• 1.jpg
  • baner1.jpg
  • s5.jpg
  • wakacyjnie.jpg

To hasło obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Od 5. lat zespół polonistyczny w naszej szkole prowadzi kampanię społeczną, adresowaną do uczniów, nauczycielii wszystkich pracowników szkoły, promującą czystość języka polskiego. Tegoroczny happening przybrał formę LABORATORIUM JĘZYKOWEGO i PUNKTU SZCZEPIŃ PROFILAKTYCZNYCH. Przeciwko czemu można było się zaszczepić ?

Przeciwko wszelkim wirusom językowym, przeciwko hejtowi, zbędnym zapożyczeniom, przeciw wulgaryzmom i innym infekcjom, które „osłabiają” nasz język codziennej komunikacji.

Kampanię przeprowadzili uczniowie klas z rozszerzonym językiem polskim: kl. 2b i 3c. Podczas przerw między lekcjami chętni mogli skorzystać z bezpłatnych szczepionek, służba sanitarna udzielała również pierwszej pomocy osobom szczególnie cierpiącym z powodu wirusów językowych. Każdy, kto poddał się leczeniu lub zabiegom profilaktycznym, otrzymywał potwierdzenie w postaci „ karty pacjenta”. Ten dokument będzie podstawą do uzyskania punktów za udział w kulturalnym życiu szkoły. Na stoisku można było również zaaplikować sobie porcję witamin- skorzystanie z poradników językowych i słowników.

Na długiej przerwie rozległ się dźwięk syreny, który zwiastował sytuację zagrożenia, wszyscy uczniowie, wychodzący z klas na korytarz, kierowani byli przez służby sanitarne do auli, jako jedynego bezpiecznego miejsca, wolnego od wirusów językowych. Tam czekała na wszystkich niespodzianka. Uczniowie klasy 1a przygotowali dowcipną scenkę teatralną na temat zagrożeń, jakie codziennie czyhają na nasz język i jak powinniśmy im przeciwdziałać. Reprezentanci wszystkich klas wzięli również udział w kwizie językowym.

Alarm został odwołany, zagrożenie minęło, uczniowie mogli bezpiecznie udać się na lekcje.

Maturzyści z klasy 3c, wcielając się w pracowników SANEPIDU, służbę dbającą o czystość języka polskiego, przeprowadzili sondę wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

 

 

Na 4. godzinie lekcyjnej, dla chętnych uczniów,odbył się konkurs recytatorski pod hasłem„ Siła słów w piosence”. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze wszystkich klas pierwszych, drugich i klasy 3a. Uczestnicy najchętniej recytowali teksty piosenek Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej i Jonasz Kofty. Aula wypełniła się nieskazitelną polszczyzną, co sprawiło wszystkim zebranym ogromną przyjemność.

Laureaci konkursu:

1.miejsce- Michał Jaśniewski- kl.3a,Konrad Szymanek- kl.2a

2.miejsce- Angelika Smolarek- kl.1a

3.miejsce- Wiktoria Sękiel- kl.2a, Laura Końpa 2b

Gratulujemy!

                                                                                                                      Małgorzata Zielińska