcześniej materiały, np. wycinki z gazet czy spisane przez siebie archaizmy), z dużą otwartością i poczuciem humoru zaakceptowali zaproponowaną konwencję spotkań.

 We wtorek 26 kwietnia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kamil  Malinowski, Jakub Świder, Tomasz Rutkowski oraz zawodnicy rezerwowi - Dominika Brodzik i Paweł Nieścioruk, wywalczyła I  miejsce w etapie powiatowym Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. 

Prace plastyczne wykonane przez uczniów klas pierwszych na Dzień Ziemi.

W dniach 20-21 kwietnia 2016 roku młodzież z naszej szkoły wypoczywała na basenie w Hotelu Mercure w ramach nagrody za zajęcie II miejsca w XI Powiatowym Turnieju Szkół.

 

W czwartek, 31.03.2016 r. na korytarzach naszego liceum zrobiło się wyjątkowo gwarno- stało się to za sprawą gimnazjalistów zaproszonych do naszej szkoły  na tzw. Dzień Nauki.

Od przyszłego roku szkolnego gimnazjaliści, którzy będą chcieli dołączyć do naszego grona uczniowskiego, będą mogli zdecydować, jakiego trzeciego przedmiotu chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym. W wyborze przyszłego kierunku rozwoju miało pomóc zorganizowane „spotkanie z nauką”.

         W marcu po raz już siódmy odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Mrągowskiego – Matematyka codziennie. W konkursie mogły wziąć udział trzyosobowe zespoły reprezentujące wszystkie klasy drugie poszczególnych szkół. Celem konkursu było pokazanie uczniom przydatności matematyki w życiu codziennym, oswojenie młodzieży z tym przedmiotem, zwłaszcza w kontekście obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki oraz stworzenie szansy uczniom naszego powiatu do pokazania swoich umiejętności w zakresie matematyki.

Reprezentacja dziewcząt I Liceum Ogólnokształcącego awansowała do Finału Mistrzostw Województwa w Piłce Ręcznej. Nasze dziewczęta wygrały wszystkie wcześniejsze turnieje: powiatowy, rejonowy oraz półfinał. Przed nami turniej finałowy, który odbędzie się w kwietniu 2016 - liczymy na medal. Reprezentacja chłopców wygrała turniej powiatowy oraz rejonowy. W pófinale nasi chłopcy zajęli IV miejsce i odpadli z dalszych rozgrywek.

Dnia 3 marca 2016r. w naszej szkole odbyła się Wieczornica poświęcona rocznicy powstania Armii Krajowej oraz Żołnierzom Niezłomnym i Wyklętym. W organizację tego wydarzenia zaangażowała się klasa 2b pod opieką p. Justyny Kindziery oraz p. Jarosława Kobusa. Swoją obecnością zaszczycili nas kapitan Antoni Jabłoński, porucznik Tadeusz Karczewski, Leonard Dudek ze Związku Sybiraków, Jerzy Gosiewski oraz Józef Miklusz. Podczas Wieczornicy odśpiewany został hymn Armii Krajowej oraz przytoczona została historia AK. Rozstrzygnięto również VIII edycję Szkolnego Konkursu Literackiego pod tytułem "Nasze Westerplatte".

Zorganizowane po raz pierwszy Targi Edukacyjne miały na celu zaprezentować ofertę kształcenia powiatu mrągowskiego. Licznie przybyli gimnazjaliści przechadzając się wśród stoisk wszystkich szkół ponadgimnazjalnych mogli zdecydować, z którym kierunkiem edukacyjnym wiążą swoją przyszłość.


Niewątpliwie nasza szkoła wprawiła wszystkich w niemy zachwyt rozmachem przedsięwzięcia i pomysłowością stoisk. Swoje osiągnięcia prezentowały bowiem nie tylko poszczególne profile: humanistyczny, matematyczno- fizyczny, inżynieryjno- obronny, czy biologiczno-chemiczny, ale również języki obce, Samorząd Szkolny, czy sekcja sportowa.
Wszystko po to, by udowodnić gimnazjalistom, że nauka w naszej szkole to wspaniała intelektualna przygoda, która nie tylko wieńczy dzieło sukcesem na egzaminie maturalnym, ale dostarcza niezwykłych przeżyć i wspomnień na całe życie.


Trzeba nadmienić, iż gimnazjaliści od przyszłego roku mają niezwykłą okazję dokonać wyboru trzeciego przedmiotu, którego będą się  uczyć na poziomie rozszerzonym. Jest to zarówno przywilej jak i wyzwanie, trzeba bowiem rozważyć swoje plany na przyszłość, przyjrzeć się pasjom i podjąć bardzo dojrzałą decyzję.


