• 1.jpg
  • b1.jpg
  • s5.jpg

     W poprzednim artykule ( „Wybitni, choć mało znani Polacy”) przedstawiłem tych, którzy przyczynili się walnie do rozwoju nauki i techniki, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Tym razem przyszedł czas na sportowców. Dlaczego wybrałem akurat ich? Właśnie w wyniku refleksji nad naszą historią. Jeśli przyjrzeć się tym ostatnim stu latom, to zobaczymy w nich wiele wspaniałych momentów: walka o niepodległość i granice ( wojna z bolszewikami), tworzenie podstaw nowoczesnego ustroju  ( Konstytucja Marcowa), rozwój kultury i oświaty. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Ale te sto lat to również czas sporów politycznych, często bardzo dramatycznych ( maj 1926), coraz głębszych podziałów w społeczeństwie. Miały one, nie tylko, podłoże polityczne ale także religijne i narodowościowe. Niektórzy twierdzą nawet, że to taka nasza „narodowa przypadłość” – kłótnie i podziały. Pojawiło się nawet, niezbyt dla nas pochlebne powiedzenie: „Gdzie dwóch Polaków, tam trzy poglądy; każdy ma swój własny i jeden wspólny”. Zacząłem się więc zastanawiać czy jest coś co nas zawsze łączyło i łączy nadal. Wniosek okazał się oczywisty – sport i sukcesy naszych mistrzów. Kiedy nasi sportowcy zdobywają medale, zwyciężają w wielkich zawodach, spory, kłótnie i podziały idą na bok. Cieszymy się z nich wszyscy, wspólnie! W takich momentach radośnie wymachujemy „ Biało – Czerwoną” i mamy często łzy w oczach gdy grają „ Mazurka Dąbrowskiego”. I tak sobie myślę, czy nie warto spróbować przenieść tego na całe nasze życie społeczne? Wiem, to w stu procentach nie jest możliwe, ale może choć trochę…? Czy nie lepiej, zamiast się kłócić, „ pięknie się różnić”?

 

     Przypomnijmy więc sobie niektórych z naszych sportowych mistrzów, którzy swoimi sukcesami, dawali nam to poczucie jedności. Powodowali, że zapominaliśmy o tym co nas dzieli.

    Janusz Kusociński (1907 – 1940) Lekkoatletyka

Przedwojenny polski lekkoatleta. Mistrz olimpijski z Los Angeles i srebrny medalista Mistrzostw Europy. Jego karierę sportową przerwał wybuch II wojny światowej. Jako żołnierz podziemia ( pseudonim Kusy) zginął w masowej egzekucji w Palmirach 21 czerwca 1940 roku.

    Irena Szewińska (ur. 1946) Lekkoatletyka  

Najlepsza polska lekkoatletka w historii. Jako pierwsza Polka przywiozła trzy medale z jednych igrzysk olimpijskich. Dziś członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej dorobek to: 3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe medale Igrzysk Olimpijskich; 5 złotych, 4 srebrne i 1 brąz Mistrzostw Europy; srebro i 2 brązy Halowych Mistrzostw Europy. 24 razy ustanawiała rekordy świata ( często poprawiała własne).

    Teresa Ciepły (1937 – 2006) Lekkoatletyka 

Kolejna sławna, choć trochę zapomniana mistrzyni sportu. Zdobyła złoty, srebrny i brązowy medal Igrzysk  Olimpijskich a także dwa złote i brązowy medal Mistrzostw Europy.

    Justyna Kowalczyk (ur. 1983) Biegi narciarskie

Nazywana jest często „ polską królową sportów zimowych”. Jej dorobek to: 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale Igrzysk Olimpijskich; 2 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale Mistrzostw Świata; 4 złote medale Zimowej Uniwersjady oraz 4 zwycięstwa w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata.

    Otylia Jędrzejczak (ur. 1983) Pływanie 

Najlepsza polska pływaczka w historii tej dyscypliny. Ma na swoim koncie: złoto i 2 srebra Igrzysk Olimpijskich; 2 złota, 3 srebra, 3 brązy Mistrzostw Świata, 8 złotych, 4 srebrne, 3 brązowe medale Mistrzostw Europy; 3 złota Letniej Uniwersjady.

