In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro
Wszędzie szukałem pokoju i nigdzie nie znalazłem, jak tylko w kąciku z książką
Umberto Eco, „Imię róży”
BIBLIOTEKA SZKOLNA
ZAPRASZA:
poniedziałek 8:00 – 13:25
wtorek 8:00 – 14:00
środa 8:00 – 14:15
czwartek 8:00 – 14:15
piątek 8:00 – 13:25
BIBLIOTEKA POLECA
W poniedziałek 14 października sztukę Jerzego Szczudlika pt. "Czyścicielka" odczytają Alicja Kochańska i Marian Czarkowski aktorzy Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie. Słowo wstępne wygłosi Elżbieta Lenkiewicz.
„Czyścicielka” to przed wszystkim sztuka o miłości, o jej bezwzględnej potrzebie, szczególnie w podeszłym wieku, czy w trudnych do udźwignięcia sytuacjach.
„Czyścicielka” to, zdaniem Autora, komedia mimo wszystko. To sztuka opisująca poważne problemy w humorystyczny sposób, traktowanie ich z przymrużeniem oka, ukazywanie ich zabawnych stron i szukanie w każdym, nawet dramatycznym zdarzeniu, okruchów dowcipu. Nie zawiodą się zatem widzowie, którzy lubią być w teatrze zaskakiwani zwrotami akcji.
Autor daje nam ważny temat do przemyśleń na długo po zakończeniu spektaklu.
Poniedziałek 14.10.2024 r. godz.18.00, sala Orbita
Wstęp wolny
- Szczegóły
Jakub Szamałek
Autor bestsellerowej serii „Ukryta sieć” – która sprzedała się w 170 tys. egzemplarzy – zachwyca nową powieścią!
Odkąd Lucy Poplasky wróciła z ostatniej misji NASA, myślała tylko o tym, aby znów znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Nareszcie jej się to udaje. Jako dowódczyni ekspedycji mierzy się jednak nie tylko z dyplomatycznymi napięciami między USA a Rosją, ale i tajemniczą awarią, która zagraża życiu załogi. Sześcioro astronautów, upakowanych w klaustrofobicznych kwaterach, musi przezwyciężyć wzajemną nieufność, by zapewnić sobie przetrwanie. Bo czterysta kilometrów od Ziemi nie ma nikogo, kto mógłby przyjść im z pomocą.
- Szczegóły
Literacki debiut, obok którego nie można przejść obojętnie! Książka "Lekcje chemii" jest pełną humoru opowieścią o poważnych problemach kobiet w latach 50. XX wieku, kiedy to świat był opanowany przez mężczyzn.
Elizabeth Zott uwielbia dyskutować i udowadniać swoje racje. Jest przy tym genialną chemiczką i pracuje w męskoosobowym zespole naukowców w Instytucie Badawczym Hastings. Problem w tym, że rzadko jest traktowana poważnie, a równouprawnienie płci jest niepojęte dla jej towarzyszy. Jedynym wyjątkiem jest Calvin Evans, który został nominowany do Nagrody Nobla i bez pamięci zakochał się w Elizabeth.
- Szczegóły
Edyta Prusinowska
„Opowiem o tobie gwiazdom" to poruszająca powieść o poszukiwaniu sensu w obliczu życiowej tragedii. Czy można uciec od siebie, przemieszczając się z miejsca na miejsce? Czy może właśnie wtedy bardziej się do siebie zbliżamy i mamy szansę na konfrontację z tragedią?
- Szczegóły
Suzanne Collins
"Ballada ptaków i węży" to prequel bestsellerowej i zekranizowanej serii "Igrzyska śmierci". Suzanne Collins ponownie zabiera swoich czytelników do państwa Panem. Czy pozwolisz się jej przeprowadzić przez kolejna porywającą opowieść?
- Szczegóły
Vincent Viktor Severski
"Dystopia" to czwarta część niezwykle chętnie czytanej serii "Zamęt" autorstwa Vincenta Viktora Severskiego i doskonałe zwieńczenie historii, w której główną rolę grają szpiedzy, zagadki i tajemnice. "Dystopia" jest doskonałym kryminałem, który nie pozwala oderwać się do lektury nawet na chwilę.
