• 1.jpg
  • 3.jpg
  • 3a.jpg
  • 22.jpg
  • 2020_1b.jpg

Markus Zusak

Powieść australijsko-niemieckiego pisarza, światowy bestseller.

Powieść, która nie pozwala o sobie zapomnieć na długo po jej przeczytaniu.

Jedna z najbardziej znaczących pozycji, podejmujących temat Holokaustu.

Fabuła skupia się wokół losów nastoletniej Liesel Meminger i jej przybranej rodziny. W życie dziewczynki wkracza koszmar drugiej wojny światowej. Liesel stara się przetrwać i ucieka do świata książek, które z braku pieniędzy zmuszona jest kraść.

Autor w bardzo obrazowy sposób ukazuje, że możliwe jest zachowanie człowieczeństwa, mimo okrucieństwa wojny. Bohaterowie powieści mają marzenia, nawiązują bliskie relacje, choć nie mogą być pewni jutra.

Powieść emanuje mądrością i ciepłem,  jest wielopłaszczyznowa dzięki zestawieniu okrutnych realiów wojny z uniwersalnymi wartościami, takimi jak przyjaźń czy wspólna dla wszystkich ludzi potrzeba bezpieczeństwa. Autor swoją powieścią burzy wiele stereotypów, dotyczących niemieckiego społeczeństwa czasów II wojny światowej. Posługuje się przy tym pięknym językiem, który pozwala czytelnikowi doświadczyć szerokiej gamy emocji. Powieść złożona jest z krótkich rozdziałów, dzięki czemu trudno oprzeć się pokusie przeczytania jeszcze jednego rozdziału. Spójność i płynność wątków stanowi ogromną zaletę "Złodziejki książek".

Fenomen powieści jest zrozumiały, ponieważ książka traktuje o rzeczach trudnych, ale nie brakuje w niej wątków, które przywracają wiarę w ludzi i możliwość przeżywania codziennych radości.

W 2013 roku "Złodziejka książek" otrzymała zjawiskową ekranizację i wciąż podbija serca czytelników na całym świecie.