• 1.jpg
  • baner1.jpg
  • s5.jpg
  • wakacyjnie.jpg

            We wtorek, 27 listopada 2018r. uczniowie klasy 3 c w ramach tzw. godziny wychowawczej udali się do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Tutaj mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Mrągowie.

Instruktorzy - panowie: Zygmunt Kisielewski - prezes WOPR w Mrągowie oraz Michał Achranowicz - ratownik medyczny zademonstrowali specjalistyczny sprzęt do ratowania poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach. Młodzież miała możliwość poznania różnych sposobów zastosowań wspomnianego sprzętu, w tym: deski ratunkowej, kamizelek pneumatycznych, przenośnego defibrylatora AED, czy worka samorozprężalnego.

Powtórzono także zasady postępowania w przypadku znalezienia poszkodowanego, w tym reanimacji, które powinien znać każdy z nas. W tym celu zaaranżowano scenkę, w której młodzież klasy 3 c musiała odnaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba szybko ocenić stan rannego, wezwać pomoc i przystąpić do reanimacji.

Po teorii przyszedł czas na praktykę - każdy z uczniów miał okazję przećwiczyć swoje umiejętności reanimacyjne i resuscytacyjne na trzech fantomach (odpowiadających proporcjom niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej).

Pozostaje nam mieć nadzieję, że choć jesteśmy bogatsi w wiedzę i umiejętności, nigdy nie spotkamy się z koniecznością skonfrontowania ich z prozą życia…

Specjalne podziękowania kierujemy do panów instruktorów, ale także do pani Agnieszki Piątkowskiej-Kawałek - pracownika Biblioteki Miejskiej w Mrągowie, która była inicjatorką tego zdarzenia.

 

Wioletta Łotysz