Poprzednie części poruszające tematykę przygód agentów wywiadu wreszcie znalazły swoje zakończenie. Historia rozpoczyna się, gdy Jerzy Kaziura zostaje wicepremierem i koordynatorem służb, jednocześnie wprowadzając niemały chaos na różnych szczeblach władzy. W tym czasie Wolski, Cichy, Leski oraz Winiarska zostają aresztowani, a AW rozwiązana.
- Szczegóły
Anna Niemczynow
Anna Niemczynow w powieści "Ciche cuda" porusza niebywale trudne zagadnienia i udowadnia czytelnikom, że każdy z nas ma prawo do refleksji nad własnym życiem i głośnego mówienia o krzywdach, które nas spotkały.
- Szczegóły
Moyes Jojo
Najnowsza powieść autorki "Zanim się pojawiłeś" i "Światła w środku nocy".
Dwie kobiety. dwa życia. i jeden dzień, który zmienił wszystko.
Piękne buty nie mogą być wygodne. Te, które Sam znalazła w torbie zabranej omyłkowo z siłowni, na pewno takie były – piękne i niewygodne. I z pewnością niewiarygodnie drogie.
- Szczegóły
Pierwszy tom prozatorskiego opus magnum jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy.
Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Asleik i Beyer, właściciel galerii w Bjorgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjorgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.
- Szczegóły
Tomasz Jaśniewski
Według autora nauka programowania w żadnym stopniu nie jest opanowywaniem jakiejś specjalnej wiedzy tylko dla wtajemniczonych. To po prostu utrwalanie tego, co już wiemy i umiemy, tyle że w sposób logiczny i uporządkowany.
Niestety, nauka języków programowania w szkole nader często ogranicza się do przekazania suchych informacji na ich temat. Wielu uczniów, instynktownie wyczuwając potencjał zdobytej właśnie wiedzy na temat C++, stawia pytania: Co mam teraz robić? Jaki program napisać? Jak wykorzystać to, co było na lekcjach?
- Szczegóły
WILIAM BYNUM
Ta ciekawa książka opowiada pasjonującą przygodę – historię nauki.
Przytaczając zaskakujące i osobiste historie naukowców, zarówno sławnych, jak i nieznanych, "Krótka historia nauki" śledzi postęp nauki poprzez stulecia. Dzięki wspaniałym ilustracjom oraz ciepłemu, przystępnemu stylowi docenią ją młodzi i starzy.
- Szczegóły
Autor odkrywa tajniki dziedziny kunsztu szachowego, jaką stanowią różnorodne formy i rodzaje ataku na króla.
- Szczegóły
Aleksander Kotow
Myśl jak arcymistrz to książka jednego z najwybitniejszych powojennych szachistów, uczestnika między innymi słynnego Turnieju kandydatów w Zurychu, w którym jako jedynemu udało mu się pokonać zwycięzcę tego turnieju - Smysłowa. Adresowana do wszystkich adeptów sztuki szachowej, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności. Autor dzieli się w niej swoją wiedzą na temat pracy umysłu arcymistrza w różnych fazach partii szachowej. Wiele miejsca poświęca obliczaniu wariantów, ocenie pozycji i planowaniu, a więc tym zagadnieniom, które stosunkowo najsłabiej zostały opisane w literaturze szachowej.
- Szczegóły
Remigiusz Mróz
Kolejna wciągająca powieść autorstwa Remigiusza Mroza. Sięgnij po "Wybaczam ci" i przekonaj się, że jedna krótka, a zarazem niepozorna wiadomość, może w mgnieniu oka wywrócić czyjeś życie do góry nogami.
"Wybaczam ci" to efektowne połączenie thrillera i powieści sensacyjnej, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym. Ina Kobryn wiedzie bardzo spokojne życie, w którym nie ma miejsca na nagłe zwroty akcji i nieprzyjemne niespodzianki. Dobrze idzie jej także w pracy, a do tego prywatnie świetnie dogaduje się ze swoim mężem.
- Szczegóły
Olga Tokarczuk
Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla!
