• 1.jpg
  • 2.jpg
  • baner1.jpg
  • s5.jpg

     Wiele znacząca dla każdego Polaka data: 11.11.1918 r. jest w tym roku wyjątkowo wymowna, gdyż świętujemy jej setną rocznicę. Tym bardziej chcieliśmy zaakcentować naszą radość z odrodzenia ojczyzny, z odzyskania wolności, z symbolicznego powrotu na mapy Europy. Nasza szkoła podjęła wiele inicjatyw, które miały przypominać nam o tym wyjątkowym wydarzeniu, skłaniać do refleksji, ale też rozbudzać w nas radość. Świętowaliśmy „na sportowo”- organizując rajd rowerowy, czy poetycko- bawiąc się sztuką w kawiarni Pod Picadorem.

Dzisiejszy dzień - piątek, 9 listopada zostanie zapisany w naszej pamięci jako dzień kulminacji obchodów  Narodowego Święta Niepodległości w naszym liceum. W szkolnych murach pojawił się Naczelny Wódz- Józef Piłsudski (w którego wcielił się Wiktor Majewski), by w asyście żołnierzy odczytać treść depeszy ogłaszającej suwerenność Polski:

Do P. Prezydenta Stanów Zjednoczonych,
Do Królewskiego Rządu Angielskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej,
Do Królewskiego Rządu Włoskiego,
Do Cesarskiego Rządu Japońskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Niemieckiej i do Rządów wszystkich Państw wojujących i  neutralnych

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski - przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości.

Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

Poruszeni powyższymi słowami tym gorliwiej grzmiącym od echa głosem odśpiewaliśmy hymn narodowy o znamiennej godzinie: 11:11, przyłączając się do tysięcy innych szkół i placówek oświatowych w Polsce w myśl idei „Rekordu dla Niepodległej”.

Następnie uroczystość przeniosła się na zewnątrz naszego zacnego gmachu liceum, gdzie burmistrz Mrągowa- pani Otolia Siemieniec w asyście dyrektora szkoły pana Jana Pardy oraz reprezentantki Samorządu Uczniowskiego- Mai Trelińskiej dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać Tadeusza Młodkowskiego- historyka, archiwisty, kapitana piechoty Wojska Polskiego, a nade wszystko wybitnego pedagoga walczącego o wskrzeszenie oświaty na naszych ziemiach.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy także kapsułę czasu, kontynuując niejako pracę archiwistów. Mamy nadzieję, że jej zawartość (zdjęcia szkolne, list do Potomnych, gadżety szkolne itp.) skłonią kiedyś jej odkrywców do zadania sobie trudu poszukiwań odpowiedzi na pytania: kim i jacy byliśmy- my, społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie? Ta nietuzinkowa skrzynia pamięci znalazła swoje miejsce spoczynku pod drzewkiem, które ma upamiętniać wyjątkową 100. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę.

Na koniec ku uciesze młodzieży przeprowadzony został happening polegający na uformowaniu biało-czerwonego kształtu mapy Polski. Wszyscy ochoczo włączyli się w tę spontaniczną akcję chcąc zaistnieć jako mały, acz niezbędny  punkcik. Było odświętnie biało-czerwono i bardzo, bardzo radośnie.

Józef Piłsudski powiedział: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". Właśnie dlatego niesieni przesłaniem tych słów oraz energią dzisiejszego dnia zamierzamy dalej świętować i głosić innym radość z tego, że „piękna nasza Polska cała” , bo „nie zginęła, póki my żyjemy”!

Szkolne świętowanie wspierały dwie wystawy okolicznościowe przygotowane przez naszą młodzież pod kierunkiem p. Justyny Kindziery "Odrodzona jesienią" złożona z kolażu pięknych, jesiennych zdjęć naszej mrągowskiej ziemi i p. Małgorzaty Zielińskiej pt. "Pełnoletni w 1918 r." dedykowanej wybitnym postaciom: żołnierzom, pedagogom, literatom, itd., którzy w 1918 r. wkroczyli w dorosłość.

Warto nadmienić, że autorkami scenariusza dzisiejszych szkolnych zdarzeń były panie: Renata Nowotnik i Agnieszka Kiślak.

 

 Wioletta Łotysz