• 2020_1_16.jpg

Gwarancją sukcesu: planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność, współpraca!

1. Myśl pozytywnie. Nauka zdalna nie musi być trudniejsza. Doceń własny wpływ na swoje kształcenie. Włącz pozytywne emocje.

2. Zaplanuj własne uczenia się. Narysuj prostą tabelę z podziałem na dni tygodnia, godziny i oczekiwane rezultaty. Ostatnią rubrykę przeznacz na notatki; możesz tam się oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania lub wpisywać komentarze.

Jak odnaleźć się w nowej szkole?

Niedawno skończyłeś podstawówkę. Nareszcie! Idziesz do nowej szkoły. Super, to nowa przygoda! Albo masakra. Nie dość, że nowa szkoła, to jeszcze ludzie, których zupełnie nie znasz. Co, jeżeli Cię nie polubią? Co, jeśli nikt nie będzie z Tobą rozmawiał? Jak się zachować? Jak się ubrać? Jak zrobić wrażenie? I jakie????? Przede wszystkim…

Matura wiąże się z napięciem i długimi przygotowaniami. W przypadku tego rodzaju egzaminów, stres traktujemy zwykle jako coś przerażającego i niepożądanego. Trzeba jednak pamiętać, że nerwy również mogą być również źródłem pozytywnej energii. Tylko od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy daną sytuację stresową - wyjaśnia Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Stres to stan napięcia wywołany przez bodźce zwane stresorami, który pojawia się w obliczu niekomfortowych dla nas sytuacji. Nerwy mogą powodować reakcje fizjologiczne (m.in. przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie, wysoki poziom cukru oraz ucisk w żołądku) oraz psychologiczne (m.in. lęk, panikę czy złość). Co ciekawe, krótkotrwała reakcja na napięcie mobilizuje organizm do aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej.

Egzamin maturalny jest tym największym i najważniejszym, z którym musi zmierzyć się uczeń szkoły średniej. Ogrom nauki może być obezwładniający, ale matura jest możliwa do zadania – trzeba tylko wiedzieć jak się uczyć i kiedy zacząć, żeby osiągnąć wysokie noty.

Nauka „na ostatnią minutę” to chyba najgorsze, co można wybrać. Nie dość, że pojawia się ryzyko, że nie zdąży się z powtórką całego materiału, to jeszcze dodatkowo dochodzi stres wynikający z pośpiechu. Dlatego do matury najlepiej zacząć przygotowywać się jak najwcześniej – najlepiej już od początku klasy maturalnej. Naturalnie, nie muszą być to na początku powtórki kompleksowe, ale powolne przypominanie sobie zagadnień czy wykonywanie ćwiczeń. W klasie maturalnej większość czasu poświęca się na powtórki, przerabianie arkuszy maturalnych, doskonalenie umiejętności, co powoduje, że także w szkole można dobrze ugruntować zdobytą wiedzę.