Olga Tokarczuk w "Empuzjonie" odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.
- Szczegóły
Stanisław Grzybowski
Mikołaj Kopernik (1473-1543) – prawdziwy człowiek renesansu
Rok 2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią.
- Szczegóły
Juno Dawson
Jeśli kiedykolwiek marzyłaś o karierze w modelingu, przyciąga Cię blask fleszy i uwodzi myśl o sławie tudzież idealnym życiu, przeczytaj "Targ mięsny".
Juno Dawson stworzyła poruszającą i wstrząsającą książkę, w której otwarcie omawia poważne problemy współczesnego świata. Ukazuje agencje modelek odartą ze zdobnych szat.
- Szczegóły
Natalia de Barbaro
Czujesz się zagubiona? Twoje życie nie wygląda tak, jak sobie to wymarzyłaś? Robisz rzeczy, na które nie masz ochoty, bo "tak trzeba"? "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" zawiera odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak często nie żyjemy w zgodzie ze sobą.
Życie przynosi wiele nieoczekiwanych sytuacji i zrządzeń losu. Ani się obejrzysz, a okazuje się, że nie wiesz, jak się tu znalazłaś. Nie rozpoznajesz tego życia ani... samej siebie. Powrót do własnego ja, do prawdziwej siebie nie jest łatwy, a droga jest zazwyczaj wyboista. Ta książka została napisana właśnie po to, aby wesprzeć Cię w tej trudnej podróży.
- Szczegóły
Madeline Miller - pisarka amerykańska.
Urodzona 24 lipca 1978r. w Bostonie, autorka książek fantasy osadzonych w świecie mitologii greckiej. Dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne.
- Szczegóły
Michał Piróg
Michał Piróg, niezwykle popularny i lubiany tancerz, na podstawie swoich życiowych doświadczeń, i tych złych, i tych dobrych, stworzył katalog trzynastu zasad, (to jego ulubiona liczba) które pomogły mu stać się tym, kim jest i osiągać sukcesy. Zasad uniwersalnych, które mogą pomóc każdemu wykorzystać życiową szansę i wydźwignąć się nawet z poważnych opresji.
Od autora:
"Żeby być naprawdę wolnym, trzeba poznać siebie i napisać swój własny kodeks moralny."
- Szczegóły
Markus Zusak
Powieść australijsko-niemieckiego pisarza, światowy bestseller.
Powieść, która nie pozwala o sobie zapomnieć na długo po jej przeczytaniu.
Jedna z najbardziej znaczących pozycji, podejmujących temat Holokaustu.
Fabuła skupia się wokół losów nastoletniej Liesel Meminger i jej przybranej rodziny. W życie dziewczynki wkracza koszmar drugiej wojny światowej. Liesel stara się przetrwać i ucieka do świata książek, które z braku pieniędzy zmuszona jest kraść.
- Szczegóły
Charles Nicholl
W imponującej erudycją, a zarazem przejrzystej biografii Leonarda da Vinci Charles Nicholl mierzy się z utrwalonym jeszcze w XIX wieku mitem genialnego humanisty, nieustającego w poszukiwaniach artystycznych i naukowych, dręczonego obsesją doskonałości. Kreśląc barwny fresk ówczesnych Włoch, ukazuje na jego tle człowieka obdarzonego niezwykłym umysłem, a jednak ograniczonego swoją sytuacją, artystę, który porzucał nieukończone dzieła powodowany nie tyle legendarnym dążeniem do perfekcji, ile pragnieniem twórczej swobody.
- Szczegóły
Walter Isaacson
800 stron, 150 kolorowych ilustracji. Najnowsza książka autora bestsellerów Steve Jobs i Innowatorzy pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.
- Szczegóły
Ryszard Kapuściński
Książka "Ten Inny" Ryszarda Kapuścińskiego to zbiór sześciu wykładów słynnego reportera, wygłoszonych w Wiedniu, Krakowie i Grazu, a poświęconych naszym relacjom z ludźmi różniącymi się od nas językiem, kolorem skóry, religią oraz naszemu pojmowaniu „inności” – zarówno w dawnych epokach, jak i dziś. Konieczność akceptacji i zrozumienia wielokulturowości współczesnego świata, a wcale nie jest on, dowodzi Kapuściński, globalną wioską, stanowi zawsze aktualne i głęboko humanistyczne przesłanie tej publikacji.