    Renata Mauer - Różańska (ur. 1969) Strzelectwo 

Specjalistka od strzelania z karabinka pneumatycznego i kulowego. Jej dorobek to: 2 złota i srebro Igrzysk  Olimpijskich; 2 srebra i brąz Mistrzostw Świata.

    Zbigniew Pietrzykowski (1934 – 2014) Boks 

Podopieczny legendarnego Feliksa Stamma. Zdobył srebro i 2 brązy Igrzysk  Olimpijskich a także 4 złote medale i 1 brązowy w Mistrzostwach Europy. W tamtych czasach nie organizowano mistrzostw świata w tej dyscyplinie.

    Jerzy Kulej (1940 – 2012) Boks

Przez wielu jest uważany za najlepszego polskiego boksera amatora. Zdobył 2 złote medale Igrzysk Olimpijskich oraz 2 złote i jeden srebrny Mistrzostw Europy. Stoczył 348 walk, z czego 317 wygrał.

    Egon Franke (ur. 1935) Szermierka 

Był pierwszym polskim szermierzem, który stanął na najwyższym stopniu podium olimpijskiego. W latach 1964 -68 zdobył 3 medale olimpijskie ( złoty, srebrny i brązowy). Zdobył także złoto, 2 srebra i 2 brązy Mistrzostw Świata.

    Robert Korzeniowski (ur. 1968) Lekkoatletyka 

Pierwszy chodziarz w historii, który zdobył złote medale w trzech Igrzyskach Olimpijskich z rzędu i jako pierwszy stał dwukrotnie na najwyższym stopniu podium podczas jednych igrzysk. Tego ostatniego osiągnięcia dokonał w Sydney, kiedy to wygrał zarówno na 20 jak i 50 kilometrów. Jego dorobek wygląda więc tak: 4 złota olimpijskie; 3 złota i brąz Mistrzostw Świata; 2 złota Mistrzostw Europy.

 

    Jerzy Pawłowski (1932 – 2005) Szermierka

 Jedyny złoty medal zdobył w swoich ostatnich igrzyskach, którymi były zawody w Meksyku. Wtedy to na podium stawał po indywidualnym sukcesie, podobnie jak i w Melbourne, kiedy zdobywał srebrne medale Jego ostateczny bilans medalowy to: złoto, 3 srebra i brąz olimpijski; 7 złotych, 6 srebrnych, 5 brązowych medali Mistrzostw Świata.

 

    Adam Małysz (ur. 1977) Skoki Narciarskie

Uważany za najlepszego polskiego sportowca przełomu wieków. Zdobył: 3 srebrne i 1 brązowy medal Igrzysk Olimpijskich; 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal Mistrzostw Świata; 4 razy zwyciężył także w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata.

 

    Kamil Stoch (ur. 1987) Skoki Narciarskie

 Jedyny w tym zestawieniu aktualnie czynny sportowiec. Zdobył do tej pory ( z nadzieją na więcej): 3 złote i brązowy medal Igrzysk  Olimpijskich; 2 złota i 2 brązy Mistrzostw Świata oraz srebro i brąz Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Wcześniej dwa srebra Mistrzostw Świata Juniorów; 2 „ Kryształowe Kule” Pucharu Świata, w tym ostatni; 2 zwycięstwa w Turnieju CzterecS skoczni; w 2018 wygrał także cykle turniejów Raw Air, Willingen Five i Planica 7.

  

  Piłkarska Reprezentacja Polski

To grupowy bohater naszych sportowych radości. Do tej pory polscy piłkarze zdobyli: 1 złoty i 1 srebrny medal Igrzysk Olimpijskich. Dwukrotnie zajęli też trzecie miejsce w Piłkarskich Mistrzostwach Świata. Chyba wszyscy czekamy na ich kolejny sukces na zbliżającym się Mundialu.

autor: Jarosław Kobus