Żeby nieco ułatwić młodszym kolegom te pierwsze, dorosłe zmagania z życiem, nasi licealiści zorganizowali mnóstwo atrakcji.  Nie zabrakło więc pokazu tańca szkockiego, sekcji płuc, „matematycznego hazardu” oraz  licznych quizów i zgadywanek odwołujących się do różnych dziedzin wiedzy. Przysłowiową wisienką na torcie stało się uroczyste uruchomienie zmodernizowanej strony www naszego liceum (wykonanej przez Patryka Prusinowskiego). A wszystko to okraszone zostało skrzącym się dowcipem, humorem i  spontaniczną radością.


Nic dziwnego, że chciało się krzyczeć: „I LO- lubię to!”

 

 

fot. i tekst: Wioletta Łotysz

W poniedziałek- 22 .02. 2016 r. delegacja z naszej szkoły świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim.
Już po raz drugi, dzięki nawiązanej współpracy z sekretarzem Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyną Kłosińską, pani Małgorzata Zielińska wraz z trzema uczennicami: Julią Dudą, Mileną Lubecką i Wiktorią Laskowską gościły w Pałacu Prezydenckim, by świętować dzień naszego ojczystego języka. W tym roku spotkanie miało bardzo uroczysty charakter, Rozpoczęło się od wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nagrody " Zasłużony dla Polszczyzny" profesorowi Jerzemu Bartmińskiemu. W spotkaniu uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiceprezes Rady Ministrów prof. dr hab. Piotr Gliński.
W drugiej części odbyła się interesująca debata na temat "Język wobec zmian społecznych". W debacie uczestniczyli wybitni językoznawcy. Dzielili się swoimi obserwacjami, badaniami - na temat: jak przemiany społeczne wpływają na zmiany w języku.
Na jakie treści zwróciły uwagę uczestniczki spotkania?

"Uświadomiłam sobie, że ze zmianami zachodzącymi w otaczającym nas świecie zmienia się nasz język. Wyrażane opinie, często przeradzają się w obraźliwe komentarze, a nawet wulgaryzmy pod przykrywką wolności słowa. Podczas dyskusji padło stwierdzenie: Tam, gdzie zanika moralność, zanika dobro społeczne, o czym niestety często zapominamy."

Wiktoria Laskowska 2a


"Zmiany językowe można dostrzec również w mowie nienawiści, zwanej potocznie ,,hejtem". ,,Hejt" to jest przede wszystkim okrucieństwo wobec drugiego człowieka. Wielu ludzi wypowiadających się w przestrzeni publicznej nie zdaje sobie sprawy z tego, że słowo w Internecie jest jak pistolet, który może przyczynić się nawet do prób samobójczych młodzieży."

Milena Lubecka 2d


"Muszę przyznać, że profesorowie wypowiadali się w bardzo interesujący i przystępny sposób, łatwy w odbiorze. Słuchanie na żywo wybitnych językoznawców, poruszających istotne kwestie językowe wywołało we mnie wiele przemyśleń na temat języka, którym posługuję się na co dzień."

Julia Duda klasa 3A


Podczas przerw między kolejnymi punktami programu udało nam się zrobić pamiątkowe zdjęcia .

przygotowała p. Małgorzata Zielińska
 
 
 
 

W naszej szkole obchodzimy Dzień Języka Ojczystego po raz drugi. W tym roku zwracaliśmy uwagę na słowa, które " umierają", wychodzą z użytku, choć są piękne funkcjonalne i potrzebne oraz na słowa, o których chcielibyśmy zapomnieć, wyrzucić je z przestrzeni publicznej.
Stoisko, na którym uczniowie i nauczyciele mogli umieścić zapomniane słowa i "wyrzucić" te niepotrzebne, przyciągało wielu zainteresowanych. Cieszymy się, że społeczność naszego liceum wrażliwa jest na język, dzięki któremu można wyrażać myśli, uczucia i budować głębsze relacje międzyludzkie.

przygotowała p. Małgorzata Zielińska
 
 
 

 



JĘZYK POLSKI
    Agnieszka Kiślak
    Małgorzata Zielińska
    Wioletta Łotysz
JĘZYK ANGIELSKI

    Agnieszka Jelińska-Parda
    Monika Mankiewicz
    Piotr Markowicz - mail
    Agnieszka Olender

    Agnieszka Wosik 

JĘZYK NIEMIECKI

    Marta Tymoszuk
    Rafał Łukaszewski

HISTORIA, HISTORIA i SPOŁECZEŃSTWO oraz WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