- Szczegóły
Ryszard Kapuściński
Bestseller 1993 roku, tłumaczony na całym świecie. Imperium to bodaj najwybitniejsze dokonanie indywidualnego, pełnego inwencji stylu reportażu Kapuścińskiego, będącego niedościgłym wzorem dla największych dziennikarzy dzisiejszych czasów; ukazuje uchwycony na gorąco, w pełnych wielorakich znaczeń przybliżeniach, proces rozpadu Związku Radzieckiego – ostatniego imperium kończącego się stulecia.
- Szczegóły
Wojciech Orliński
Gdzie można znaleźć komiksową adaptację Powrotu z gwiazd? Jak pisarz wykorzystał "organ Kurii Książęco-Metropolitalnej" do "uwodzenia panienek"? Czy kosmonauci powinni się zwracać do siebie "towarzyszu"? Co powinno znaleźć się na półce każdego fana Lema? I wreszcie: co to są sepulki? Odpowiedź na te i wiele innych pytań przynosi książka Wojciecha Orlińskiego, która jest pierwszym przewodnikiem po życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Informacje o dziełach Lema i ich losach, adaptacjach filmowych, najważniejszych poglądach i przekonaniach oraz o przyjaciołach i wrogach składają się na ten wciągający i dowcipnie napisany leksykon. W książce - obok reprodukcji okładek zagranicznych wydań i archiwalnych fotografii - nie zabrakło kultowych ilustracji Daniela Mroza i rysunków samego Lema. Obowiązkowa lektura dla wszystkich wielbicieli twórczości autora Solaris.
- Szczegóły
Stanisław Lem
Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema. Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i dwukrotnie przeniesione na ekran.
W Solaris Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej - temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego Solaris po kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje.
- Szczegóły
Tomasz Kosiński
Pochodzenie Słowian, w tym Polaków, budzi gorące spory. Historycy uniwersyteccy przyjmują, że ludy słowiańskie pojawiły się w Europie Środkowej dopiero w VI wieku po Chrystusie w wyniku migracji z azjatyckich stepów. Tomasz Kosiński, autor książki "Rodowód Słowian", uważa, że stało się to kilka tysiącleci wcześniej, wraz z pierwszą falą osadnictwa indoeuropejskiego. Na potwierdzenie przytacza wyniki najnowszych badań DNA, które podważają przekłamaną z powodów politycznych wiedzę historyczną o dziedzictwie i pochodzeniu narodów europejskich.
- Szczegóły
Bobrowski Jakub , Wrona Mateusz
"Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia "Mitologię słowiańską" spośród innych dostępnych tego typu książek jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów.
- Szczegóły
YUVAL NOAH HARARI
Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.
Tak będzie wyglądała nasza przyszłość!
Yuval Noah Harari w słynnej książce „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w „Homo deus…” myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.
Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
- Szczegóły
TOM PHILLIPS
Prawda” Toma Phillipsa to książka popularno-naukowa ze wszystkimi wadami i zaletami tego rodzaju książek. Tom Phillips zawodowo zajmuje się sprawdzaniem faktów (fullfact.org), więc napisanie książki o prawdzie było dla niego pewnie bardzo naturalne. Dla nas z kolei jej przeczytanie będzie bardzo przydatne i pouczające. Dowiemy się z niej wiele rzeczy, tych poważniejszych i przeróżnych ciekawostek, ale przede wszystkim zaczniemy myśleć o informacjach, jakie do nas docierają, zaczniemy je bardziej świadomie postrzegać, co z kolei przełoży się na bardziej krytyczne podejście. Mówi się, że żyjemy w epoce fake newsów i postprawdy – Tom Phillips bardzo słusznie zwraca uwagę na to, że te określenia byłyby prawdziwe tylko w sytuacji, gdyby kiedyś istniała epoka prawdy. A nie istniała i autor udowadnia nam to na każdym kroku.
