• to_napis.jpg

Aula wypełniona po brzegi, wspólne śpiewy, improwizacje, wiersze, prezenty, tort, życzenia… A na scenie Ona – Nasza Wolna Polska! Tak 15. listopada świętowaliśmy jubileusz 100 lat niepodległości. Było refleksyjnie, uroczyście, ale i biesiadnie, radośnie. Tworzyliśmy słowem i obrazem portret Polski, rozwiązywaliśmy quiz z wiedzy o naszym kraju, zilustrowaliśmy improwizacją muzyczną wiersz „Oblicze ojczyzny”.

Benefis Polski to niepowtarzalne wydarzenie. Kontynuując obchody stulecia odzyskania niepodległości i chcąc dzielić się z tego powodu radością, zaprosiliśmy do nas znamienitych gości – przedstawicieli wszystkich pokoleń Polaków. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nauczyciele – emeryci, uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Szkoły Podstawowej w Pieckach oraz reprezentanci nauczycieli, rodziców i uczniów I LO. W pewien sposób byli z nami także najmłodsi mrągowianie – odtwarzane nagrania przedszkolaków rozczuliły wszystkich uczestników.

Okazuje się, że można cieszyć się polskością i wspólnie świętować, mimo różnicy wieku i poglądów. W pamięci uczestników na pewno pozostanie wzruszenie z chwili, gdy na stojąco wszyscy śpiewaliśmy „Żeby Polska była Polską”, czy brawurowo wyśpiewana przez naszą Ojczyznę (w tej roli Maria Bułajewska) lekcja o wolności.

Puentą spotkania i niniejszego tekstu niech będą słowa Marka Grechuty:

A wolność, to królestwo dobrych słów
Mądrych myśli, pięknych snów
To wiara w ludzi

Wolność
Ją wymyślił dla nas Bóg
Aby człowiek wreszcie mógł
W Niebie się zbudzić

Atmosfera podczas Benefisu Polski potwierdza, że takie urzeczywistnienie wolności, o jakim śpiewał Grechuta, jest możliwe. Tyle dobrych słów, mądrych myśli, a uczestnicy – wspaniali! Dziękujemy za otwartość i wspólną zabawę!

Szczególne podziękowania kieruję pod adresem współorganizatorów: p. W. Łotysz, p. M. Zielińskiej i p. P. Markowicza oraz wszystkich uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości (głównie osób recytujących i śpiewających). Bez Was by się nie udało!

Agnieszka Kiślak

Inicjatorka Benefisu

Podczas uroczystości zostały także ogłoszone wyniki konkursu epistolograficznego Piszę do Ciebie, Ojczyzno…, zorganizowanego przez Polonistki z naszego liceum. Zaprezentowano fragmenty najoryginalniejszych i najbardziej wzruszających listów, wybranych spośród ponad stu prac. Nagrody i dyplomy otrzymały następujące osoby:

I miejsce Gabriela Gmaj 1a

II miejsce Michał Jaśniewski 3a

III miejsce Daria Korzep 1b

Wyróżnienia: Paula Borys (1a), Julia Borys (1c), Wiktoria Sękiel (2a), Igor Bartosiewicz (2b), Karol Żyra (3a).

Gratulujemy!