    Jarosław Kobus
    Jacek Lewkowicz

WIEDZA O KULTURZE

    Jacek Lewkowicz
    Małgorzata Zielińska 

MATEMATYKA

    Małgorzata Borys
    Dariusz Borys
    Renata Nowotnik

FIZYKA

    Dariusz Borys
    

CHEMIA

        Karolina Kodż- Wichowska

 

BIOLOGIA

      Agnieszka Masal

      Elżbieta Suchan

GEOGRAFIA

     Justyna Kindziera

PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI i EKONOMIA W PRAKTYCE

     Agnieszka Sobiech

INFORMATYKA

    Tomasz Jaśniewski
    Roman Lesman

WYCHOWANIE FIZYCZNE

    
    Alina Pawelczyk

    Łukasz Gawliński
    Cezary Samborski

   

 

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA I BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA

    
    Justyna Kindziera
    Jarosław Kobus

PRZYRODA

   

     Roman Lesman
     Elżbieta Suchan

     
   

BIBLIOTEKA

    Agnieszka Sobiech
    Wioletta Łotysz
    

RELIGIA

    Urszula Majewska
    

PEDAGOG SZKOLNY

    Anna Pietrzak

   

 

 

 

 

 

Informacja ogólna:

kliknij

Szczegółowe kryteria rekrutacji:

kliknij

Oświadczenie:

kliknij

Logowanie do rekrutacji elektronicznej:

kliknij

 

 

W ramach nawiązanej współpracy, uczniowie klasy 1c oraz uczennica klasy 1d zorganizowali Jasełka razem z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Jasełka wystawiono w Wigilię 24 grudnia 2015 roku w Domu Pomocy Społecznej. Warto też dodać, że wsparli nas w tej inicjatywie nasi absolwenci.

W czasie Wigilii przekazaliśmy prezent od uczniów naszej szkoły dla podopiecznych DPS-u. Dziękujemy wszystkim klasom, które składały się tę paczkę słodyczy i Prezydium Samorządu Uczniowskiego za piękną inicjatywę.
Ponadto, 29 grudnia 2015 roku, Amelia Mazurek 1c, Natalia Kołodziej 1c, nasze absolwentki Aleksandra Podgórska i Klaudia Panuś oraz nauczyciel języka angielskiego Piotr Markowicz wraz z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej wystawili Jasełka na sesji Rady Powiatu Mrągowskiego. Wszyscy troszkę się denerwowali, ale zostaliśmy mile przyjęci przez nasze lokalne władze a młodzież otrzymała gromkie brawa za swój występ.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
opracował p. Piotr Markowicz

 

Wigilia to wieczór, gdy łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. To noc wyjątkowa… Jedyna… Niepowtarzalna.
Z okazji Œ świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 2a pod opieką p. U. Majewskiej 22.12.2015 przedstawili wszystkim uczniom naszej szkoły kilka prawdziwych historii, które miały miejsce właśœnie 24.12 – w Wigilię Bożego Narodzenia. Wydarzenia te w sposób szczególny ukazały pragnienie Miłoœci, jednoœci między ludŸmi oraz wyjątkowy nastrój wieczoru wigilijnego.
Należy także podkreślić, że spotkanie miało wspaniałą oprawę muzyczną przygotowaną przez uczniów klas 1b, 1c, 1d, 2b, 2c, 3b i 3d pod kierunkiem p. Piotra Markowicza i uczennicy Amelii Mazurek. Rozbrzmiewały kolędy œśpiewane przez chór na głosy w nietypowych aranżacjach. Stworzyły one wyjątkowy nastrój, który udzielił się nam wszystkim.

przygotowała Urszula Majewska
 

W poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć monodram p.t. "Łabędź" w wykonaniu aktora Radosława Zalewskiego, absolwenta naszego liceum, który współpracuje z Enklawą Artystyczną w Mrągowie. Reżyserem przedstawienia był Paweł Kisiel - animator kultury, działający w Enklawie Artystycznej w Mrągowie i Pieckach.
Monodram miał zachęcić naszych uczniów do własnych prób literackich, do wzięcia udziału w konkursie na monodram "Tak to przeżywam". Przedstawienie spotkało się dużym z zainteresowaniem i uwagą uczniów. Mamy nadzieję, że przedstawienie zainspiruje uczniów do napisania ciekawych monodramów, najlepsze zostaną wystawione na scenie i pokazane szerszej publiczności.