- Szczegóły
„Udręka i ekstaza” to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata okresu Renesansu podążał śladami swojego bohatera i jego wielkich dzieł.
Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy…
- Szczegóły
Gdy w 1831 roku młody Karol Darwin wsiadł na statek "Beagle", był dobrze zapowiadającym się geologiem. Jego zainteresowania ograniczały się do młotka i kawałków skał, które da się nim odłupać. Pięć lat później do Anglii wrócił zupełnie inny Karol Darwin: ten, którego zapamiętały przyszłe pokolenia. W jego umyśle zaczęła kiełkować idea mająca wkrótce wstrząsnąć fundamentami nauki.
- Szczegóły
Nietoperz i suszone cytrynyZbiór felietonów jednego z najbardziej popularnych dziennikarzy w Polsce. Teksty pochodzące z lat 2016–2019 okraszone zostały barwnymi anegdotami o świecie mediów, opowieściami o miłości, polityce i straconych szansach, a także o ulubionych Mazurach i piłce nożnej. O dzieciach i ojcach, lizusach i romantykach, zachwytach i irytacjach, małych przyjemnościach oraz wielkich cierpieniach, o radości życia i niezgodzie na draństwo. No i o tym, jak niegdyś miało się virahę i brabant. | |
Między wariatamiDlaczego Marcin Meller został uznany za asystenta generała wojska polskiego, jak udawał rannego oficera polskiego batalionu, dlaczego księgowość w "Polityce" nie rozliczyła mu skrzynki wódki z promu oraz dlaczego ważni politycy dzwonili do jego ojca, aby zmusił syna do wycofania tekstu z druku. Od reportaży o wyprawie z kibolami Legii do Goeteborga po wojnę ducha świętego w Ugandzie – najlepsze teksty popularnego dziennikarza. Marcin Meller potrafi w dwóch zdaniach dotrzeć do sedna spraw, ale też zuchwale tropi absurdy i paradoksy współczesnego świata, konfrontuje kulturę zachodnią z tradycjami krajów Wschodu, w zdarzeniach życia codziennego dopatruje uniwersalnych zasad. A wszystko opowiada z właściwym sobie humorem, dystansem, ciętym językiem. Uzupełnia historie o prywatne dygresje i komentarze przyjaciół i wrogów. Poza felietonami i reportażami publikowanymi w prasie, w książce znajdują się... | |
Sprzedawca arbuzów
Wybór najlepszych tekstów z trzech ostatnich lat znanego i cenionego dziennikarza, czołowego felietonisty „Newsweeka”. W soczystych anegdotach wątki prywatne łączą się ze sprawami większej wagi, młodość szumna i durna z refleksjami z życia męża i ojca, aktualne wydarzenia polityczno-społeczne przywołują wspomnienia z czasów PRL-u. Wszystko to spisane piórem żywym, błyskotliwym, dotykającym sedna spraw, niepozbawionym czułej ironii i dowcipu, za które kochają Marcina Mellera rzesze czytelników. |
- Szczegóły
W listopadzie odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo Czytaj PL. Nasza szkoła bierze w niej udział trzeci rok z rzędu. Dzięki akcji uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Plakat „Upoluj sobie książkę” jest wywieszony w gablocie na II piętrze, obok gabinetu fizyki. Zapraszamy.
- Szczegóły
"Sięgam do jednego z najstarszych mitów człowieka - opowieści o Inannie, sumeryjskiej bogini, która zeszła do podziemnego świata, by zmierzyć się ze swoją siostrą, władczynią śmierci. I wróciła. To opowieść założycielska, z której potem wypączkowały inne mity, także i te, które przetrwały do dziś. Niepokojąca, dziwna i momentami okrutna opowieść została spisana na tabliczkach klinowych około czterech tysięcy lat temu. Po raz pierwszy w historii pojawia się tutaj Autor, właściwie Autorka, i po raz pierwszy w dziejach cywilizacji tekst literacki (Hymn do Inanny) zostaje podpisany. Znamy imię tej kobiety - Enheduanna. Nie pozostaje nic innego, jak opowiadać dalej".
