• 2020_1b.jpg

W piątek 13 stycznia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Nikodem Witkowski z klasy 1a oraz Rafał Baczewski i Patryk Prusinowski z klasy 2a pojechała na zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej, które odbyły się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Pierwszy etap zawodów polegał na rozwiązaniu zadań testowych z zakresu m.in. ekonomii, przedsiębiorczości, przemian społeczno-gospodarczych Polski i świata, przyrody, nauk o zdrowiu, współczesnych światowych zagrożeń. Po tym etapie Nikodem zajął 4. miejsce, Rafał 6. miejsce a Patryk 14. miejsce na 28 uczestników zawodów. Drugi etap, to odpowiedź ustna przed komisją na wylosowane zagadnienie - przygotowanie wypowiedzi wymagało statystycznej analizy danych w obszarze zagadnień społeczno-gospodarczych Polski z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.

Ten etap był bardzo trudny i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na jego wyniki. Kiedy okazało się, że Nikodem zajął 2. miejsce zrozumieliśmy, że to ogromny sukces – uczeń klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego, gdzie nie jest realizowana statystyka i ekonomia w cyklu nauczania, poradził sobie z konkurencją. Przygotowanie do olimpiady wymagało wiele pracy uczniów i nauczycieli ( matematyki – M. Borys, R. Nowotnik oraz geografii – J. Kindziera ) i im należą się podziękowania - dla takich wyników warto poświęcać siły i czas . Zwycięzca etapu okręgowego automatycznie uzyskał miejsce w finale Olimpiady, ale jeszcze zostały 54 miejsca dla najlepszych, których zakwalifikuje Komitet Główny Olimpiady. Trzymajmy kciuki za Nikodema, żeby znalazł się w finale, bo w gronie najlepszych już jest !!!

Przygotowała J. Kindziera