• 1.jpg
  • 3a.jpg
  • 22.jpg
  • 2023-01-30.jpg

Na lekcjach chemii uczniowie klasy 1c badali napięcie powierzchniowe wody. Napięcie powierzchniowe wody to zjawisko występujące na styku wody(cieczy) z fazą stałą (w naszym przypadku był to spinacz, popiół i pieprz). Dzięki siłom przyciągania pomiędzy cząsteczkami cieczy możliwe jest zauważenie, że napięcie powierzchniowe zachowuje się jak sprężysta błona.

Uczniowie do szalek Petriego nalali wody, następnie na powierzchnię wody umieścili spinacz tak, by nie zatonął, rozsypali na powierzchni pieprz lub popiół. Utrzymywanie tych ciał stałych świadczy o obecności napięcia powierzchniowego wody. Kolejnym etapem doświadczenia było włożenie palca do wody, który wcześniej zanurzono w płynie do mycia naczyń. Płyn do naczyń traktowany jest jako detergent, który zrywa wspomnianą błonkę, dlatego też spinacz na początku "ucieka" od paluszka a potem spada na dno szalki, a pieprz i popiół rozstępują się na boki.

Napięcie powierzchniowe możemy zauważyć w życiu codziennym, chociażby nartniki poruszające się po tafli wody czy też przy usuwaniu brudu, a drukarki atramentowe straciłyby na precyzji bez napięcia powierzchniowego, które zapobiega rozpryskiwaniu się maleńkich kropelek atramentu.