Olga Tokarczuk
- Szczegóły
Olga Tokarczuk
Grono oświeconych wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie Księgi: woluminu zawierającego kwintesencję ziemskiej mądrości i mającej dar uzdrawiania. Ich droga, podobnie jak setki innych w literaturze czy filmie (w tekście padają intertekstualne odwołania chociażby do Ulissesa), nie będzie szła zgodnie z planem, a nieoczekiwane wydarzenia sprawią, że do Markiza dołączy piękna kurtyzana i wiejski niemowa Gauche. Dalsze ich losy, rodząca się miłość, będą pretekstem do dużo ważniejszych rozważań o sensie samego podróżowania. Chociaż mam wrażenie, że to nie do końca prawda, a właściwie tylko jej zalążek. Bo oczywiście można tę książkę odczytywać jako uniwersalną przypowieść o istocie ludzkich dążeń i chęci poznania odpowiedzi na pytania fundamentalne. Ja jednak wychodzę z założenia, że w tekst Olgi Tokarczuk należy się wsłuchać. Wtedy odkrywa się zupełnie inne znaczenie.
- Szczegóły
Sylwester Kowalski
Masz problemy z pamięcią i koncentracją? Chciałbyś szybciej przyswajać nowe informacje? Zwiększyć obszar swojego postrzegania? Ten poradnik w prosty i interesujący sposób odpowie na te i inne pytania. Dodatkowo zawiera również praktyczne uwagi, ćwiczenia, zagadki, a nawet łamigłówki, które tak lubimy.
Poradnik oprócz części teoretycznej, która omawia wszystkie najważniejsze obszary pracy mózgu a także mechanizmy jego działania, przedstawia praktyczne techniki zwiększenia możliwości zapamiętywania, myślenia, koncentracji, tworzenia.
Chcąc skutecznie i prawidłowo używać swojego mózgu, gwarantując mu przy tym komfortową i bezawaryjną pracę, tę książkę należy przeczytać!
- Szczegóły
Maria Konnikowa
Najczęściej uważamy kreatywność za właściwość umysłu, którą się ma lub której się nie ma. To nieprawda! Kreatywności można się nauczyć!
I Ty możesz myśleć jak Sherlock Holmes!
Jedynym człowiekiem na świecie, na którym wyczyny Sherlocka Holmesa nie robiły większego wrażenia był on sam. To, co dla nas jest dowodem jego geniuszu, dla niego było efektem pracy nad własnym umysłem. Czy w związku z tym my wszyscy skazani jesteśmy na rolę doktorów Watsonów - zdumionych świadków wyczynów geniusza z Baker Street? Odpowiedź znajdziesz w książce Myśl jak Sherlock Holmes, która jest przewodnikiem po naszych mózgach, ale również narzędziem, dzięki któremu odkrywamy jego niewykorzystane dotąd możliwości.
- Szczegóły
Pamiętacie fantastycznie zorganizowany w naszej szkole Dzień Liczby π? Raczyliśmy się pysznymi πernikami uczniowskiego wypieku, za które można było wrzucić „grosik” do skarbonki na zakup książek do szkolnej biblioteki. Otóż zebraliśmy prawie 280 zł! W ramach tych środków udało się zakupić 14 nowości, o które prosiliście w ankietach i rozmowach z nauczycielkami bibliotekarkami.
- Szczegóły
Dave Eggers
Oto opowieść o niezwykłej odwadze i wytrwałości w obliczu jednej z najokrutniejszych wojen w historii świata. Bohater tej wstrząsającej powieści, Valentino Achak Deng, był jednym z tysięcy dzieci zwanych Straconymi Chłopcami, którzy musieli opuścić wioski w Sudanie i przewędrować pieszo tysiące mil. W czasie długiej podróży zmagał się żołnierzami i rebeliantami, nalotami bombowymi i dzikimi zwierzętami, przemierzając bezkresną pustynię. Kiedy po wieloletnim pobycie w obozach dla uchodźców trafił wreszcie do Stanów Zjednoczonych, czekały na niego nowe wyzwania...
Historia opowiedziana z prawdziwie epickim rozmachem, przepojona głębokim współczuciem i niespodziewanym humorem, będąca pochwałą życia pośród szaleństwa wojny i niezapomnianą opowieścią o tragedii i tryumfie.
