„Język polski jest ą,ę!”

Pod takim hasłem 21 lutego 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na problem zanikania (szczególnie w pisemnej formie języka) znaków diakrytycznych. Z tej okazji już w poniedziałek- 20 lutego gościliśmy panią doktor Izę Matusiak- Kempę- adiunkta Instytutu Polonistyki i Logopedii, Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która przybliżyła nam tendencje w komunikacji i języku.

Mieliśmy także okazję sprawdzić, jak wyglądałby nasz polski język pozbawiony znaków diakrytycznych- czyli naszych charakterystycznych „ogonków”. Dlatego w szkole pojawiły się fragmenty łamańców językowych pisane właśnie bez charakterystycznych dla języka polskiego: ą, ę, ź, ć, ś, ń, ż itd.

Na przerwach nasze niezawodne polonistki i równie niezawodni uczniowie przygotowali  językową rozrywkę. Można było np. zmierzyć się z głoskami szeleszczącymi w karkołomnych rymowankach czytanych w zawrotnym tempie lub dać się ponieść muzycznemu szaleństwu karaoke śpiewając piosenki z tekstami pozbawionymi polskich znaków. Tutaj szczególne podziękowania należą się Amelii Mazurek i Bartkowi Dołżyckiemu za charyzmę.

Zapraszamy jak zwykle na fotorelację i pamiętajcie; „Język polski jest przyjazny, merda ogonkami!”

poniedziałek 20 lutego 2017 r.

wtorek 21 lutego 2017 r.