przygotowała p. Małgorzata Zielińska
 

  W piątek (4.12.2015 r.) w I Liceum Ogólnokształcącym jakby na przekór grudniowej aurze zapanowały istne tropiki, a aula szkolna zamieniła się w najprawdziwszą plażę. Cieszące oko barwne, zwiewne kreacje, słomiane kapelusze, przeciwsłoneczne okulary czy leżaki stanowiły nieodzowny element tej intrygującej scenografii. Jednak wśród wymienionych oczywistych skądinąd atrybutów plażowiczów, wyróżniał się jeden- wspólny i nie tak oczywisty jak dajmy na to plażowy ręcznik, a mianowicie: książka.
I wilki morskie, i ponętne plażowiczki, i rozkoszny bobas w baseniku po prostu byli zatopieni w lekturze. Taki bowiem cel przyświecał inicjatorkom opisanego przedsięwzięcia. W myśl hasła: "Morze, plaża, książka- czytanie na fali" nauczycielki języka polskiego: Małgorzata Zielińska, Agnieszka Kiślak i Wioletta Łotysz postanowiły w dość nietuzinkowy sposób zachęcić młodzież do częstszego sięgania po lekturę. Głównym punktem programu przygotowanego przez licealistów było zaprezentowanie dialogu toczącego się między parą kochanków (w główne role wcielili się Bartłomiej Dołżycki i Dominika Brodzik), a opartego na kompilacji kilkunastu tekstów literackich. Za inspirację posłużyły takie tytuły jak: "Gra o tron" George'a R.R. Martina, "Miłość w czasach zarazy" G. G. Marqueza, czy "Pornografia" W. Gombrowicza". Teksty zostały tak dobrane, by stanowiły spójną historię rozkwitającej miłości pięknej kobiety do nieco zbyt zdystansowanego do tej sprawy mężczyzny.
Trzeba nadmienić, iż wspomniane wydarzenie miało swój prolog w formie happeningu- młodzież na przerwie poprzedzającej główną imprezę dosłownie "zastygała w bezruchu" pochłonięta lekturą- tworząc swoistą żywą rzeźbę.
Do sukcesu przedsięwzięcia przyczynił się element zaskoczenia: ani nauczyciele ani uczniowie ( z wyjątkiem tych, którzy byli bezpośrednio w imprezę zaangażowani) nie zostali wcześniej uprzedzeni o planowanej akcji promującej czytelnictwo.
Podsumowując, I LO udowodniło, że każdemu, kto tylko chce "z książką jest do twarzy."

przygotowała p. Wioletta Łotysz
 
PRÓBNA MATURA Z PRZEDMITÓW OBOWIĄZKOWYCH NA POZIOMIE PODSTAWOWYM
23-25 listopada 2015 r.
 

Dnia 22.11.2015 roku klasa 1c wraz z kilkoma osobami z klas pierwszych i drugich naszego liceum wybrała się na jednodniową wycieczkę do Łodzi pod opieką naszego wychowawcy Piotra Markowicza i nauczycielki języka angielskiego Moniki Mankiewicz. Mimo tego, że mogliśmy być w Łodzi zaledwie kilka godzin, udało nam się wykorzystać ten czas w stu procentach.
Po dotarciu do Łodzi naszym pierwszym punktem docelowym było Muzeum Tradycji Niepodległościowych, mieliśmy przyjemność oglądać stałą wystawę "Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953". Pani kustosz oprowadziła nas po budynku, opowiadając o niezwykłej historii tego miejsca. Zobaczyliśmy przykładowe cele więzienne, rzeczy osobiste, pamiątki przebywających tam więźniów, wśród których był m.in. Józef Piłsudski. Jedna sala była całkowicie poświęcona kobietom odbywającym kary w tamtejszym więzieniu. Na ścianach wisiały portrety kobiet, które w różny sposób przysłużyły się Polsce w czasach okupacji. Piorunujące wrażenie robił również spacerniak, po którym mieliśmy okazję chodzić. Wystawa ta była naprawdę wyjątkowa i wstrząsająca, myślę, że wywarła ogromne wrażenie na większości z nas.
Po zakończeniu wizyty w muzeum ruszyliśmy na spacer w poszukiwaniu restauracji, w której mieliśmy zaplanowany obiad. Idąc starymi uliczkami Łodzi, zachwycaliśmy się dziełami architektury. W Łodzi nawet zwykłe budynki typu przedszkole, kamienice mieszkalne, mają swój wyjątkowy styl. Bogate zdobienia przykuwają oczy na każdym kroku. W Restauracji Dwie Dłonie zjedliśmy obiad w miłej atmosferze i w lekkim pośpiechu zaczęliśmy kierować się w stronę teatru. Szybki spacer pozwolił nam orzeźwić się nieco po obfitym posiłku. Po dotarciu na miejsce (do Teatru Powszechnego), skierowaliśmy się do szatni, po czym zniecierpliwieni czekaliśmy na sztukę Paula Pörtnera pod tytułem "Szalone nożyczki" w reżyserii Marcina Sławińskiego. Nie chcąc niszczyć zabawy tym, którzy jeszcze nie mieli okazji wybrać się na ten spektakl, mogę napisać jedynie, że był naprawdę genialny. Wszyscy dosłownie płakali ze śmiechu. Ponadto my, jako oglądający, mogliśmy sami wybrać zakończenie spektaklu! Świetna obsada i wykonanie sztuki zachwyciły nas jako uczniów i zaszczepiły chęć dalszego poznawania teatru.
Wycieczka była naprawdę świetna, dostarczyła nam nie tylko dużo rozrywki, ale też wiedzy. Z niecierpliwością wypatrujemy okazji do ponownego wyjazdu, który miejmy nadzieję, okażę się tak wspaniałym doświadczeniem jak ta wycieczka do Łodzi.

przygotowała Natalia Kołodziej 1c
 

"Zabytkowe drzwi"

Dnia 12.11.2015 r. uczniowie klasy 1c I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte na godzinie wychowawczej wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie, na wystawę pod tytułem "Zabytkowe drzwi" autorstwa Bartosza Hellisa. Panie bibliotekarki przywitały nas bardzo serdecznie, prosząc o zajęcie miejsc, następnie opowiedziały o tym, skąd pochodzi pomysł na taką właśnie wystawę, jaki jest jej cel i jak przebiegało jej tworzenie. Mieliśmy okazję oglądać fotografie ponad 150 drzwi reprezentacyjnych mrągowskich kamienic oraz innych budynków. Wystawa ma na celu propagowanie dziedzictwa lokalnego, jak również ma zwrócić uwagę na potrzebę renowacji i zachowania zabytkowych drzwi, jak dowiadujemy się z broszury dostępnej do wglądu dla obserwatorów. Poza wspaniałymi, klimatycznymi fotografiami, mogliśmy również zobaczyć na żywo jedne z najstarszych mrągowskich drzwi, które stały jako eksponat przy zdjęciach. Ponadto do wystawy dołączone były różnego rodzaju metafory, cytaty sławnych osób, zawierające w sobie motyw drzwi. Wystawa będzie dostępna do stycznia 2016 roku i myślę, że warto się na nią wybrać, ponieważ ukazuje ona piękno tego, na co w codziennym pośpiechu nawet nie zwracamy uwagi, a w naszym rodzinnym mieście otaczają nas niemal dzieła sztuki. Sztuką też jest je zauważyć!

przygotowała: Natalia Kołodziej 1c
 

W dniu 10 listopada 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie klasy 2b pod opieką p. Jarosława Kobusa przygotowali uroczystą akademię. Przedstawione zostały wiersze patriotyczne oraz została wspólnie odśpiewana "Rota". Uczniowie przybliżyli historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Akademię mieli możliwość obejrzeć wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Przygotowały Julia Sandach i Anna Szymańska z klasy 2B
 

9 listopada 2015 r. młodzież z klas 3a i 2d obejrzała w C K i T spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", na postawie reportażu białoruskiej pisarki Świetłany Aleksijewicz, tegorocznej laureatki Nagrody Nobla. Bohaterkami przedstawienia były kobiety, które doświadczyły okrucieństwa wojny. Opowiadały o smutku, bólu, wzruszeniach, ale też o miłości, która pomogła przetrwać im trudny okres życia. Spektakl uświadamia, jak ważną rolę odegrały kobiety podczas wojny i jak przeżycia z tego okresu zdeterminowały ich dalsze życie, już po jej zakończeniu, stawia również pytania o istotę zła i miłości. Młodzież dzieląc się na lekcji języka polskiego wrażeniami ze spektaklu, wykazała się ogromną dojrzałością, wrażliwością i wnikliwością w odbiorze przedstawienia.

opracowała p. Małgorzata Zielińska
 

Poznajemy budowę geologiczną Mazurskiego Parku Krajobrazowego


W poniedziałek 2 listopada uczniowie klasy 3b i 3d realizujący geografię w zakresie rozszerzonym, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez starszego specjalistę ds. edukacji Mazurskiego Parku Krajobrazowego panią Martynę Kwiatkowską. Spotkania miały przybliżyć uczniom tematykę budowy geologicznej MPK. Pani edukator przedstawiła etapy rozwoju omawianego terenu na przestrzeni er i okresów geologicznych (ze szczególnym uwzględnieniem procesów i skał), rozwój rzeźby wynikający z obecności lądolodu skandynawskiego oraz skutki dla obszaru po jego wytopieniu się. Zajęcia uświadomiły młodzieży, jak bezcenne walory krajobrazowe i przyrodnicze znajdują się na terenie Mazur. Lekcje pozwoliły także, na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej skutków zlodowaceń. Dziękujemy pani edukator za bogate merytorycznie i ciekawe zajęcia.

przygotowała p. Justyna Kindziera
 

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyły się
DNI KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO
28- 30 października 2015 r.