- Szczegóły
Jakub Żulczyk
Mroczny thriller, którego akcja dzieje się w niewielkim mieście, w zamkniętej hermetycznie społeczności. Prowincja Polski jako miejsce, gdzie schowana jest pewna metafizyczna prawda o polskim losie. Jaka w rzeczywistości jest pamięć o krzywdzie? Czy karę za zło można karać innym złem? Gdzie jest granica moralnej racji w wymierzaniu sprawiedliwości? Co kryje się pod powierzchnią?
- Szczegóły
Mariusz Urbanek
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.
- Szczegóły
Alfred S. Posamentier
Każdy słyszał o liczbie π...
Każdy słyszał o liczbie Pi? Niektórzy pamiętają nawet niektóre wzory, w których występuje, takie jak 2Pir albo Pir2. Jednak Pi jest czymś znacznie więcej niż tylko jedną ze stałych matematycznych – to klucz do świata tajemnic, które fascynowały matematyków od starożytności po dzień dzisiejszy. Liczba Pi stanowiła zagadkę dla całych pokoleń uczonych, którzy próbowali ją zdefiniować, ustalić jej wartość i wyjaśnić, dlaczego pojawia się w zaskakujący sposób w tak wielu różnych dziedzinach.
Nie bez powodu zainteresowanie liczbą Pi urosło niemal do kultu, którego przejawami są niezliczone dyskusje i publikacje, światowy ranking osób, które zapamiętały najwięcej cyfr rozwinięcia ?, a także obchodzony 14 marca dzień liczby ?.
- Szczegóły
Joanna Żamejć
Rok 1348. Ziemie pruskie. Krzyżacy podbijają kolejne tereny należące do plemion bałtyjskich, bezwzględnie niszcząc ich kulturę i zakładając na zdobytych terenach nowe grody.
Auszra, młoda, litewska ragana, posiadająca niezwykłą moc uzdrawiania, spotyka na swej drodze Namira, wprawnego myśliwego, syna polskiego kmiecia, dla którego las jest drugim domem. Ich losy łączą się, stając się głównym wątkiem tej historyczno-magicznej opowieści. Nie są to jednak jedyni bohaterowie książki. Tłem akcji jest budowa grodu Allenstein nad rzeką Alną, czyli obecnego Olsztyna. Mieszkańcy grodu: Jan z Łajs, ksiądz Piotr, Mareike, Margrit, Miłka oraz Georg, a także znani z kart historii: wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrych von Kniprode, biskup warmiński Jan z Miśni i kanonik kapituły warmińskiej we Fromborku Jan Stryprock, to postacie niezwykle barwne i skrywające niejedną tajemnicę.
„Nawrócenie wiedźmy” to opowieść o odkrywaniu drzemiącego w człowieku potencjału, o poświęceniu i pokorze, o potrzebie akceptacji i zrozumienia, a także o sile miłości i przyjaźni przekraczającej wszelkie granice.
- Szczegóły
Roberto Saviano
Roberto Saviano śledzi degradację Neapolu pod rządami kamorry, potężnej, zorganizowanej siatki przestępczej. Kamorra to rozbudowana grupa mafijna działającą na rynku narkotyków, mody haute couture, budownictwa i odpadów, której wpływ całkowicie zmienił życie w Kampanii. Od chwili gdy jako młody chłopiec ujrzał pierwszą ofiarę mafijnych porachunków, Saviano bacznie przyglądał się zmianom zachodzącym w mieście. By napisać Gomorrę, badał mechanizmy działania kamorry i z bliska obserwował, jak korupcja zatacza coraz szersze kręgi, paraliżując miasto. Dzięki zdobytym informacjom autor przedstawił światu nowy typ zorganizowanej przestępczości.
- Szczegóły
Lunatycy to trzymający w napięciu thriller, w którym historia zbudowana na zasadzie gry w kotka i myszkę zostaje przedstawiona z perspektywy różnych postaci. Każdy z bohaterów jest prowadzony przez własne najszczersze przekonania, które niestety rzadko mają część wspólną.
