Skarby przyrody to takie unikaty jak na przykład obrazy Rafaela.

Zniszczyć je łatwo, ale odtworzyć? Nie ma możliwości”

I. Borodin

W związku z tym, że trwa Dekada Ochrony Bioróżnorodności (2011-2020) ogłoszona przez ONZ, w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęliśmy akcję tematyczną  BIORÓŻNORODNOŚĆ – CHROŃMY NASZE GATUNKI.

W czwartek 5 grudnia odbyło się podsumowanie akcji. Młodzież obecnych klas drugich i trzecich wykonała plakaty dotyczące bioróżnorodności, które można obejrzeć na  wystawie. Komisja konkursowa wyłoniła najciekawsze merytorycznie prace i przyznała ich autorom nagrody.

Laureaci konkursu to:

I miejsce – Szymon Dejnarowicz

II miejsce – Agata Sienicka

III miejsce – Dominika Mazurek

Wyróżnienia: Zofia Ciesińska  i Mikołaj Barma

Na wystawie zaprezentowaliśmy również prace naszych uczniów, zwycięzców i wyróżnionych w konkursach o tematyce przyrodniczej, organizowanych przez Starostwo Powiatowe. Prace publikowane były w kalendarzach, które wydawał  organizator.

Gościem specjalnym podsumowania była pani Maria Olszowska, wieloletnia nauczycielka biologii naszej szkoły i miłośniczka przyrody. Klasy 1 i 2 uczestniczyły w spotkaniu z naszym gościem, który przedstawił istotę bioróżnorodności w oparciu o własne zdjęcia wykonane w naszym regionie. Pani Maria zwróciła młodzieży uwagę na konieczność ochrony organizmów żywych, które stanowią składowe naszego środowiska życia. Podkreśliła, że bioróżnorodność ma podstawowe znaczenie zarówno dla ewolucji organizmów jak i dla utrzymania mechanizmów, umożliwiających życie na naszej planecie. Bardziej opłaca się nam nie psuć tego wszystkiego, co stanowi naturę i nadal funkcjonuje zgodnie z odwiecznymi prawami, niż później usiłować naprawiać to, czego naprawić się już nie da.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działania związane z bioróżnorodnością, ponieważ pozwoliły one szerzej spojrzeć na  świat przyrody i uzmysłowić sobie konieczność jego ochrony.

Justyna Kindziera