PROGRAM


28 października ( środa)
2. godz. lekcyjna - test językowy dla klas II ( około 20 minut)
3. godz. lekcyjna- test językowy dla klas I ( około 20 minut)
6. godz. lekcyjna prezentacje- uczniów z klas dziennikarsko- prawnych na wybrane tematy z nauki o języku dla klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 3a, 3b,
7. godz. lekcyjna- prezentacje uczniów na wybrane tematy z nauki o języku dla klas: 3c, 3e, 2a, 2b, 2c, 2d.

29 października ( czwartek)

"Bieg przez płotki językowe"- konkursy dla chętnych uczniów podczas przerw między lekcjami: po 1. lekcji, po 2. lekcji, po 3. lekcji. Uczniowie, którzy udzielą trzech poprawnych odpowiedzi uzyskają ocenę bardzo dobrą za aktywność.
Godz. 14. 30- "Kto wprowadza słowa do języka? Czy można mówić "sympatia"? Czym są bezwstydki? - o dawnych i współczesnych poglądach na język polski"- spotkanie zainteresowanych nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu mrągowskiego, z dr Agatą Hącią - językoznawcą, członkiem Rady Języka Polskiego.

30 października ( piątek)
2. godz. lekcyjna - warsztaty dla młodzieży z dr Agatą Hącią na temat: "O nogach złodzieja, królewskich przyprawach i rzewnych lwach - czyli o tym, jak zmieniają się znaczenia wyrazów"
3. godz. lekcyjna- warsztaty dla młodzieży z dr Agatą Hącią na temat: "Trafiamy w sedno czy w punkt? Gonimy w piętę czy w piętkę? Nie idźcie czy: idźcie tą drogą? - o tym, skąd się biorą frazeologizmy i jak ich używać".

* Godz. 16.00- Wieczornica: " Słowem malowane...duszy pejzaże" czyli o sztuce nazywania przeżyć- inne spojrzenie na poezję, ćwiczenia, eksperymenty, doświadczenia prowadzące do przeżycia przygody intelektualnej.
* Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literackiego
Laureaci konkursu:

I miejsce- Julia Kuźmińska- kl.2c ( klasa dziennikarsko- prawna)
II miejsce- Tomasz Leonik- kl.1a
II miejsce- Lidia Święcka- kl. 2c
Wyróżnienie- Lena Borys- kl.1a

Zespół polonistyczny
 

JAN PAWEŁ II - PATRON RODZINY

Dnia 26 października 2015 roku w naszej szkole odbył się XV Dzień Papieski pod tytułem: "Jan Paweł II - patron rodziny". Część artystyczną przygotowała klasa 2c z ks. Wojciechem Leszczyńskim. Uczniowie przybliżyli nam myśl Jana Pawła II, że małżeństwo i rodzina pojmowane w duchu Ewangelii są drogami do szczęścia i realizacją wzniosłego powołania do miłości.
Jan Paweł II był, jest i będzie dla wielu z Nas ogromnym autorytetem, przewodnikiem życia. Papież Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku powiedział : "Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera".
Na szczególne podkreślenie zasługuje scenariusz Dnia Papieskiego oraz sposób jego realizacji przez młodzież. Bardzo dobrze dobrane i zaprezentowane myśli Świętego Jana Pawła II oraz projekcje multimedialne były niezwykle sugestywne i spotkały się z bardzo dobrym, uważnym odbiorem przez uczniów i nauczycieli obecnych tego dnia w auli szkolnej. Dziękujemy za to ks. Wojciechowi Leszczyńskiemu oraz koleżankom i kolegom z klasy 2c.