Anette Jansson, komisarz w wydziale kryminalnym szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo, bada potencjalne powiązania zradykalizowanej młodzieży z przedmieść Sztokholmu z grupami islamistów w Niemczech. Doświadczony bojownik Mohammed przyjeżdża do Szwecji, żeby stworzyć komórkę, która znienacka uderzy w zastany ład. Młody Jamal ma dość tego, że ciągle jest wypychany poza nawias społeczeństwa i zwraca się w stronę religii, ale czy modlitwa i dobre uczynki wystarczą, by ukoić jego emocje?...
W zmieniającym się świecie terroryzm i fundamentalizm stały się częścią naszej codzienności. Policja i rząd robią wszystko, by uchronić społeczeństwo przed aktami przemocy, ale wciąż są o krok za bojownikami.
- Szczegóły
Koniec świata za każdym razem wygląda inaczej. Jest pędzącą kulą, błyskiem szkła, odgłosem pukania do drzwi. Czasami nadchodzi w huku. Czasami cicho krąży wokół stołu.
Tadeusz Markiewicz ginie na wojnie, ale nie umiera cały. Pada na ziemię z rozerwaną głową, aby od tej pory trwać w życiach innych. Jego daleka krewna, Bożena Czerska, zostaje po wojnie światowej sławy modelką i uciekając przed samą sobą, odciska ślad na każdym, kogo spotka. Jej ojciec, Ludwik, każdego dnia budzi się, nie wiedząc kim jest, a jednak próbuje być kimś. Kolejne życiorysy przeplatają się coraz gęściej, tworząc niepokojącą mozaikę radości, tęsknoty i strachu.
Wojna, miłość, szaleństwo i wspomnienia. Mordercy, kochankowie, ofiary i szaleńcy. Kryminaliści, muzykanci, żołnierze oraz gwiazdy ekranu. Ludzie z wielkimi marzeniami i przeszłością, o której chcieliby zapomnieć. Ci, którzy żyją tylko w połowie i ci, którzy chcą żyć wiele razy.
A pośród nich coś, o czym żaden z nich nie ma pojęcia.
- Szczegóły
Przejmująca opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny, której doświadczenia tworzą niezwykły obraz przemian, jakie dokonały się w Chinach.
Babka autorki zgodnie ze starą tradycją miała zabandażowane stopy, a rodzice przeznaczyli ją na konkubinę generała.
Matka stała się zaangażowaną komunistką walczącą o nowe Chiny. Jednak gdy razem z mężem zaczęli dostrzegać okrucieństwo Mao, oboje doświadczyli bezwzględnych prześladowań podczas Rewolucji Kulturalnej, byli torturowani i zostali zesłani do obozów pracy.
Mała Jung dorastała jako Pionierka z Czerwoną Książeczką pod pachą, ale jako młoda kobieta zdecydowała się skorzystać z cudem nadarzającej się okazji i opuścić swój kraj na zawsze. Mieszkając w Londynie, napisała książkę, która pozwoliła zrozumieć światu, czym tak naprawdę są współczesne Chiny.
Od czasu pierwszego wydania Dzikie łabędzie zostały przetłumaczone na 37 języków. Na całym świecie sprzedano ponad 13 milionów egzemplarzy.
- Szczegóły
Agnieszka Biela
Kreatywność nie jest wrodzonym talentem, który samoistnie się przebudzi. Twórcze myślenie to ciężka praca, otwarty umysł, ciekawość i uważność. Zacznij widzieć świat w innym wymiarze, a wymyślenie bajki dla dziecka, kreatywne rozwiązanie problemu w pracy, a nawet pomysł na życie przyjdą z nieoczekiwaną łatwością.
Poradnik pt. Trening kreatywności Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu intensywny trening metodą pięciu kroków, ponad 130 ćwiczeń, które inspirują, zaskakują, denerwują i zmuszają do porzucenia strefy komfortu, podpowiedzi i wskazówki, jak pozbyć się wewnętrznego krytyka i pobudzić swój umysł do eksploracji, dedukcji, transformacji oraz poszukiwania nieoczywistych analogii.
- Szczegóły
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec