• 1.jpg
  • baner1.jpg
  • s5.jpg
  • wakacyjnie.jpg

      Tegoroczne (już szóste) Dni Kultury Języka Polskiego  ( 24 - 26. 10. 2018 r.) miały szczególny charakter, ze względu na ogólnopolskie obchody 100. lat Niepodległej.  

      Jak co roku, program przygotowały polonistki: Agnieszka  Kiślak, Wioletta Łotysz i Małgorzata Zielińska.

    Naszym zamierzeniem było, aby młodzież i wszyscy pracownicy szkoły poczuli atmosferę pierwszych, radosnych dni wolności.

   Chcieliśmy się przenieść w czasie, do roku 1918, by razem ze skamandrytami spotkać się w kawiarni literackiej „ Pod Picadorem”. 

   Już od poniedziałku , 22 października  2018 r. na szkolnym korytarzu widniały plakaty z zaproszeniem na program artystyczny do nowo otwartej kawiarni literackiej.

   Zanim się tam spotkaliśmy, jak co roku, intensywnie zgłębialiśmy meandry polszczyzny.

I dzień Dni Kultury Języka Polskiego, środa- podczas przerw między lekcjami odbył się „ Bieg przez płotki językowe”. Chętni uczniowie, którzy  wykazali się wiedzą z fleksji, frazeologii oraz popisali się nienaganną dykcją, odczytując „ łamańce językowe”, mogli zdobywać punkty, które były przeliczane na oceny z języka polskiego.

 
BIEG PRZEZ PŁOTKI JĘZYKOWE

  

Na 3. godzinie lekcyjnej, w auli szkolnej odbyła się  „ Szermierka na słowa”, trzyosobowe drużyny z klas pierwszych i drugich rywalizowały o tytuł „ Mistrza Języka Polskiego”. Uczestnicy rozwiązywali test językowy i odgadywali kalambury. Zacny tytuł „ Mistrza Języka Polskiego” zdobyli reprezentanci klasy 1a: Alicja Graczyk, Angelika Smolarek i Jakub Kosiorek. Gratulujemy!

 
SZERMIERKA NA SŁOWA

 

II dzień , czwartek –w ramach propagowania czytelnictwa, odbyło się spotkanie z Kubą Kucharskim, absolwentem naszej szkoły , który rozmawiał z młodzieżą na temat swojej książki „ W uścisku Katriny”.  Pan Jakub opowiadał o przygodzie życia, podróży do Nowego Orleanu, podczas, której przeżył huragan, najbardziej niszczycielską katastrofę naturalną, która dotknęła Stany Zjednoczone Ameryki. Jego wyjątkowe  przeżycia, barwny język i łatwość nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, sprawiły, że po spotkaniu wszyscy uczestnicy czuli duży  niedosyt. Wiele osób skierowało swoje kroki do biblioteki szkolnej , by wypożyczyć jego książkę. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy 2b (dziennikarskiej) Ola Bielska i Wiktor Nadolny, którzy przeczytali również wybrane fragmenty książki Jakuba Kucharskiego.

 
SPOTKANIE AUTORSKIE Z KUBĄ KUCHARSKIM

 

III dzień, piątek- punkt kulminacyjny Dni Kultury Języka Polskiego. Już od rana w szkole panowała szczególna atmosfera, a to za sprawą kostiumów i charakteryzacji, jakiej poddali się uczniowie i niektórzy nauczyciele. Na korytarzach można było spotkać wytworne damy w strojach z epoki dwudziestolecia międzywojennego, eleganckich panów i zwykłych ulicznych zawadiaków. Przed końcem 2. lekcji rozlegały się donośne okrzyki:  Polska wolna !”, „ Poezja na ulice! ”, „Zapraszamy  do kawiarni „ Pod Picadorem! ”. Pojawił się również napis monstrualnych rozmiarów „ Niech żyje wolna Polska”. Wraz z początkiem przerwy, uliczni sprzedawcy gazet rozdawali uczniom specjalne wydanie „Wiadomości Literackich”. Gazetka zawierała informacje o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, o życiu kabaretów  w okresie międzywojnia, znalazły się tam również artykuły poświęcone skamandrytom, nie pominięto informacji o największych amantkach i amantach kina lat międzywojennych. Ku zaskoczeniu niektórych, specjalny numer „Wiadomości Literackich” zawierał informację o konkursie recytatorskim, który odbył się w naszej szkole w dzień poprzedzający Dni Kultury Języka Polskiego. Młodzież prezentowała teksty Juliana Tuwima i Kazimierza Wierzyńskiego.

I miejsce zajął Piotr Zapert z kl. 2a, II miejsce przypadło Nikodemowi Witkowskiemu z kl. 3a, III miejsce przyznano Poli Siemaszko z kl.1b i Aleksandrowi Olszewskiemu z kl. 3a. Ponadto, przyznano dwa wyróżnienia: Katarzynie Krasowskiej z kl.2b i Bartkowi Węglewskiemu z kl.1a. Brawo!.

 KONKURS RECYTATORSKI 

 

Na 3. godzinie lekcyjnej odbył się występ artystyczny w kawiarni „ Pod Picadorem”. Uczniowie wszystkich klas mogli podziwiać talenty artystyczne swoich koleżanek i kolegów. Program prowadzili: Magdalena Bronakowska i Kamil Romaniuk z kl.1d. Laureaci konkursu recytatorskiego zaprezentowali wiersze skamandrytów, a całości dopełniły piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej i Tadeusza Faliszewskiego, brawurowo zaśpiewane przez uczennice klasy dziennikarskiej Marysię Bułajewską i Laurę Końpę.

 
 W KAWIARNI "POD PICADOREM"

 

Podróż w czasie chyba się udała. Przyczynili się do tego wszyscy uczestnicy,  zarówno artyści, którzy występowali na scenie, i Ci, którzy podziwiali Ich talent, bijąc brawo, i Ci, którzy za sprawą niecodziennego kostiumu stworzyli iluzję tamtych dni, pierwszych dni wolności, po 123. latach zaborów. Dzięki autorkom wspaniałych zdjęć, pani Renacie Nowotnik  i Kasi Krasowskiej z kl. 2b będziemy mogli przeżywać te chwile wielokrotnie.

                                                                                                                                 Małgorzata Zielińska