Organizatorzy
 

Dopalacze- nowa twarz problemu społecznego

W piątek, 23.10.2015 r. w ramach profilaktyki zdrowotnej młodzież naszej szkoły odbyła spotkanie z panem Radosławem Grussem, kierownikiem Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olsztynie.
Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się nie tylko o działaniu dopalaczy na organizm człowieka, ale również o manipulacji, jaką stosują producenci szkodliwych substancji, by uczynić je wyjątkowo atrakcyjnymi , pożądanymi i łatwo dostępnymi. Przedstawiona prezentacja spotkała się z żywym odbiorem uczestników spotkania. Mamy nadzieję, że wywoła ona głębszą refleksję wśród naszych uczniów.

opracowała Małgorzata Zielińska
 
"Muzyka to sztuka cieszenia się i smucenia bez powodu." -Tadeusz Kotarbiński


1 października 2015 r. (w Międzynarodowy Dzień Muzyki) odświętnie ubrani (uczniowie klas IId, Ia oraz IIIa) pojechaliśmy do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, na koncert muzyki filmowej, który składał się z dwóch części. Na początku wysłuchaliśmy muzyki z polskich filmów ("Pan Tadeusz", "Czas Honoru"), natomiast część druga (rozpoczęta cudownymi dźwiękami z musicalu "Upiór w Operze") stanowiła oprawę muzyczną do filmów zagranicznych ("James Bond", "Gladiator", "Władca pierścieni", "Piraci z Karaibów").
Ku zaskoczeniu wielu uczestników wycieczki, muzyka, do której podchodzili z dużym dystansem, dotknęła najgłębszych zakamarków ich wrażliwości. Nie sposób było, nie ulec urokowi koncertu, panującej atmosferze oraz magii talentu członków orkiestry pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Słuchanie muzyki pochodzącej z dobrze znanych filmów wywołało w nas wzruszenie i pozostawiło niedosyt. Polonez z " Pana Tadeusza" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, jeszcze długo będzie brzmiał w naszych wspomnieniach.
Myślę, że od tej chwili zupełnie inaczej będziemy odbierać muzykę podczas oglądania różnych filmów. Wycieczkę zorganizowała pani Małgorzata Zielińska przy współpracy z panem dyrektorem Sławomirem Rudnickim.

przygotowała Wiktoria Bączek, kl.2d
 

 W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej aula naszej szkoły rozbrzmiała oklaskami. Rzęsiste brawa otrzymali zarówno nauczyciele, którzy zostali nagrodzeni za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, jak również pracownicy administracji i obsługi szkoły- docenieni za mozolną pracę na rzecz sprawnego działania naszego liceum. P. Agnieszka Kiślak oraz p. Cezary Samborskim zostali wyróżnieni Nagrodą Starosty Powiatu Mrągowskiego, zaś Grażyna Basiel, Alina Boruch, Małgorzata Borys, Justyna Kindziera, Jarosław Kobus, Halina Koper, Roman Lesman, Wioletta Łotysz, Agnieszka Masal, Piotr Markowicz, Jan Parda, Alina Pawelczyk, Bożena Topa, Marzena Wawruch, Marek Wiktorowicz, Małgorzata Zielińska, - Nagrodą Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie.
Uroczysty charakter dnia podkreślił wyjątkowy koncert życzeń przygotowany przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem p. Piotra Markowicza i p. Wioletty Łotysz. Uczniowie, grając z konwencją, wybrali dość nietypowe utwory muzyczne, które zapowiedzieli w równie nietypowy sposób: np. historykom, którzy niczym niestrudzeni żołnierze wytrwale walczą z lenistwem uczniów, toczą zacięte boje na froncie nieodrobionych prac domowych i wreszcie pertraktują warunki prac klasowych zaśpiewano "Deszcze niespokojne", zaś matematyków najpierw zapewniono o przeprowadzonym skomplikowanym procesie analitycznym, którego rezultatem stała się piosenkę "Nie liczę godzin i lat". Trzeba nadmienić, że wzruszające "Ave Maria" w wykonaniu wiolonczelistki- Amelii Mazurek nadało całej akademii dodatkowego wymiaru artystycznego.

opracowała p. Wioletta Łotysz
 

Dnia 8 października odbyła się wieczornica poświęcona rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W organizację tego wydarzenia zaangażowała się klasa 2B pod opieką wychowawcy p. Jarosława Kobusa. Podczas spotkania zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne. Uczniowie pokazali, że mogą one brzmieć nie tylko klasycznie, ale też bardziej współcześnie (rock i rap). Przytoczona została historia Polskiego Państwa Podziemnego. Swoją obecnością zaszczycili nas kombatanci: Pan kapitan Antoni Jabłoński wraz z żoną Wandą oraz Pan porucznik Tadeusz Karczewski.

