• 2020_1_16.jpg

W bieżącym roku już po raz 5. w naszej szkole odbyły się Dni Kultury Języka Polskiego.

Inspiracją do tegorocznego hasła przewodniego był jeden z tematów Olimpiady Języka Polskiego „Polowanie na byki”- błędy językowe we współczesnej polszczyźnie.

Uczniowie pod kierunkiem polonistek urządzili w szkole prawdziwą CORRIDĘ: były byki, byli torreadorzy, stosowna oprawa muzyczna i wszystko, co jest potrzebne do dobrej zabawy i nauki.

Pierwszy z TRZECH

W pierwszym dniu (w  środę, 25.10.2017 r.) uczniowie brali udział w grze dydaktycznej, polegającej na  znalezieniu podczas jednej przerwy jak największej liczby „ byków językowych”, ukrytych w różnych miejscach na szkolnym korytarzu. Dla utrudnienia, oprócz błędnych zwrotów i wyrażeń, były ukryte również poprawne formy językowe. Gra wymagała refleksu i znajomości zasad posługiwania się poprawną polszczyzną. Najskuteczniejszymi pogromczyniami  „ byków” okazały się uczennice z klasy humanistycznej- 2c: Magdalena Mazur,  Klaudia Sniadach i Maria Rogowska.

Ponadto uczniowie z wszystkich klas wysłuchali w auli szkolnej prezentacji przygotowanych również przez uczennice z klasy humanistycznej- 3c: Natalię Kołodziej i Julię Cichoń oraz uczennice z kl.3b: Magdalenę Waszkiewicz i Karolinę Falewicz. Tematyka prezentacji ściśle łączyła się z hasłem Dni Kultury Języka Polskiego, uczennice przypomniały rodzaje błędów językowych i omawiały rodzaje błędów „ eksperymentów” językowych występujących w reklamach.

Chętni uczniowie poszukiwali błędów w Internecie, z materiałów przez nich  przyniesionych powstała bogata ekspozycja błędów popełnianych przez dziennikarzy  i użytkowników mediów społecznościowych.

Przebojem dnia była piosenka Agnieszki Osieckiej „ Ucz się polskiego”, brawurowo wykonana przez Laurę Końpę z klasy humanistycznej- 1b.

Drugi z TRZECH

W czwartek- 26.10. 2017 r.- wszystkie klasy humanistyczne pojechały na wycieczkę do Olsztyna na Uniwersytet- Warmińsko- Mazurski, by zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni, adresowaną do humanistów. Uczniowie wysłuchali interesujących wystąpień pracowników naukowych. Zwrócili uwagę, na oryginalne ujęcie wielu tematów, mogli przekonać się, że kierunki humanistyczne mają charakter interdyscyplinarny, wymagają łączenia  wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.

Trzeci z TRZECH

W piątek- 27.10. 2017 r.- ostatniego dnia „ manewrów językowych”, podczas przerw międzylekcyjnych odbył się „ Bieg przez płotki językowe”- stały punkt programu Dni Kultury Języka.

Podsumowaniem  trzydniowego polowania na „byki” językowe były warsztaty adresowane głównie do klas humanistycznych,( ale nie tylko) które poprowadził gość specjalny dr Mirosław  Oczkoś, autor książki: „ Sztuka mówienia bez bełkotania i faflonienia”   i wcześniejszego wydania pt." Sztuka poprawnej wymowy czyli o bełkotaniu i faflonieniu”. Prowadzący zajęcia, w humorystyczny sposób, przedstawił różne ćwiczenia, które wpływają na poprawienie dykcji, uczestnicy spotkania zmierzyli się z trudnymi do wymówienia   „ łamańcami językowymi”.  Dr Oczkoś zwracał uwagę na to, jak ważne jest, by mówić wyraźnie, uświadamiał, jak wielki wpływ ma sposób naszego mówienie na relacje z innymi ludźmi  w różnych sytuacjach życiowych.

W związku z powyższym, nie pozostaje nic innego, jak marzenie , żeby język ojczysty stał się hobby dla każdego,  kto się nim posługuje.

Program Dni Kultury Języka przygotowały polonistki:  Agnieszka Kiślak, Wioletta Łotysz i pisząca te słowa Małgorzata Zielińska.