• 2020_1_16.jpg

W piątek, 29.09.2017 r., po nieco skróconych lekcjach, korzystając z pięknej pogody, klasa 1b- dziennikarsko-prawna wybrała się na wycieczkę edukacyjno - integracyjną do pobliskiego Jełmunia, położonego w gminie Sorkwity. Uczestnicy wycieczki gościli w zabytkowym dworze szlacheckim, odrestaurowanym dzięki nowej właścicielce, pani Barbarze Trzeciak.

Uczniowie mogli poznać historię dworku, architekturę oraz wartości, jakimi kierowali się jego mieszkańcy, a były to: rodzina, ojczyzna, religia i praca.

Dzięki życzliwości pani Barbary Trzeciak uczniowie zwiedzili nie tylko część mieszkalną dworu, ale też piwnice, kryjące wiele przysmaków jak i pamiątek z XIX wieku.

Po niezwykłej, żywej lekcji historii, sztuki i kultury wszyscy zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek- pyszne ciasto i herbatę, którą piliśmy z zabytkowej  porcelany. Zrobiło się bardzo klimatycznie i nastrojowo.  Przy odświętnie nakrytych stołach w bawialni rozmawialiśmy na różne tematy, słychać było gwar, śmiech i odgłosy aparatów fotograficznych. Dzieliliśmy  się wrażeniami z tego zupełnie niezwykłego miejsca,  wymienialiśmy myśli, integrowaliśmy się. Mieliśmy wrażenie, jakby czas się zatrzymał, nie chciało nam się wracać do domu.  Mogliśmy doświadczyć,  na czym polegała prawdziwa szlachecka gościnność .

Przed powrotem do domu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i  zwiedziliśmy jeszcze pobliski cmentarzyk, na którym spoczywają dawni właściciele dworu.

To niezwykłe miejsce pozostanie na długo w naszej pamięci.

Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować właścicielce dworu, pani Barbarze Trzeciak za poświęcony nam czas i okazaną serdeczność.

Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni klasy 1b- pani Renata Nowotnik, osobą wspomagającą była polonistka- Małgorzata Zielińska.