przygotowały Julia Sandach i Anna Szymańska z klasy 2B
 

  W dniu 3 października 2015 roku uczniowie klas 2d i 3e uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Biocen, które odbyły się w stacji hydrobiologicznej w Mikołajkach. W tym miejscu młodzież miała okazję w praktyce zmierzyć się z izolacją białek. Zajęcia zatytułowane ,, Na tropach bialek" miały na celu przygotowania i przeprowadzenie elektroforezy wraz z pomocą instruktorów. Dzięki zaangażowaniu udalo się osiągnąć ten efekt wszytskim uczniom. Zajęcia były bardzo ciekawe, a prowadzący w bardzo interesujący sposób wprowadzili uczniów w temat nowych technik badania białek.

przygotowała Daria Skonieczna
 

  30 września świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji konkurs na Supermana Szkoły. O ten zacny tytuł walczyli następujący chłopcy: Kamil Malinowski 1a, Tomasz Koziatek 1b, Szymon Piórkowski 1c, Bartłomiej Dołżycki 2a, Jakub Kiśluk 2c i Jakub Stefaniuk 3a. Chłopcy zmierzyli się w trzech konkurencjach, tj. przyszywaniu guzika, malowaniu paznokci koleżance i ubijaniu piany z białek, ocenianych przez szanowne jury w składzie: Pani Dyrektor Małgorzata Zielińska, Pani Wioletta Łotysz, Pani Monika Mankiewicz oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Lena Borys i Julia Łuńska. Zwycięzcą został Jakby Stefaniuk z klasy 3a, który odjechał z zabawy nowiutkim Porsche zakupionym w sklepie zabawkowym. Dziękujemy za miłą zabawę.
Dziękujemy też wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy. Dziękujemy Paniom M. Zielińskiej, W. Łotysz i M. Mankiewicz za udział w pracach jury oraz Dominice Brodzik za super fotki.

przygotował Samorząd Uczniowski
 

  Uczniowie klasy 3b realizujący geografię w zakresie rozszerzonym, mogli sprawdzić w praktyce wiedzę teoretyczną z zakresu środowiska geograficznego Polski. W czwartek 17 września uczestniczyli w wycieczce do Mazurskiego Parku Krajobrazowego pod opieką p. Anny Pietrzak i p.Justyny Kindziery. Zajęcia prowadziła pani Martyna Kwiatkowska - starszy specjalista ds.edukacji MPK. Młodzież zapoznała się z pięknem Parku, którego teren łączy w sobie walory krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe. Walory krajobrazowe, to przede wszystkim rzeźba polodowcowa ukształtowana przez lądolód skandynawski. Koło Wojnowa uczestnicy wycieczki przeszli fragmentem grzbietu moreny czołowej uformowanej przy jeziorze Duś i mogli też dotknąć różnorodnych głazów narzutowych zasiedlonych mchami i porostami. W Wojnowie uczniowie odwiedzili wybudowany na początku XIX wieku klasztor staroobrzędowców, spotkali się z mniszką klasztoru działającego przy Cerkwi Kościoła Prawosławnego, aby poznać i móc porównać obie kultury. Młodzież zapoznała się także z walorami przyrodniczymi MPK oglądając zbiory Muzeum Przyrodniczego w Krutyni oraz przechodząc ścieżkę edukacyjną w rezerwacie "Zakręt", w którym znajdują się pomniki przyrody : "Dąb Krutyński" i "Zakochana Para". Uczniowie zobaczyli tam również jeziorka dystroficzne, śródbagienne, z dużą ilością humusu i torfu, o niskiej biologicznej produktywności, z pływającymi wyspami. Młodzież była zadowolona z wycieczki, choć zmęczona kilkugodzinnym marszem. Dziękujemy Pracownikom Parku za to, że pomagają nam zaszczepić w młodych ludziach chęć do zdobywania wiedzy o własnym regionie i zrozumienia konieczności ochrony pięknych mazurskich terenów.

przygotowała - p. J. Kindziera
 
  11 września mogliśmy w naszej auli przenieść się w dawne czasy i poczuć atmosferę dziewiętnastowiecznej Warszawy. Wszystko za sprawą "Lalki" B. Prusa, czytanej przez reprezentantów klas maturalnych. Uczniowie z zaangażowaniem i kreatywnością odtworzyli najciekawsze (ich zdaniem) fragmenty utworu. Celem spotkania było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa, a "Lalka" nadaje się do tego jak mało która polska powieść, ponieważ przedstawia realistyczny, ciekawy obraz świata, skomplikowanych, "z krwi i kości" bohaterów i jest napisana przepiękną, bogatą polszczyzną z dużą domieszką humoru. Można mieć nadzieję, że niesztampowy sposób zaprezentowania scen z powieści B. Prusa sprawi, że stanie się ona bliska każdemu uczniowi naszej szkoły.
przygotowała p. Agnieszka Kiślak